Verslas

2015.09.08 13:45

Premjeras palaiko „Achemą“ derybose dėl dujų kainos

BNS 2015.09.08 13:45

Premjeras Algirdas Butkevičius teigia palaikantis vieną didžiausių šalies koncernų „Achemos grupė“ derybose su Rusijos dujų milžinu „Gazprom“ dėl pigesnių dujų. Pačios grupės vadovas negali paaiškinti, kodėl negauna dujų kainos nuolaidos, tačiau pripažįsta, kad nebuvo susitikęs su Rusijos bendrovės vadovais.

Premjeras Algirdas Butkevičius teigia palaikantis vieną didžiausių šalies koncernų „Achemos grupė“ derybose su Rusijos dujų milžinu „Gazprom“ dėl pigesnių dujų. Pačios grupės vadovas negali paaiškinti, kodėl negauna dujų kainos nuolaidos, tačiau pripažįsta, kad nebuvo susitikęs su Rusijos bendrovės vadovais.

„Vyriausybė palaiko ir visokeriopai rems koncerno pastangas išspręsti problemas, su kuriomis susidūrė „Achema“. Koncerno valdomos įmonės yra svarbios valstybei, juk jam priklauso ne tik azoto trąšų gamykla, bet ir logistika, krova, dalis energetikos, didelė šaliai svarbaus Klaipėdos uosto dalis. Tai ir tūkstančių darbo vietų, ir eksporto klausimai“, – penktadienį po susitikimo su „Achemos grupės“ vadovu teigė A.Butkevičius, pranešė Vyriausybės spaudos tarnyba.

Laikinasis „Achemos grupės“ valdybos pirmininkas Romualdas Žadeika BNS po susitikimo teigė, kad konkrečių pažadų iš premjero neišgirdo ir tiesiog informavo ministrą pirmininką apie padėtį.

„Daugiau pasikeitėm informacija, premjeras apie ankstesnę padėtį žinojo iš ankstesnių pokalbių, informavom apie dabartinę padėtį. Iš esmės nieko konkretaus nepažadėjo, nes kažin, ar galėjo pažadėti. Tik esant progai žadėjo atsižvelgti į mūsų rūpesčius, o kokia forma – negalim reikalauti, džiaugiamės, kad rūpinasi Lietuvos verslu“, – BNS po susitikimo su premjeru sakė R.Žadeika.

Jis teigė nežinantis, kodėl iš visų dujų importuotojų „Achema“ liko vienintelė, negaunanti dujų nuolaidos, tačiau tikino, kad įmonė iki šiol laikėsi sutarties sąlygų: „Mes sutarties nuostatų laikomės pilnai ir „take or pay“ pilnai įvykdysime“.

Anot jo, situacija taptų aiškesnė, jei „Achemos“ atstovai susitiktų su „Gazprom“ vadovais.

„Pagrindinis dalykas, reikia susitikimo su „Gazprom“ ir išsakyti nuomonę, nes dabartiniu metu mes esam kaip ir paskutiniai – visi yra gavę (nuolaidas – BNS), tačiau įvykiai Maskvoje paskutiniai – Aleksandro Medvedevo (buvęs „Gazprom“ viceprezidentas – BNS) pasikeitimas – gali šiek tiek procesą sulėtinti. Tačiau tikimės, kad viskas bus gerai“, – aiškino R.Žadeika.

Koncerno vadovas teigė, kad šią savaitę iš dalies sustabdytą gamybą Jonavos trąšų gamykla visu pajėgumu atnaujins ketvirtąjį ketvirtį, o jei pavyktų gauti nuolaidą – galbūt ir trečiąjį ketvirtį.

„Dabar mums gaminti tikrai neapsimoka ir mes, atsižvelgiant į perspektyvas trąšų rinkoje, gaminsime pagrindinę produkciją ketvirtą ketvirtį, o trečio ketvirčio gamyba priklausys nuo to, gausim nuolaidas ar negausim. Gavus nuolaidą, galbūt pradėsim gaminti ir po mėnesio“, – tikino R.Žadeika.

„Verslo žinios“ penktadienį skelbė, kad „Achemos“ derybos su „Gazprom“ stringa ne tik dėl dažnos „Achemos“ vadovų kaitos, kaip teigia buvęs ilgametis gamyklos vadovas Jonas Sirvydis, bet ir dėl to, kad gamykla esą anksčiau yra pasižadėjusi suvartoti tam tikrą gamtinių dujų kiekį, tačiau to nepadarė.

„Achema“ dėl per brangių rusiškų dujų šią savaitę sustabdė dalį gamybos. „Achema“ yra paskutinė iš didžiųjų Lietuvos dujų importuotojų, kol kas negavusi dujų kainos nuolaidos.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.