Verslas

2014.06.12 16:17

J. Neverovičius: Lietuva užtikrins patikimą dujų tiekimą į Karaliaučių

BNS 2014.06.12 16:17

Energetikos ministras Jaroslavas Neverovičius teigia, kad Rusijos dujų koncernui „Gazprom“ nusprendus parduoti valdomas bendrovių „Amber Grid“ ir „Lietuvos dujos“ akcijas, Lietuva užtikrins patikimą dujų tiekimą į Karaliaučių.

Energetikos ministras Jaroslavas Neverovičius teigia, kad Rusijos dujų koncernui „Gazprom“ nusprendus parduoti valdomas bendrovių „Amber Grid“ ir „Lietuvos dujos“ akcijas, Lietuva užtikrins patikimą dujų tiekimą į Karaliaučių.

„Tikimės, kad net ir pasitraukus iš įmonių valdymo, „Gazprom“ išliks patikima partnere Lietuvos dujų sektoriaus įmonėms ir išlaikys komerciniais principais grįstus santykius. Savo ruožtu Lietuva, perėmusi infrastruktūros valdymą ir kontrolę, užtikrins patikimą dujų tranzitą į Karaliaučių bei bus atvira vystyti abipusiai naudingus dujų projektus su partneriais iš Rusijos“, – pranešime spaudai sakė J. Neverovičius.

Anot jo, perėmusi „Lietuvos dujų“ ir „Amber Grid“ kontrolę, Lietuva įgyvendins Trečiąjį ES energetikos paketą ir turės rinkos principais grįstą dujų sektorių.

Rusijos koncernas „Gazprom“ už 417,1 mln. litų parduoda turimas dujų bendrovių „Lietuvos dujos“ ir „Amber Grid“ akcijas – sandoriai turėtų būti baigti pirmadienį. Kartu su neseniai iš Vokietijos koncerno E.ON išpirktomis akcijomis Lietuva už dviejų dujų įmonių akcijas bus sumokėjusi apie 807 mln. litų.  

Įgyvendinant trečiąjį ES energetikos paketą, iki šių metų spalio pabaigos „Gazprom“ turėjo parduoti vienos iš dviejų dujų įmonių akcijas – „Lietuvos dujų“ arba „Amber Grid“ – arba pasitraukti iš vienos jų valdymo.

Pagal ES reikalavimus dujų sektoriaus pertvarka Lietuvoje pradėta dar 2011-2012 metais, ir „Gazprom“ jai iš pradžių labai priešinosi. Įgyvendinant ją, pernai nuo „ Lietuvos dujų“ atskirta dujų perdavimo veikla – ji atiteko naujai įmonei „Amber Grid“. Šiemet pertvarkomos ir „Lietuvos dujos“ – joms liks tiekimo veikla, o skirstymo veiklą iki spalio perims antrinė įmonė „Dujų skirstymo operatorius“.

„Gazprom“ pardavus po 37,1 proc. „Lietuvos dujų“ ir „Amber Grid“ akcijų, valstybė netiesiogiai kontroliuos ne mažiau kaip po 93,7 proc. jų akcijų.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.