Verslas

2014.06.16 12:54

Irako konfliktas ir toliau kelia naftos kainas

ELTA2014.06.16 12:54

Kylant nerimui dėl Irake besitęsiančio konflikto ir galimų tiekimo iš šalies telkinių sutrikimų, pasaulyje kyla naftos kainos. Apie tai praneša „Bloomberg“.

Kylant nerimui dėl Irake besitęsiančio konflikto ir galimų tiekimo iš šalies telkinių sutrikimų, pasaulyje kyla naftos kainos. Apie tai praneša „Bloomberg“.

Rugpjūčio mėnesio „Brent“ žaliavinės naftos ateities sandoriai Londono „ICE Futures“ biržoje pirmadienio rytą kilstelėjo iki 113,06 JAV dolerio už barelį. WTI rūšies naftos liepos mėnesio sandoriai Niujorko prekių biržos (NYMEX) elektroninės prekybos sesijose pabrango iki 107,34 JAV dolerio už barelį.

Tokie kainų šokinėjimai kol kas analitikų vertinami kaip spekuliaciniai, t. y. kainos auga tik dėl susidarančio psichologinio spaudimo, tačiau manoma, kad,jeigu situacija Irake blogės ir toliau, pasaulio ekonomikai gresia daug rimtesni padariniai. Pavyzdžiui, nukentės į Iraką investavusios įmonės, o tokiomis laikomos daugelis pasaulio energetikos milžinių: Jungtinių Valstijų „ExxonMobil“, Didžiosios Britanijos BP, Nyderlandų ir Didžiosios Britanijos „Shell“, Prancūzijos „Total“, taip pat Pietų Korėjos, Kinijos, Malaizijos ir Rusijos bendrovės.

„Praeis ne vieneri metai, galbūt net dešimtmetis, kol Irakas sugebės visiškai atsigauti nuo šių naujų susirėmimų savo teritorijoje“, – pareiškė BBC bendrovės „RusEnergy“ analitikas Michailas Krutichinas.

Irakas Naftą eksportuojančių šalių organizacijoje (OPEC) laikomas antruoju pagal gavybos apimtis. Šiuo metu šalyje esančios naftos atsargos vertinamos 150 mlrd. barelių, t. y. maždaug 9 proc. visame pasaulyje užregistruotų atsargų. Palyginimui, Rusijoje, šiuo metu pasaulyje pagal išgaunamos naftos kiekius registruojamoje antroje vietoje, ištirtų naftos išteklių apimtys sudaro 5,2 proc. pasaulio naftos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.