Verslas

2014.06.17 07:05

Belaukiant euro siūlo tai, kas kitam nė į galvą neateitų

Euro įvedimas ypač baugina vyresnius gyventojus. Finansų ministerija sulaukė pensininkės laiško, kuriame ji siūlo leisti vyresniems nei 80 metų žmonėms ir po euro įvedimo naudotis tik litais.

Euro įvedimas ypač baugina vyresnius gyventojus. Finansų ministerija sulaukė pensininkės laiško, kuriame ji siūlo leisti vyresniems nei 80 metų žmonėms ir po euro įvedimo naudotis tik litais.

Laiške moteris tvirtino, kad to reikia, nes senyvus žmones gali apgaudinėti perskaičiuojant kainas iš litų į eurus.

Vilniaus „Bočių“ bendrijos pirmininkas Sigitas Sunelaitis, su Lietuvos banko valdybos pirmininku Vitu Vasiliausku dėl kainų didėjimo susilažinęs iš jo liemenės, tvirtina, kad vyresnius žmones neramina būsima pinigų reforma. Juo labiau, kad jie yra matę jų ne vieną ir nė viena nebuvo palanki gyventojams.

Tačiau įvedant eurą nuo kitų metų sausio jokių išimčių daryti neplanuojama.

„Suprantame, kad tokia didelė pinigų keitimo operacija gali kelti tam tikrų klausimų, pavyzdžiui, ar nenuvertės santaupos, ar galėsiu išsikeisti visus turimus pinigus. Tai ypač neramina vyresnio amžiaus žmones, mačiusius ne vieną pinigų reformą. Įvedant eurą daryti išlygas, kokių prašė laiško autorė, yra praktiškai neįmanoma, tačiau valstybė jau dabar rūpinasi, kad litų keitimas į eurus vyktų kuo sklandžiau, kad kainos būtų perskaičiuojamos sąžiningai“, – tvirtino finansų ministro patarėjas Rosvaldas Gorbačiovas.

Jis sako, kad dėl euro įvedimo santaupos nenuvertės, nes pinigai bus keičiami fiksuotu kursu. Taip pat bus keičiami visi gyventojų turimi pinigai. Be to, kad žmonės priprastų prie naujos valiutos, kainas ir litais, ir eurais prekybininkai ir paslaugų teikėjai privalės rodyti nuo rugpjūčio pabaigos iki kitų metų vidurio.

Siekiant užkirsti kelią galimiems piktnaudžiavimams ir apsaugoti vartotojus, planuojam nuolat stebėti ir skelbti 100 produktų kainas, siūloma verslui pasirašyti Geros verslo praktikos memorandumą.

Pasak R. Gorbačiovo, kalbant apie nerimą ir nuogąstavimus, lietuviai nesiskiria nuo kitų šalių, kuriose euras jau įvestas.

„Praktika rodo, kad kainų pokyčiai dėl euro įvedimo yra nedideli – 0,2–0,3 proc. arba 20–30 centų nuo 10 litų. Šitas pokytis atsiranda dėl kainų apvalinimo, dažniausiai – paslaugų srityje. Didesnius kainų pokyčius iš esmės lemia rinka: pasiūla ir paklausa, konkurencija, pasaulinės žaliavų ir energetikos išteklių kainos“, – kalbėjo jis.

Kyla natūralus įtarimas

S. Sunelaitis sako, kad vyresni žmonės turi baimių, kurios kyla iš patirties, nes jų gyvenime būta ne vienos pinigų reformos.

„Baimių tikrai yra. Juo labiau, kad bet kuri pinigų reforma, kurių mes jau matėme, nesumažino kainų. Istorijoje apskritai nebuvo tokio fakto (kad pasikeitus pinigams kas nors pigtų – DELFI). Jau dabar kai kur kyla triukšmeliai, kad kainos kyla. Taigi kils tos kainos“, – kalbėjo jis.

Be to, anot pašnekovo, vyresni žmonės nepasitiki valdžia, nes ne sykį ji neįgyvendino savo pažadų.

„Viskas yra vyniojama į vatą ir gražinama, kad viskas bus gerai, o kai gražinama, tada žmogui natūraliai kyla įtarimas. Galėtų valdžios atstovai pripažinti, kad bus ir problemų, bet paprašytų žmonių supratimo“, – tvirtino S. Sunelaitis.

Pašnekovo nuomone, didžiausia problema yra su mažesnio išsilavinimo, kaimų gyventojais.

„Matote, kaimo žmogus, kuris santaupas laiko stiklainyje po pagalve, neneš pinigų į banką, jam baisu. Todėl valdžia turi nusileisti į paprasto žmogelio lygį ir detaliai paaiškintų, kaip vyks keitimas, kad galima nešti pinigus į bankus. O kai pradeda mikro ar makro kategorijomis, paprastam žmogeliui tokie dalykai yra tolimi“, – kalbėjo S. Sunelaitis.

Naujausiais Eurobarometro duomenimis, už euro įvedimą Lietuvoje šių metų balandį pasisakė 46 proc. šalies gyventojų, 48 proc. buvo prieš, dar 6 proc. gyventojų teigė neturintys nuomonės.

75 proc. gyventojų mano, kad dėl euro kainos didės, o 70 proc. laikosi nuomonės, kad verslas piktnaudžiaus ir manipuliuos euro įvedimu.

Klausimus apie eurą gyventojai gali užduoti nemokamu telefonu 8 800 34528.

Lietuva euro zonos nare planuoja tapti kitų metų sausio 1 d. Galutinio sprendimo dėl prisijungimo prie euro Lietuva laukia liepos 23 d., kai vyks ES bendrųjų reikalų tarybos. Tada bus paskelbtas ir litų į eurus keitimo kursas. Manoma, kad