Verslas

2015.09.08 13:45

Mokesčių inspektoriai pradeda naują akciją

DELFI.lt2015.09.08 13:45

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) pradeda naują projektą „Skaidri gamyba“ – vertinta 5,5 tūkst. įmonių.

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) pradeda naują projektą „Skaidri gamyba“ – vertinta 5,5 tūkst. įmonių.

Inspekcija sieks išaiškinti apdirbamosios gamybos sektoriaus įmones, kurios galimai slepia pridėtinės vertės (PVM) ir pelno mokesčius (PM) neapskaitydamos dalies gautų pajamų ar kitais būdais mažindamos pardavimų vertę.

Kaip nurodo inspekcija, šiuo metu tikrinamos maisto produktų, chemikalų ir chemijos, guminių ir plastikinių gaminių gamybos įmonės – per šiuos ir ateinančius metus iš viso bus atlikta per 300 rizikingiausių gamybos įmonių patikrinimų.

„Į projektą buvo įtraukta ir vertinta 5,5 tūkst. apdirbamosios gamybos sektoriaus įmonių. Įvertinus jų deklaruojamų pardavimų ir pirkimų santykį bei kitus duomenis, nustatyta, kad penktadalio rodikliai kelia tam tikrų įtarimų, o daugiau nei 300 reikalauja išskirtinio mokesčių administratoriaus dėmesio dėl itin žemų veiklos rezultatų. Daugiausia abejonių sukėlė maisto, chemikalų bei chemijos produktų gamybos įmonių rodikliai, aukšta rizika taip pat išsiskiria guminių bei plastikinių gaminių gamybos, medienos gaminių, baldų ir kamštienos gaminių sekcijos“, – sako Vilniaus AVMI MPD direktoriaus pavaduotojas Mindaugas Almantas, projekto „Skaidri gamyba“ vadovas.

Pasak M. Almanto, tos įmonės, kurių rodikliai kelia daugiausiai įtarimų, jau artimiausiu metu sulauks mokesčių inspektorių, o likusiųjų veiklos rezultatai bus atidžiai stebimi. Žemesni nei kitų tos šakos įmonių rodikliai kelia pagrįstų įtarimų, kad siekdamos mokestinės naudos įmonės galimai nedeklaruoja visų gautų pajamų, nepagrįstai susimažina mokėtiną PVM ar taiko kitas mokesčių vengimo schemas. Mokestinių tyrimų metu nustačius reikšmingų mokestinių pažeidimų ir tais atvejais, kai per mokesčių administratoriaus nurodytą terminą įmonės geranoriškai nepašalins nurodytų trūkumų, bus imamasi griežtesnių kontrolės veiksmų.

Projekto tikslai, pagrindiniai jo įgyvendinimo principai bei bendradarbiavimo galimybės buvo aptartos susitikimuose su asociacijos „Lietuvos maisto pramonė“, Lietuvos mėsos perdirbėjų bei Respublikinės langų ir durų gamintojų asociacijų vadovais, ateityje planuojama susitikti su kitomis apdirbamosios gamybos sekcijų įmones vienijančiomis organizacijomis. Susitikimuose dalyvavusių asociacijų vadovų pastebėjimu, konkurencinio pranašumo gamintojai neretai siekia ir netoleruotinais būdais, taip kenkdami kitiems rinkos dalyviams ir netiesiogiai skatindami nusižengti kitus, todėl tokie kontrolės projektai drausmina ir yra naudingi pačiam skaidrumo principais besivadovaujančiam verslui.

Gamybos įmonėse kontrolės metu VMI nustatė atvejų, kai bendrovės, siekdamos išvengti PVM ir PM, gamybai „nurašydavo“ kur kas didesnius nei sunaudota žaliavų kiekius. Pvz., viena Panevėžio konditerijos gaminių įmonė kūčiukams iškepti „naudojo“ kone dvigubai daugiau miltų, cukraus, kt. žaliavos nei šią produkciją gaminusios kitos įmonės. Kaip nustatė patikrinimą atlikusi Panevėžio AVMI, „imlūs“ žaliavai buvo ir kiti bendrovės kepiniai.

Kitais atvejais bendrovės nuslėpė įsigijusios žaliavos ir gavusios pajamų už parduotą (dažniausiai turgavietėse) iš jos pagamintą produkciją. Kauno AVMI išaiškino įmonę, kuri neapskaitė per 0,6 mln. Lt pajamų, gautų realizavus paukštienos produkciją – tai paaiškėjo apskaičiavus, kiek žaliavos buvo įsigyta ir kiek produkcijos realizuota. Klaipėdos AVMI išaiškinta bendrovė neapskaitė 53 tonų lenkiškos skerdienos už beveik 375 tūkst. Lt, atitinkamai pardavus produkciją nebuvo apskaičiuoti ir sumokėti mokesčiai. Dėl šios įmonės veiklos vyko ikiteisminis tyrimas.

Mokesčių inspekcija šiemet vykdo 7 projektus: be naujų – „Skaidri gamyba“, „Atsakinga statyba“, „Nuostolinga įmonė“, „Ratai“, „Šou be šešėlių“, tęsiami 2013 metais vykdyti projektai „Būstas be mokesčių“ ir „Baltieji chalatai“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt