Verslas

2014.06.16 16:55

„Gazprom“ nutraukia dujų tiekimą Ukrainai

BNS, ELTA2014.06.16 16:55

Ukraina praneša, kad Rusija nutraukė dujų tiekimą Kijevui, informuoja BBC.

Ukraina praneša, kad Rusija nutraukė dujų tiekimą Kijevui, informuoja BBC.

„Rusiškų dujų tiekimas Ukrainai sumažintas iki nulio, tiekiamos tik dujos, skirtos transportuoti į Europos šalis tranzitu“, – pranešė Ukrainos energetikos ministras Jurijus Prodanas.

„Mes užtikrinsime patikimą dujų tiekimą Ukrainos vartotojams, taip pat užtikrinsime patikimą tranzitą į Europos šalis“, – pažadėjo ministras.

Maskva pradėjo taikyti Ukrainai išankstinio apmokėjimo modelį, po to, kai 10.00 val. Maskvos laiku baigėsi nustatytas terminas, iki kurio Kijevas turėjo padengti 1,95 mlrd. dolerių įsiskolinimą.

„Sprendimas priimtas dėl uždelstų „Naftogaz Ukrainy“ skolų. Bendras kompanijos įsiskolinimas už rusiškas dujas siekia 4,458 mlrd. dolerių: 1,451 mlrd. dolerių – už 3013 m. lapkritį-gruodį, ir 3,007 mlrd. dolerių – už 2014 m. balandį-gegužę“, – teigiama „Gazprom“ pranešime.

Rusijos, Ukrainos ir Europos Komisijos atstovams taip ir nepavyko pasiekti kompromisinio sprendimo per Kijeve vykusias trišales derybas.

„Mes nepasiekėme jokio susitarimo. Tikimybė, kad susitiksime dar kartą, labai maža“, – pareiškė oficialusis „Gazprom“ atstovas Sergejus Kuprijanovas.

Sprendimas dėl tolesnių Rusijos veiksmų dujų konflikte su Ukraina bus priimtas po to, kai „Gazprom“ vadovas Aleksejus Mileris pateiks ataskaitą šalies prezidentui Vladimirui Putinui, Pasauliniame naftos kongrese žurnalistams pareiškė Rusijos vicepremjeras Arkadijus Dvorkovičius.

Anot „Gazprom“, Europos vartotojai gauna visą sutartyse numatytą dujų kiekį ir „kompanija tikisi, jog „Naftogaz“ laikysis savo įsipareigojimų dėl dujų tranzito į trečiąsias šalis“.

Reuters/Scanpix nuotr.

A. Jaceniukas: „Gazprom“ veiksmai – Rusijos plano sunaikinti Ukrainą dalis

Ukrainos premjeras Arsenijus Jaceniukas pareiškė, kad „Rusijos dujų bendrovės „Gazprom“ veiksmai – tai dalis bendro Rusijos plano sunaikinti Ukrainą, dar vienas Rusijos agresijos prieš Ukrainos valstybę ir Ukrainos nepriklausomybę etapas“. Apie tai informuoja rbc.

Per Ukrainos ministrų kabineto posėdį A. Jaceniukas pareikalavo iš nacionalinės elektros energijos reguliavimo komisijos padidinti rusiškų gamtinių dujų transportavimo į Europos šalis per Ukrainos teritoriją įkainius.

„Skubiai būtina nustatyti ekonomiškai pagrįstus rusiškų gamtinių dujų transportavimo per Ukrainos teritoriją tarifus. Mes nedotuosime Rusijos bendrovės „Gazprom“. Ukrainiečiai nemokės iš savo kišenės 5 mlrd. dolerių per metus tam, kad Rusija pirktų už šiuos pinigus ginklus, tankus, lėktuvus ir bombarduotų Ukrainos teritorijas“, – pareiškė A.  Jaceniukas.

A. Jaceniukas pridūrė, kad Ukraina, kaip ir anksčiau, vykdys sąžiningą ir atvirą politiką, o „jokių popierių naktimis mes nepasirašinėsime“.

Jis taip pat pranešė, kad Ukraina kreipėsi į partnerius iš ES ir JAV dėl Ukrainos dujų transportavimo sistemos modernizacijos ir eksploatavimo ir įgaliojo šalies energetikos ministrą Jurijų Prodaną užtikrinti, kad vyriausybės nutarimas įsteigti atskiras bendroves „Ukrainos dujų saugyklos“ ir „Ukrainos magistraliniai vamzdynai“ būtų kuo greičiau įgyvendintas.

Reuters/Scanpix nuotr.

