Verslas

2014.06.27 15:40

J. Milius: dėl kiaulių maro Latvijoje rizika Lietuvoje – didelė

BNS, LRT.lt 2014.06.27 15:40

Latvijoje nustatytas ypač pavojingas afrikinis kiaulių maras Lietuvai kelia didelį nerimą, teigia Veterinarijos tarnybos vadovas Jonas Milius.

Latvijoje nustatytas ypač pavojingas afrikinis kiaulių maras Lietuvai kelia didelį nerimą, teigia Veterinarijos tarnybos vadovas Jonas Milius.

„Aišku, mes rizikos žymiai daugiau turime, kadangi mūsų Rietavo utilizacijos įmonė renka šalutinius produktus iš Latvijos ir kritusius gyvūnus, taip kad mes rizikos turime daug“, – LRT radijui penktadienį sakė J. Milius.

Į Lietuvą iš kaimyninės šalies uždrausta įvežti kiaulieną ir šernieną. Anot J. Miliaus, tai bus laikinai.

„Lietuvoje bendrai yra labai didelė rizika, kadangi mes šiandien geografinę situaciją turime – iš Baltarusijos pusės, iš Lenkijos ir turime iš Latvijos, taip kad rizika yra labai didelė. Mes esame sustabdę iki šiandien visą judėjimą iš Latvijos, gal šiek tiek neadekvačios priemonės, bet iki vakaro žadame gauti visą informaciją ir kai kuriuos sprendimus pakeisim, kad būtų tik iš užkrėstų zonų“, – sakė J. Milius.

Virusas Latvijoje rastas kritusiuose šernuose bei vieno ūkio kiaulėse. Anot J. Miliaus, tokia situacija kelia nepatogumų ir Lietuvai, kuri iš visų pusių yra apsupta maru užkrėstomis šalimis.

Pasak pranešimo, kritę šernai rasti Dienvidlatgalės regiono Karslavos rajone, kuris ribojasi su Baltarusijos Verchnedvinsko rajonu. Tame pačiame rajone stebint kiaulių ūkius, maro virusas nustatytas ir nedideliame ūkyje, kuris pateko į 3 kilometrų sustiprintos kontrolės zoną, kur rasti nugaišę šernai.

Vyriausybės ekstremalių situacijų komisija birželį iki kitų metų sausio 24 dienos pratęsė ekstremalią padėtį šešiuose Lietuvos rajonuose.

Atšauktas draudimas įvežti kiaulieną  iš visos Latvijos

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) informuoja, kad pakeistas įsakymas, draudžiantis iš visos Latvijos teritorijos į mūsų  šalį įvežti gyvas kiaules, šernus ir jų produktus. Įvertinus Latvijos maisto ir veterinarijos tarnybos pateiktą informaciją apie kaimyninėje šalyje pritaikytas afrikinio kiaulių maro (AKM) stebėsenos, kontrolės ir ligos likvidavimo priemones, draudimas taikomas tik teritorijoms, kurios apibrėžtos kaip AKM užkrėsta zona, rašoma pranešime žiniasklaidai.

„Šiandien kolegos iš Latvijos maisto ir veterinarijos tarnybos pateikė išsamią informaciją apie pritaikytas AKM stebėsenos, kontrolės ir ligos likvidavimo priemones. Jos yra adekvačios Europos Komisijos teisės aktams ir mūsų  šalyje taikomoms priemonėms. Tad laikinas draudimas tam tikriems produktams bus taikomas tik užkrėstai Latvijos teritorijai, kol Europos Komisijos sprendimu nebus nustatyta kitaip. Tranzitu vežamoms prekėms jokie draudimai nėra taikomi“, – pabrėžia VMVT Skubios veiklos skyriaus vedėjas Marius Masiulis.

Specialistas priduria, kad draudžiama įvežti gyvas kiaules ir šernus, kiaulių genetinius produktus (spermą, kiaušialąstes ir embrionus), taip pat iš kiaulių bei šernų gautus gyvūninius produktus, visų rūšių gyvūnų šalutinius gyvūninius produktus, pašarines žaliavas (išskyrus pašarines žaliavas, skirtas granuliuotųjų pašarų gamybai), pašarus ir jų priedus (išskyrus pašarus po terminio apdorojimo, mineralinius pašarinius priedus, cukraus gamybos metu susidariusius produktus, aliejinių augalų išspaudas ir aliejų, skirtus gyvūnams šerti) iš nurodytų teritorijų:

1. Alūksnės savivaldybės Pededzės ir Liepnos valsčių;
2. Rėzeknės savivaldybės Pušos, Makonkalnio ir Kaunatos valsčių;
3. Daugpilio savivaldybės Dubnos, Viškių, Ambelių, Bikerniekų, Malinovo, Naujenės, Taborės, Senosios Salienos, Salienos, Skrudalienos, Demenės ir Laukesos valsčių;
4. Balvų savivaldybės Vyksnos, Kubulių, Balvų, Berzkalnės, Lazdulejos, Briežuciemo, Senosios Tilžės, Tilžės, Krišjanių ir Berzpilio valsčių;
5. Rugajų savivaldybės Rugajų ir Lazdukalnio valsčių;
6. Viliakos savivaldybės Žygurų, Vecumių, Kupravos, Susajų, Mednevo ir Škilbėnų valsčių;
7. Baltinavos savivaldybės;
8. Karsavos savivaldybės Salnavos, Malnavo, Goliševos, Merdzenės ir Mežvidų valsčių;
9. Ciblos savivaldybės Pušmucovo, Lydumniekų, Ciblos, Žvirgždenės ir Blontų valsčių;
10. Ludzos savivaldybės Niukšų, Brigių, Isnaudos, Nirzos, Pildos, Rundenų ir Istros valsčių;
11. Zilupės savivaldybės Zalesės, Lauderų ir Pasienės valsčių;
12. Dagdos savivaldybės Andzelių, Ezerniekų, Škiaunės, Svarinių, Berzinių, Kepovo, Asūnės, Dagdos, Konstantinovo ir Andrupenės valsčių;
13. Agluonos savivaldybės Kastulinos, Graverių, Škeltovos ir Agluonos valsčių;
14. Kraslavos savivaldybės Aulejos, Kombulių, Skaistos, Robežniekų, Indros, Piedrujos, Kalniešų, Kraslavos, Kaplavo, Ūdryšių ir Užvaldos valsčių.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.