Verslas

2014.07.07 11:50

Lietuviški ekologiški produktai sėkmingai skinasi kelią į užsienio rinkas

15min.lt 2014.07.07 11:50

Ekologiškų maisto produktų rinka Lietuvoje pastaruoju metu kasmet ūgteli bent dešimtadaliu, tačiau vis tiek išlieka palyginti nedidelė. Todėl dauguma tokių produktų gamintojų žvalgosi už mūsų šalies ribų ir savo gaminius eksportuoja į valstybes, kuriose ekologija turi gilesnes tradicijas, o ekologiškų produktų pirkėjų gretos gausesnės.

Ekologiškų maisto produktų rinka Lietuvoje pastaruoju metu kasmet ūgteli bent dešimtadaliu, tačiau vis tiek išlieka palyginti nedidelė. Todėl dauguma tokių produktų gamintojų žvalgosi už mūsų šalies ribų ir savo gaminius eksportuoja į valstybes, kuriose ekologija turi gilesnes tradicijas, o ekologiškų produktų pirkėjų gretos gausesnės.

Eksportu domisi vis daugiau gamintojų

Ekologiški gaminiai šiuo metu Lietuvoje sudaro apie 0,5 proc. visos maisto produktų ir gėrimų rinkos, o tai yra apie 50 mln. litų. Tačiau lietuviškos ekologiškos produkcijos gamintojus vilioja ir užsienio rinkos, kuriose tokius produktus renkasi didesnė vartotojų dalis. Tarptautinės ekologinės žemdirbystės judėjimų federacijos IFOAM duomenimis, vien Vokietijoje ekologiškų produktų rinkos metinė apyvarta yra apie 5,3 mlrd. eurų, o tokiose šalyse kaip Čekija, Danija ar Švedija ekologiškų produktų vartojimas per keletą pastarųjų metų augo 30–70 proc. Šiose rinkose parduodama ir daug importuotų ekologiškų produktų, tarp jų ir atkeliavusių iš mūsų šalies.

Iki šiol ekologišką produkciją daugiausia eksportuodavo mūsų šalies ūkininkai. Į Vokietiją, Daniją, kitas Europos Sąjungos valstybes iškeliauja net apie 90 proc. mūsų šalyje išaugintų grūdų, užsienio rinkose nemenką paklausą taip pat turi lietuviškas ekologiškas pienas.

Tačiau pastaraisiais metais ekologiškų gaminių eksportą gerokai suaktyvino ir Lietuvos gamybos bendrovės, kurių produkcija užsienio parduotuvių lentynose nebėra naujiena. Ekologiški pieno gaminiai, medus, duona – tokius mūsų šalyje pagamintus produktus užsieniečiai jau spėjo įvertinti ir pamėgti.

Kad ekologiškų produktų eksportas gamintojus domina vis labiau, pastebi ir tokius produktus sertifikuojančios įstaigos „Ekoagros“ specialistai – vis daugiau įmonių siekia teisės savo produktus žymėti ekologinės gamybos logotipu „Europos lapas“. Šis simbolis yra pripažįstamas visoje Europos Sąjungoje, todėl juo pažymėtiems produktams eksporto rinkos atsiveria gerokai lengviau.

Už kokybę negaili daugiau pinigų

Užkariauti užsienio šalių rinkas Lietuvos įmonės bando ne tik tradiciniais ekologiškais produktais, bet ir įvairiomis naujovėmis. Pavyzdžiui, neseniai pasirodžiusios pirmosios lietuviškos ekologiškos degtinės taip pat jau galima įsigyti ir už Lietuvos ribų.

Pasak šios degtinės gamintojų, didžiausias eksporto potencialas matomas tose šalyse, kuriose ekologijos judėjimas yra natūrali visuomenės gyvenimo dalis. Taip pat ten, kur pirkėjai negailėdami moka daugiau už geresnės kokybės produkciją.

Lietuviška ekologiška degtinė jau eksportuojama į Lenkiją, Angliją, Ispaniją. Pirmoji gėrimų partija iškeliavo ir  į Kanadą, netrukus šią degtinę planuojama pasiūlyti Izraelio rinkoje.

Pirmoji lietuviška ekologiška degtinė jau pristatyta Azerbaidžane. Šioje valstybėje tradicinė lietuviška degtinė jau yra gana populiari, todėl tikimasi, kad aukščiausios kokybės produktus vertinantys Azerbaidžano vartotojai rinksis ir mūsų šalyje pagamintą ekologišką gėrimą.

Pasak ekologiškos degtinės gamintojų, lietuviški ekologiški produktai užsienio rinkose turi nemažai potencialo. Tik reikia, kad augtų tokių produktų pasiūla ir įvairovė, o Lietuva užsienyje įgytų patikimos ekologiškų produktų gamintojos įvaizdį.

Todėl ekologiškų produktų gamintojai aktyviai prisideda prie informacijos apie tokius produktus sklaidos. Baltijos maisto organizacija su savo narėmis – maisto ir gėrimų pramonės įmonėmis – įgyvendina ES remiamą projektą „Ekologinių produktų informavimo ir skatinimo veiksmai Lietuvoje“. Šiuo projektu siekiama užpildyti vartotojų žinių apie ekologiškus produktus ir ES ekologiškų produktų ženklinimą spragas ir gerinti ekologiškų produktų pasiūlą. Todėl iki 2016-ųjų, kol tęsis šis projektas, Baltijos maisto organizacija kvies į įvairius renginius ir kurs informacinę medžiagą apie ekologinius projektus.