Verslas

2015.09.08 13:45

Baltarusijoje – afrikinio kiaulių maro židiniai, Latvijoje – klasikinio

ELTA, LRT.lt 2015.09.08 13:45

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) informuoja, kad Baltarusijos ir Rusijos žiniasklaida išplatino informaciją apie įtarimus, jog nustatyti nauji afrikinio kiaulių maro (AKM) protrūkiai kiaulių ūkiuose Vitebsko srityje, Verchnedvinsko bei Astravo rajonuose.

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) informuoja, kad Baltarusijos ir Rusijos žiniasklaida išplatino informaciją apie įtarimus, jog nustatyti nauji afrikinio kiaulių maro (AKM) protrūkiai kiaulių ūkiuose Vitebsko srityje, Verchnedvinsko bei Astravo rajonuose.

Pasak Baltarusijos žiniasklaidos, Vitebsko srityje, Verchnedvinsko rajone AKM židinys įtariamas kiaulių ūkyje, kuriame buvo laikomos 2 kiaulės. Veterinarijos tarnyba šiame rajone uždarė visas kiaulių laikymo vietas, pradėjo naikinti ten esančias kiaules.

Antrasis AKM židinys įtartas šeimos ūkyje Astravo rajone, Bolšaja Stracha kaime, kuriame laikomos kelios kiaulės. Šis židinys nuo Lietuvos Respublikos sienos nutolęs vos 15 km.
Be to, maždaug 1 km nuo Lietuvos Respublikos sienos, pasienyje su Ignalinos rajonu, smulkiame ūkyje dviem kiaulėms nustatyta infekcinė liga, kurios požymiai panašūs į AKM.
„Baltarusijos žiniasklaidoje išplatinta informacija kelia itin didelį susirūpinimą. Ypač neramu, kad Baltarusijos kompetentinga institucija iki šiol nepateikė informacijos apie AKM kontrolės priemones ir ligos epidemiologiją šalyje. Tai dar kartą patvirtina, kad VMVT taikomos itin griežtos veterinarinės kontrolės ir prevencijos priemonės yra būtinos“, – pabrėžia VMVT direktoriaus pavaduotojas Vidmantas Paulauskas.

Tuo metu Latvijoje, Dienvidlatgalės regiono Karslavos rajone esančiame kiaulių ūkyje, kuris nuo Baltarusijos sienos nutolęs vos 15 km, nustatytas naujas klasikinio kiaulių maro protrūkis. Be to, šis virusas nustatytas ir laukinėje faunoje (šernui) Balvi rajone.

Klasikinis kiaulių maras nustatytas šeimos ūkyje, kuriame buvo laikomos 7 kiaulės. Ūkyje atlikta dezinfekcija, o kiaulės nedelsiant sunaikintos. Aplink teritoriją nustatytos apsaugos ir priežiūros zonos.

Kaimyninės valstybės veterinarijos specialistai užtikrina, kad imtasi visų apsaugos priemonių ne tik kontrolės zonose, bet ir visoje šalyje.

Kitas klasikinio kiaulių maro atvejis nustatytas sumedžiotam šernui Balvi rajone – apie 40 km nuo sienos su Rusijos Federacija.

Nors klasikinis kiaulių maras – žmonėms nepavojinga liga ir VMVT užtikrina, kad Lietuvoje parduodama kiauliena yra saugi vartoti, o paskutinis šios ligos atvejis mūsų šalyje užfiksuotas 2011 m., vis dėlto ūkininkai privalo imtis atsargumo priemonių.  

„Pavojinga užkrečiamoji liga nustatyta kaimyninėje valstybėje, tad kiaulių laikytojai turėtų griežtai laikytis biologinio saugumo reikalavimų, užtikrinti, kad ūkiuose nesilankytų pašaliniai asmenys, stebėti laikomų kiaulių sveikatos būklę. Ypatingas dėmesys turi būti skiriamas pasienio regionuose su Latvija ir Baltarusija esančioms kiaulių laikymo vietoms“, – pabrėžia VMVT direktoriaus pavaduotojas Vidmantas Paulauskas.

VMVT taip pat primena, kad radus nugaišusį laukinį gyvūną, privaloma nedelsiant (ne vėliau kaip per 48 valandas) pranešti teritorinei valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai. Rastas gyvūnas neturi būti judinamas, kol jo neapžiūrės veterinarijos specialistai ir nepaims mėginių tyrimams dėl užkrečiamųjų ligų.