Verslas

2015.09.08 13:45

Lenkų statybininkai jau renovuoja Lietuvos daugiabučius

ELTA2015.09.08 13:45

Daugiau nei 500 šalies daugiabučių namų gyventojai yra pasirašę sutartis su statybininkais ir jau pradėjo arba artimiausiu metu pradės atnaujinimo darbus.

Daugiau nei 500 šalies daugiabučių namų gyventojai yra pasirašę sutartis su statybininkais ir jau pradėjo arba artimiausiu metu pradės atnaujinimo darbus.

„Be įvardytų 500, jau turime informacijos apie pasirašytas 6 naujas sutartis, 21 projektas į įgyvendinimo stadiją pajudėjo Kupiškio rajone, taigi artimiausiomis dienomis renovuojamų daugiabučių priskaičiuosime apie 530“, – trečiadienį sakė Būsto energijos taupymo agentūros (BETA) vadovas Valius Serbenta.

Bankų pritarimas yra gautas 999 renovacijos projektams, iš jų 791 pradėti rangos darbų pirkimai.

Kaip teigė BETA direktorius, galimybe renovuoti Lietuvos daugiabučius ir toliau aktyviai domisi užsienio bendrovės, o lenkai subrangos principu jau dirba Zarasuose.

„Lenkai pradėjo dirbti kaip subrangovai – jų kompanija šiuo metu dirba prie 9 daugiabučių namų Zarasuose. Jie buvo atvažiavę ir pas mus, kiek žinau, susitikinėja ir su kai kuriomis savivaldybėmis, analizuoja rinką, reikalavimus, atsiskaitymo terminus“, – sakė V. Serbenta.

Tačiau didžioji dalis projektų yra įgyvendinami mažosiose savivaldybėse, o Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje renovacija vos juda.

„Matyt, didžiosioms savivaldybės reikia laiko įsibėgėti, nes didieji miestai, matyt, yra labiau statiški. Jeigu pasižiūrėtume į statistiką, tai Vilniaus savivaldybėje pagal energetinio efektyvumo didinimo programą iš viso yra nupirkti tik 8 namų renovacijos projektai, Kaune – tik 2, o Klaipėdoje – apskritai nė vieno“, – teigė V. Serbenta.

Liepą gyventojams bus organizuojami renovadieniai prie atnaujinamų namų pastolių. Gyventojai bus konsultuojami, nuo ko pradėti daugiabučio modernizavimo procesą, susipažindinami su aktualia renovacijos statistika, bus informuojami, kiek į renovacijos procesą įsitraukusi konkreti savivaldybė.

„Penkiose savivaldybėse – preliminariai dabar esame numatę Ignaliną, Tauragę, Klaipėdą, Biržus ir Vilnių – bus tie praktiniai pavyzdžiai pristatomi platesnei auditorijai“, – kalbėjo aplinkos viceministrė Daiva Matonienė.

Kalendorinių metų pradžioje buvo suskaičiuoti 194 rangos darbų sutartis sudarę ar realius atnaujinimo darbus užbaigę šalies daugiabučiai namai, primena ELTA.

Šiuo metu vidutinio Lietuvos daugiabučio renovacija atsieina apie 650 tūkst. litų. Šis vidurkis paskaičiuotas aktyviausiai renovuojantis mažosioms savivaldybėms, kurių daugiabučiai yra mažesni, todėl į procesą aktyviau įsijungus didiesiems miestams minėta suma turėtų augti.

ELTA primena, kad daugiabučių namų gyventojams, iki 2014-ųjų pabaigos sudariusiems rangos darbų sutartis, valstybė kompensuos 40 proc. renovacijos darbų kainos ir padengs visas išlaidas, skirtas daugiabučio namo modernizavimo projekto parengimui, statybos techninei priežiūrai ir projekto įgyvendinimo administravimui.

25 proc. renovacijos projekto sąmatos yra dengiama Klimato kaitos programos lėšomis, 15 proc. sudaro dotacija iš valstybės biudžeto. Likusius 60 proc. renovacijos kainos gyventojai sumoka savo arba per programą JESSICA gautos lengvatinės paskolos lėšomis.

Daugiabučių namų atnaujinimo programa įgyvendinama nuo 2005 metų. Per beveik devynerius šios programos gyvavimo metus šalyje buvo renovuota 500 namų, tačiau 2013 m. ministerijai pasiūlius naują renovacijos modelį jų ėmė sparčiai daugėti.

Iš viso Lietuvoje yra apie 38 tūkst. daugiabučių namų, kuriems reikalinga renovacija.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt