Verslas

2015.02.12 21:36

Valdantieji: išvados galėjo tapti V. Antonovo ir R. Baranausko įrankiu

Šarūnas Černiauskas, DELFI.lt2015.02.12 21:36

Ketvirtadienį valdančiųjų atstovai komisijoje, tyrusioje „Snoro“ krachą, susirinko paaiškinti, dėl ko sužlugdė šios komisijos išvadų patvirtinimą. Pagrindine tokio savo sprendimo priežastimi jie nurodė tai, jog išvados galėjo pakenkti Lietuvai ir pagelbėti buvusiems „Snoro“ savininkams.

Ketvirtadienį valdančiųjų atstovai komisijoje, tyrusioje „Snoro“ krachą, susirinko paaiškinti, dėl ko sužlugdė šios komisijos išvadų patvirtinimą. Pagrindine tokio savo sprendimo priežastimi jie nurodė tai, jog išvados galėjo pakenkti Lietuvai ir pagelbėti buvusiems „Snoro“ savininkams.

Tokius motyvus ketvirtadienį surengtoje spaudos konferencijoje išdėstė Liberalų sąjūdžio atstovas „Snoro“ komisijoje Petras Auštrevičius bei trys konservatoriai – Arvydas Anušauskas, Rimantas Jonas Dagys ir Stasys Šedbaras.

S. Šedbaras žurnalistams teigė, esą valdančiųjų sprendimas pasitraukti iš komisijos – nieko stebėtino.

Anot jo, dar prieš savaitę komisijai siūlyta civilizuotai susėsti ir peržiūrėti išvadų projektą. Komisijos vadovas, partijos „Tvarka ir teisingumas“ Valentinas Mazuronis esą pasiūlė teikti savo variantus, tačiau trečiadienio posėdyje jis esą informavo, kad pasiūlymai nebus svarstomi, o bus pereita tiesiai prie išvadų tvirtinimo.

Konservatorius taip pat stebėjosi, kad komisija nesiėmė peržiūrėti papildomos medžiagos, kurią pateikė Lietuvos bankas. „Mes matėme ten reikšmingų dalykų“, – sakė S. Šedbaras.

Anot jo, komisijoje pavyko inicijuoti diskusiją dėl išvadų. Tačiau valdantieji kategoriškai nesutiko su formuluote, esą sprendimai dėl „Snoro“ priimti „skubotai ir nepakankamai argumentuotai“.

S. Šedbaro teigimu, valdančiųjų nuomone, 1,3 mlrd. Lt vertės turto nebuvimas ir „Lietuvos ryto“ publikacija apie puolimą prieš „lietuviškus bankus“ buvo pakankamas motyvas imtis priemonių prieš „Snorą“. Ne „skubotai“, o „skubiai“.

Politiko teigimu, tokių išvadų patvirtinimas būtų naudingas teismo sprendimo dėl išdavimo Lietuvai laukiantiems buvusiems „Snoro“ savininkams Vladimirui Antonovui ir Raimondui Baranauskui.

„Politizavimas šitų frazių, šitų argumentų, gali būti neigiamas rezultatas“, – sakė teisininkas S. Šedbaras. Anot jo, tokių išvadų, kokias patvirtinti norėjo V. Mazuronis, įsigalėjimas galėjo tapti pagrindu „Snoro“ buvusių savininkų ieškiniams prieš Lietuvos valstybę.

S. Šedbaras: likę komisijos nariai išvadų Seimui teikti negali

S. Šedbaro teigimu, komisijos išvados apskritai negali būti teikiamos Seimui. Mat išvados paprasčiausiai nebuvo patvirtintos. Tuo tarpu šešiese likę komisijos nariai iš opozicijos teigia būtent taip sieksią išvadų patvirtinimo.

S. Šedbaro žodžiais, tokio dokumento teikimas Seimui iš esmės neatitinka Seimo statuto.

R. J. Dagys teigė, jog komisijos sprendimai formuluoti remiantis įslaptinta informacija. Jos pateikti Seimui komisija esą neturi teisės, o viešinti – juo labiau.