Europos Komisijos vadovas paragino Rusiją ir Ukrainą pasiekti susitarimą dėl gamtinių dujų

Europos Komisijos pirmininkas Jose Manuelis Barroso pirmadienį paragino Ukrainą ir Rusiją išspręsti ginčą dėl gamtinių dujų.

„Noriu dar kartą paraginti abi šalis pasistengti surasti kompromisą“, – sakė J. M. Barroso Santandero ekonomikos forume šiaurinėje Ispanijoje po to, kai žlugus deryboms Rusija nutraukė dujų tiekimą į kaimyninę šalį.

Pateiktas kompromiso planas „yra geras pasiūlymas“, pridūrė jis.

P. Auštrevičius: Rusija bando sukliudyti Ukrainos ir ES Asociacijos sutarčiai

Rusijos paskelbtas dujų karas Ukrainai yra papildoma spaudimo priemonė visai Europos Sąjungai (ES), kartu siekiant sutrukdyti galutinės Ukrainos ir ES Asociacijos sutarties pasirašymui, – sako Seimo Pirmininko pavaduotojas liberalas Petras Auštrevičius.

Asociacijos sutartį tarp ES ir Rytų partnerystės valstybių trejetuko – Ukrainos, Moldovos ir Gruzijos – planuojama pasirašyti birželio 27 dieną. Ukraina jau yra pasirašiusi politinę sutarties dalį, jai liko ekonominis susitarimas dėl laisvosios prekybos.

„Matome desperatiškas Rusijos pastangas „išmušti“ Ukrainą iš Asociacijos sutarties valstybių trejetuko. Šantažas dėl dujų tiekimo Ukrainai ir sąmoningas derybų žlugdymas tampa didinamo spaudimo dalimi visai Europos Sąjungai. Kitaip tariant, Rusija greta karinių veiksmų „įjungė“ ekonomines priemones – jau artimiausiomis savaitėmis galime išvysti šių įvykių kulminaciją“, – teigė Seimo Pirmininko pavaduotojas P. Auštrevičius.

Liberalo manymu, ES turėtų ir toliau dėti pastangas tam, kad išlaikytų aktyvų vaidmenį tarpininkaujant Ukrainos ir Rusijos deryboms dėl dujų tiekimo. „Tik taip įmanoma išsaugoti civilizuoto susitarimo galimybes“, – sako P. Auštrevičius.

Liberalo teigimu, ypač svarbu, kad platesnę paramą Ukrainai savo ruožtu pasiūlytų ir NATO.

BP vadovas akcentuoja Europos ir Rusijos energetinę tarpusavio priklausomybę

Vakarų šalims ruošiantis potencialiems dujų tranzito per Ukrainą trikdžiams Didžiosios Britanijos energetikos milžinės BP vadovas Bobas Dudley pirmadienį akcentavo glaudžius Europos ir Rusijos tarpusavio ryšius.

„Tiekėjų ir vartotojų tarpusavio priklausomybė yra stabilumo veiksnys labai neramiame pasaulyje“, – per didelę energetikos konferenciją Maskvoje sakė B. Dudley, kuris yra JAV pilietis.

„Konkrečiai manau, jog tai, kad Europa priklausoma nuo Rusijos dujų, o Rusija – priklausoma nuo pajamų iš Europos, sukuria svarbią jungtį, ir tikiu, kad energetika gali veikti kaip tiltas“, – aiškino jis.

Šie komentarai nuskambėjo tuo metu, kai Rusija anksčiau dieną nutraukė gamtinių dujų tiekimą Ukrainai dėl neapmokėtų skolų ir perspėjo Europą dėl galimų tiekimo trikdžių, jeigu Kijevas savinsis Vakarų šalims skirtas dujas.

BP tvirtino liekanti ištikima savo įsipareigojimams Rusijos valstybinei naftos milžinei „Rosneft“, nors tos įmonės generalinis direktorius Igoris Sečinas yra įvardytas tarp pareigūnų, kuriems Jungtinės Valstijos taiko sankcijas dėl Rusijos veiksmų Ukrainos atžvilgiu.

BP tebevaldo beveik 20 proc. „Rosneft“ akcijų, kai Britanijos bendrovė pardavė Rusijos įmonei 50 proc. savo turėtų akcijų bendro kapitalo įmonėje TNK-BP.

Vakarų energetikos bendrovės tikisi bendradarbiauti su Rusija, galinčia padėti joms užsitikrinti naujų naftos ir dujų šaltinių, didėjant pasaulinei energetikos išteklių paklausai, o Rusijos įmonės gauna naudos iš partnerių technologinės patirties, ypač išgaunant skalūnų naftą ir dujas.

Reuters/Scanpix nuotr.

