Verslas

2014.06.12 11:57

R. Vilpišauskas: „Gazprom“ pasitraukus, Lietuva turėtų galvoti apie Šiaurės šalių investuotojus

BNS2014.06.12 11:57

Rusijos bendrovės „Gazprom“ pasitraukimas iš Lietuvos gali sumažinti trintį su Rytais, o valstybės prioritetas turėtų būti Šiaurės šalių investuotojų pritraukimas, sako politologas.

Rusijos bendrovės „Gazprom“ pasitraukimas iš Lietuvos gali sumažinti trintį su Rytais, o valstybės prioritetas turėtų būti Šiaurės šalių investuotojų pritraukimas, sako politologas.

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (TSPMI) direktorius Ramūnas Vilpišauskas sako, kad „Gazprom“ sprendimas taip pat leis Lietuvai galutinai įgyvendinti Trečiąjį ES energetikos paketą gamtinių dujų sektoriuje ir taip sukurti konkurenciją.

„Taip „Gazprom“ rodo apsisprendimą nebesipriešinti dėl Trečiojo energetikos paketo įgyvendinimo Lietuvoje, nes anksčiau ta nuostata nebuvo aiški. Kartu tai reiškia, kad ir su vokiečių investuotoju E.ON pasitraukimu visa nuosavybė pereis Lietuvos valstybei.

Klausimas, kaip toliau bus elgiamasi su bent dalimi akcijų, nes užsienio investuotojų dalyvavimas vis dėlto turi ir teigiamų pusių tiek įmonių valdymo skaidrumo, efektyvumo požiūriu, tiek apskritai dėl fakto, kad investuotojai būtų iš šalių, kurias sieja panašus požiūris į konkurencinę aplinką ir infrastruktūros plėtojimą“, – sakė R. Vilpišauskas.

Anot R. Vilpišausko, svarstytinas klausimas ir padidinti akcijų, kuriomis prekiaujama biržoje, dalį. Kiti galimi variantai esą yra susiję su kitų užsienio investuotojų pritraukimu, „išlaikant modelį, kurį apsispręsta realizuoti, perkeliant trečiojo energetikos paketo nuostatas“. Pasak jo, tai galėtų būti Šiaurės investuotojai, su kuriais ateityje tikimasi plėtoti bendrą energetikos rinką.

„Gali būti, kad tai sumažins trinčių su „Gazprom“ potencialą. Kita vertus, dar ilgą laiką „Gazprom“ išliks svarbiu ir kol kas vieninteliu gamtinių dujų tiekėju. Tad tarpusavio priklausomybė visiškai neišnyks po „Gazprom“ pasitraukimo iš savininko pozicijos. Vis tik galimybė mažėti nesutarimams, trintims yra“, – sakė TSPMI vadovas.

Vyriausybė ketvirtadienį patvirtino, kad „Gazprom“ parduoda „Lietuvos dujos“ ir „Amber Grid“ akcijas. Jas už 417,7 mln. litų išpirks valstybės valdomos įmonės „Lietuvos energija“ ir „Epso-G“, kurios valdys ne mažiau kaip 93,7 proc. dujų įmonių akcijų.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.