Anot jo, valdantieji taip pat nesutiko su kaltinimais Lietuvos banko vadovui Vitui Vasiliauskui, kuris neva galėjo viršyti įgaliojimus sudarydamas sutartis su buvusiu laikinuoju „Snoro“ administratoriumi Simonu Freakley.

Kolegai pritarė ir A. Anušauskas. „Mes nesutikome, kad būtų ignoruota dalis faktinių dokumentų“, – sakė konservatorius.

Pasak jo, dėl kai kurių išvadų punktų komisija sutarė be didesnių ginčų, o valdantieji pasipriešino tokioms tezėms, kurios esą „Snoro“ nacionalizavimo eigą stato „nuo kojų ant galvos“.

P. Auštrevičius: opozicija mėgino imtis teisėsaugos darbo

Liberalas P. Auštrevičius priminė komisijoje likusių opozicijos atstovų kaltinimus, neva valdantieji nenorėjo, kad būtų išaiškinta „visa tiesa“ apie „Snorą“.

Anot jo, iki išvadų tvirtinimo komisijos darbas vyko sklandžiai. „Teigti tai, kas buvo pasakyta, buvo ganėtinai nekorektiška“, - diplomatiškas buvo P. Auštrevičius.

Jis taip pat akcentavo, jog nepagrįsti kaltinimai, esą valdantieji nesutiko su komisijos išvadomis. Liberalo žodžiais, buvo tvirtinamas dokumento projektas, o ne baigtinis dokumentas. Tokio dokumento, sugriuvus komisijos kvorumui, taip ir nėra.

„Politinės interpretacijos dėl „Snoro“ matuojamos litais. Kadangi vyksta ikiteisminis tyrimas Generalinėje prokuratūroje. Mes negalime užbėgti už akių, pakeisti tas institucijas ir pasiūlyti savo neklystamą išvadą. O kad tai buvo bandoma padaryti – deja, taip buvo“, – sakė P. Auštrevičius.

Situaciją „Snoro“ komisijoje jis lygino su gaisru, kai jo priežastis nustato ne ugniagesiai, o, pvz., kaimo seniūnas.

R. J. Dagys: opozicija rūpinasi žmogumi – labai konkrečiu ir turtingu

R. J. Dagio teigimu, komisijos išvadų projektas buvo suformuluotas kaip gelbėjimosi ratas V. Antonovui ir R. Baranauskui, kurie „nori išgelbėti savo kailį“. Konservatorius taip pat piktinosi, kad viešumoje sukeltos abejonės dėl „Snoro“ nacionalizavimo proceso. Esą tai valstybei galėtų kainuoti iki 4 mlrd. Lt.

„Tai reikštų, kad visi pensininkai gali užmiršti pensijų didinimą. Tai čia opozicija, kuri pastoviai kalba „mes rūpinamės žmogumi“. Labai konkrečiu žmogumi ir labai daug milijardų išboginusiu. Galimai išboginusiu“, – ironizavo R. J. Dagys.

DELFI primena, jog valdantiesiems palikus posėdžių salę, trečiadienio posėdyje „Snoro“ komisijoje nebeliko kvorumo, tad komisija negalėjo patvirtinti savo išvadų. Komisijos pirmininkas, „tvarkietis“ V. Mazuronis valdančiuosius apkaltino darbo sabotavimu. Kitas opozicijos atstovas, Artūro Zuoko bendražygis Žilvinas Šilgalis, tvirtino, esą konservatoriai ir liberalai siekė išvadas perrašyti taip, kad jos būtų palankios dabartinei valdžiai. Komisijos veiklą boikotavusios valdančiuosius jis praminė „Razmos šešetuku“.

Taip pat šešiese komisijoje likę opozicijos atstovai išvadų projektą atskirai teiks Seimui. Dokumente teigiama, esą „Snoras“ nacionalizuotas neturint pakankamai duomenų, o Lietuvos banko valdybos pirmininkas V. Vasiliauskas galimai viršijo įgaliojimus.

www.DELFI.lt
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt