Verslas

2015.09.08 13:45

Irako sukilėliai sunitai grasina ir pasaulio ekonomikai

15min.lt 2015.09.08 13:45

Iraku žygiuojantys sunitų sukilėliai dar nesutrikdė šalies naftos gavybos ar eksporto, tačiau jiems artėjant prie Bagdado kyla rimta grėsmė pasaulinių naftos rinkų ateities lūkesčiams, rašo „Foreign Policy“.

Iraku žygiuojantys sunitų sukilėliai dar nesutrikdė šalies naftos gavybos ar eksporto, tačiau jiems artėjant prie Bagdado kyla rimta grėsmė pasaulinių naftos rinkų ateities lūkesčiams, rašo „Foreign Policy“.

Nesustabdomas islamistų kovotojų žygis per Iraką jau palietė ir šalies naftos infrastruktūrą – uždaryta didžiausia Irako naftos perdirbimo gamykla, o Bagdadas ima ruoštis sostinės apsiausčiai.

Tačiau, nors Irako valstybės vientisumui iškilo pavojus, kol kas jo naftos gamybos apimtys nenukentėjo ir pasaulinės rinkos, praėjusią savaitę užkėlusios naftos kainas iki aukščiausios ribos per pastaruosius devynis mėnesius, tik laukia ir žiūri, kas bus.

Tikroji problema, kurią kelia grupuotės „Irako ir Levanto islamo valstybė“ (ISIL) kovotojų kampanija, yra ne tai, kas atsitiks Irako naftos gamybai šią savaitę, tačiau ar antra didžiausia OPEC naftos gamintoja sugebės patenkinti rinkų lūkesčius per ateinantį dešimtmetį. Jei atsakymas „ne“, sako energetikos analitikai, augantis pasaulio pramonės alkis naftai greitai atsimuš į ribotą pasiūlą, dėl ko išaugs kainos ir sulėtės ekonomikos plėtra JAV ir visame pasaulyje.

Irako pajėgos Bagdade ruošiasi pasitikti iš šiaurės žygiuojančius ISIL kovotojus, kurie jau privertė uždaryti didžiausią šalies naftos perdirbimo įmonę ir evakuoti visus užsieniečius darbuotojus.

Baidžio gamyklos uždarymas – išsigandus galimos ISIL minosvaidžių atakos – tiesiogiai nepaveiks Irako naftos gavybos apimčių, tačiau kelia pavojų naftos produktų pasiūlai vidaus rinkoje.

Baidžio naftos perdirbimo gamykla, Reuters/Scanpix nuotr.

Kol kas kovotojai nesikėsino į milžiniškus Irako naftos telkinius. Dauguma jų yra toliau šalies pietuose, o į pasaulio rinkas nafta plaukia pro uostus, esančius toli nuo ISIL kontroliuojamų teritorijų Irako šiaurėje.

Kol pietuose palyginti ramu ir saugu, o eksportas kitą mėnesį gali pasiekti beveik rekordines 2,8 mln. barelių per dieną apimtis, naftos kainos pernelyg nekyla. Naftos kaina Niujorko ir Londono biržose laikėsi ties 106 ir 113 JAV dolerių už barelį, maždaug 3 proc. daugiau nei prieš ISIL žygį.

Irako naftos sektorius turi dar vieną viltį – pusiau nepriklausomą kurdų regioną šiaurėje. Kurdų kariai priešinosi ISIL kovotojams ir savo teritorijoje neleido sukilėlių atakų. O dabar, kurdų pajėgoms užėmus Kirkuko miestą, į kurį istorinių pretenzijų turi ne viena grupuotė, ir šalia esančius naftos telkinius, kurdai turi viską, ko reikia, kad pradėtų eksportuoti naftą į tokias šalis kaip Turkija.

Antradienį paskelbtoje naftos rinkos ataskaitoje Tarptautinė energetikos agentūra (IEA) prognozuoja, kad iki dešimtmečio pabaigos Irako naftos gavybos augimas sudarys 60 proc. viso OPEC produkcijos augimo.

„Turint galvoje nestabilią Irako politinę ir saugumo situaciją, prognozėse gausu smukimo rizikų“, – rašoma ataskaitoje. Ir dėl šių rizikų kaltas ne vien Irakas – daugelyje OPEC šalių, pasak IEA, „politinė sumaištis ir saugumo problemos riboja pasiūlos augimą, o kartais net grasina ją sutrikdyti.“

Irako svarbą naftos pramonės ateičiai pabrėžia ir Londone įsikūrusi konsultacijų firma „Energy Aspects“. Įperkama nafta „reikalauja augančios pasiūlos iš Irako, o dabartinė dinamika verčia manyti, kad potvynis gali būti tik lašėjimas“, – teigia jos analitikai.

Nors naftos gavybos bumas JAV padėjo atsverti rinkos sukrėtimus kituose pasaulio regionuose, Irako vaidmuo po 2020-ųjų tik dar labiau išaugs, nes rinka tikisi, kad ši šalis padės patenkinti labai ambicingus lūkesčius. „Sunku perdėti Irako svarbą naftos rinkų perspektyvoms ilguoju laikotarpiu“, – savo ataskaitoje teigia organizacija „Securing America's Future Energy“.

Trumpuoju laikotarpiu gyvybiškai svarbia, nors ir politiškai įtempta, Irako planų pakurstyti naftos gamybą ir eksportą dalimi bus Kurdistanas.

Kurdų gamtos išteklių ministras Ashti Hawramis konferencijoje Londone sakė, kad Kurdistano valdžia sujungė Kirkuko naftos telkinius su kurdų eksporto naftotiekiu – tokiu būdu galima padidinti naftos eksportą išvis apeinant Bagdadą.

Nors eksportas iš šiaurės kol kas sustabdytas – vamzdis apgadintas, o pasienio rajonus kontroliuoja ISIL – kurdų pareigūnai sakė, kad tikisi šią vasarą eksportuoti 200 tūkst. barelių per dieną, o iki metų pabaigos pasiekti 400 tūkst. barelių apimtis. Pasak ministro, kurdai jau pakrovė antrą tanklaivių porą, skirtą Europai.

Tai gali būti šio regiono bilietas į nepriklausomybę nuo Bagdado. Centrinė valdžia ir pusiau autonomiškas Kurdistanas jau seniai nesutaria, kaip pasidalinti Irako naftos eksporto pajamas. Kurdai teigia, kad Bagdadas juos apgaudinėja ir neduoda jiems pažadėtos 17 proc. dalies.

„Mes padarysime taip, kad savo 17 proc. laikytume savo rankose“, – A. Hawramį cituoja „Reuters“.