Ukrainos „Naftogaz“ kreipėsi į Stokholmo arbitražą

Ukrainos valstybinė energetikos įmonė „Naftogaz“ pirmadienį paskelbė pateikusi ieškinį Stokholmo arbitražo teismui, pagal kurį sieks prisiteisti iš Rusijos dujų eksporto monopolininkės „Gazprom“ 6 mlrd. JAV dolerių (15,3 mlrd. litų).

„Naftogaz“ nurodė sieksiantis susigrąžinti anksčiau „sumokėtą per didelę sumą už dujas“.

Bendrovė pridūrė, kad prašys teismo nustatyti „sąžiningą kainą“ už dujas, kurias Rusija tieks ateityje.

Perspėjo Europą dėl tiekimo sutrikimų

„Gazprom“ taip pat perspėjo Europą dėl galimų dujų tiekimo sutrikimų, jeigu Ukraina savinsis Vakarų šalims tranzitu tiekiamus energetikos išteklius, ir nurodė sieksianti prisiteisti 4,5 mlrd. JAV dolerių (11,5 mlrd. litų) iš Kijevo per Stokholmo arbitražo teismą.

Ukrainos energetikos ministras Jurijus Prodanas sakė, kad Kijevas dabar mėgins užsitikrinti didesnį dujų tiekimą iš kaimyninių Europos Sąjungos (ES) šalių, kad galėtų kompensuoti rusiškų dujų netektį, jeigu Maskva įvykdys savo grasinimus.

ES prasitarė apie dujų stygių žiemą

Europos Sąjungos (ES) energetikos komisaras Guentheris Oettingeris pirmadienį perspėjo, kad Bendrijos šalys ateinančią žiemą gali pajusti dujų stygių, žlugus Ukrainos deryboms dėl dujų tiekimo iš Rusijos.

„Ateinančiomis savaitėmis rūpesčių nekils – gausime (mums reikiamus) dujų kiekius“, – G. Oettingeris sakė Vienoje, tačiau pridūrė, jog jeigu Ukraina naudosis Europos atsargomis, „tuomet mums gali kilti problema dėl šaltos žiemos“.

„Gazprom“ pabrėžė, kad dujos vartotojams Europoje tiekiamos tranzitu per Ukrainą be sutrikimų. Ukraina taip pat pasižadėjo netrikdyti dujų tranzito 28 nares turinčiai Europos Sąjungai.

„Ukraina buvo pasiruošusi“

Jau trečiasis nuo 2006 metų „dujų karas“ tarp Ukrainos ir Rusijos įsiplieskė, kai Maskva beveik dvigubai padidino tarifus po žiemą kaimyninėje šalyje vykusio kruvino sukilimo, susilpninusio istorinę Kremliaus įtaką Kijevui.

Tiekimas iš Rusijos sudaro pusę Ukrainos gaunamų dujų. Per šią šalį tranzitu tiekiama 15 proc. Europoje suvartojamų dujų, o ši padėtis paskatino ES energetikos komisarą Guentherį Oettingerį (Giunterį Ėtingerį) desperatiškai mėginti užtikrinti ilgalaikį sprendinį tam ginčui.

Prieš vėliausias derybas Kijevas sakė esantis pasiruošęs apmokėti Maskvos pateiktą 1,95 mlrd. JAV dolerių (4,97 mlrd. litų) sąskaitą už anksčiau gautas dujas, jeigu Rusija sutiks sumažinti kainą nuo 485,5 dolerio (1,24 tūkst. litų) iki 326 dolerių (831 lito) už tūkstantį kubinių metrų dujų.

Tačiau Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pareiškė, kad jo galutinis pasiūlymas – 385 doleriai (981 litas) už tūkstantį kubinių metrų.

Europos Komisija nurodė, kad G.Oettingeris šalims buvo pasiūlęs planą, pagal kurį Ukraina turėtų pirmadienį turėtų pervesti Rusijai 1 mlrd. JAV dolerių (2,55 mlrd. litų), o likusią skolos Rusijai dalį padengti per šešis papildomus mokėjimus iki šių metų pabaigos.

Komisaras taip pat siūlė sutikti Ukrainai su kintama dujų kaina – nuo 385 JAV dolerių (981 lito) už tūkstantį kubinių metrų žiemą iki 300 dolerių (765 lito) „arba keliais doleriais daugiau“ vasarą.

„Ukrainos pusė buvo pasiruošusi su tuo sutikti, tačiau kol kas tam nebuvo pasiruošę partneriai Rusijoje, – sakoma Europos Komisijos pranešime. – Rusijos pusė reikalavo nedelsiant sumokėti 1,9 mlrd. dolerių (4,84 mlrd. litų), taip pat (nustatyti) bendrą 385 dolerių kainą.“

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt