Verslas

2015.02.12 21:36

TVF paskelbė nuosprendį Rusijos ekonomikai

DELFI.lt2015.02.12 21:36

Padėties Ukrainoje sukelta geopolitinė įtampa kelia nuosaikią riziką Rusijos ekonomikai, nes smukdo investuotojų pasitikėjimą ir didina kapitalo ištekėjimą, tačiau galimos Vakarų sankcijos pramonės šakoms turės kur kas didesnių pasekmių Rusijos ekonomikai, mano Tarptautinio valiutos fondo (TVF) ekspertai.

Padėties Ukrainoje sukelta geopolitinė įtampa kelia nuosaikią riziką Rusijos ekonomikai, nes smukdo investuotojų pasitikėjimą ir didina kapitalo ištekėjimą, tačiau galimos Vakarų sankcijos pramonės šakoms turės kur kas didesnių pasekmių Rusijos ekonomikai, mano Tarptautinio valiutos fondo (TVF) ekspertai.

Kaip skelbia naujienų agentūra „Reuters“, liepos 1 dieną TVF patvirtino prognozę, kad Rusijos bendrasis vidaus produktas (BVP) 2014 metais augs 0,2 proc. Tai vienu procentiniu punktu mažesnis įvertinimas už ankstesnę prognozę, kuri buvo pakoreguota dėl krizės Ukrainoje pasekmių. Ekspertai apskritai mano, kad krizė Ukrainoje gali sukelti Rusijoje recesiją, rašo newsru.com.

Per pirmuosius penkis šių metų mėnesius iš Rusijos nutekėjo 80 mlrd. dolerių (201 mlrd. litų) kapitalo. Fondo ataskaitoje tai siejama su vizų apribojimais ir aukštų Rusijos asmenų lėšų įšaldymu, kai Rusija prisijungė Krymą.

Ekspertai taip pat pažymi, kad dėl geopolitinės įtampos Rusijos įmonėms tapo sunkiau pritraukti investicijų iš užsienio, o vyriausybės siekiai pakeisti importuojamas prekes gali neigiamai atsiliepti ekonominėms reformoms valstybės viduje.

Tačiau neigiamos krizės Ukrainoje pasekmės nėra pagrindinė Rusijos ekonomikos lėtėjimo, prasidėjusio 2011 metais, priežastis – jos jį tik sustiprina. Dėl šios priežasties TVF abejoja, ar Rusijos ekonomikos modelis, paremtas energijos šaltinių eksportu ir augančiomis kainomis už juos, yra patikimas.

2012 metais Rusijos Federacija nuo proficitinio biudžeto perėjo prie deficitinio ir gali toliau likti šiame lygyje, perspėja ekspertai, pažymintys, jog būtina keisti patį ekonomikos modelį.

„Tiesioginis Rusijos polinkis pablogėjusiai ekonomikos padėčiai Ukrainoje yra nuosaikus“, – Rusijai skirtoje ataskaitoje teigia TVF. Tai aiškinama nedidelėmis kreditų apimtimis, kuriuos Rusijos bankai išduoda Ukrainos įmonėms, taip pat tuo, kad Ukrainai tenka mažiau kaip 5 proc. bendro Rusijos eksporto.

„Tačiau maždaug pusė rusiškų dujų eksporto į Europą eina per Ukrainą ir galimybės nukreipti jį kitais dujotiekiais artimiausiu metu yra ribotos“, – nurodo fondas. Maža to, kai kurios Rusijos pramonės šakos (pavyzdžiui, juodoji ir spalvotoji metalurgija, chemijos pramonė, transporto įrengimų gamyba) nemaža dalimi yra integruota į Ukrainos ekonomiką, ir šios tiekimo grandinės pažeidimai atskiroms pramonėms šakoms gali turėti didelės įtakos.

Papildomų sankcijų tikimybė jau padidino neapibrėžtumą ir daro neigiamą įtaką investicijoms, pažymi TVF. Geopolitinės rizikos paskatins bankų rentabilumo ir turto kokybės smukimą, o naujos sankcijos finansų ir energetikos sektoriams gali pristabdyti Rusijos integraciją į pasaulio ekonomiką, perspėja fondas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.