Verslas

2014.06.17 10:15

Danams pavyks apeiti ES draudimą kepti bandeles su cinamonu

ELTA 2014.06.17 10:15

Danija išvengė Europos Sąjungos draudimo kepti šalyje populiarias bandeles su cinamonu, perklasifikavusi jas į „tradicinį“ maistą. Apie tai informuoja „EUbusiness“.

Danija išvengė Europos Sąjungos draudimo kepti šalyje populiarias bandeles su cinamonu, perklasifikavusi jas į „tradicinį“ maistą. Apie tai informuoja „EUbusiness“.

Europos Sąjunga grasinosi uždrausti populiarias bandeles po to, kai priežiūros institucijos praėjusių metų lapkritį nustatė, kad kumarinas, kvapioji medžiaga, kuri kaupiasi cinamono prieskoniuose, viršija ES leistiną lygį. Kumarinas tampa toksišku, jei naudojamas didelėmis dozėmis.

Euroskeptikai politikai grasinimus uždrausti bandelių gamybą vertino kaip „dar vieną Europos Sąjungos kišimąsi“.

Tačiau pirmadienį Danijos kepėjų asociacija paskelbė radusi būdą, kaip išvengti ES reikalavimo neviršyti leistino lygio, 15 miligramų kumarino vienam kilogramui tešlos, – perklasifikuoti cinamono bandeles kaip tradicinį ar sezoninį maistą, vartojamą tik retkarčiais.

„Po šešių mėnesių diskusijų nusprendėme, kad bandelės su cinamonu ir panaši produkcija yra tradiciniai Danijos konditerijos gaminiai, o tokiuose gaminiuose šio junginio leistinas kiekis vienam kilogramui gatavo produkto gali siekti iki 50 miligramų“, – teigiama Asociacijos pareiškime.

Kumariną, kaip maisto priedą, uždrausta naudoti kai kuriose šalyse jau kelis dešimtmečius, nes manoma, kad jis turi toksinį poveikį inkstams ir kepenims, o kai kurios vartotojų grupės tvirtina, kad šis junginys turi kancerogeninių savybių.

Didelis kumarino kiekis nustatytas cinamone iš Kinijos – šis cinamonas yra viena iš dviejų cinamonų rūšių, dažniausiai parduodamų pasaulinėje rinkoje. Cinamonas iš Kinijos dažniausiai aptinkamas kepyklų ar krautuvėlių kepiniuose.