Verslas

2014.06.11 17:37

V. Putinas perspėjo Ukrainą, nesutinkančią su siūloma nuolaida

BNS2014.06.11 17:37

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas trečiadienį perspėjo Ukrainą, nelinkusią priimti Maskvos siūlomą sumažintą dujų kainą, ir apkaltino Kijevą, kad šis savo reikalavimais dar labiau sumažinti kainą varo derybas į „aklavietę“.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas trečiadienį perspėjo Ukrainą, nelinkusią priimti Maskvos siūlomą sumažintą dujų kainą, ir apkaltino Kijevą, kad šis savo reikalavimais dar labiau sumažinti kainą varo derybas į „aklavietę“.

„Jeigu mūsų pasiūlymai bus atmesti, vadinasi, mes pereisime į visiškai kitą stadiją; tai ne mūsų pasirinkimas. Mes šito nenorim“, – pareiškė V. Putinas susitikime su vyriausybės nariais.

Rusijos prezidentas dar pridūrė, kad siūloma sumažinti dujų kainą 100 dolerių iki galutinės 385 dolerių už tūkstantį kubinių metrų dujų kainos.

Ukrainos laikinasis premjeras Arsenijus Jaceniukas trečiadienį nurodė, kad Kijevas nepriima Maskvos pasiūlymo taikyti 100 JAV dolerių nuolaidą Rusijos tiekiamoms dujoms ir reikalauja, kad dujos būtų parduodamos rinkos kaina, kuri būtų tiesiogiai nurodyta kontrakte.

„Manome, kad mūsų pasiūlymai yra net daugiau negu partneriški, nes siekiama palaikyti Ukrainos ekonomiką gana sudėtingu jai laikotarpiu, padėti“, – pažymėjo V. Putinas.

Tuo metu A. Jaceniukas anksčiau pareiškė, kad Ukraina nekeičia savo požiūrio į dujų sutartį.

„Liekame tose pačiose pozicijose, kuriose buvome: perrašome kontraktą ir nustatome dujoms rinkos kainą, – pareiškė A. Jaceniukas, pradėdamas vyriausybės posėdį. – Dukart ant to paties grėblio nelipame.“

Rusijos valstybinė energetikos milžinė „Gazprom“ nuo balandžio 1-osios panaikino ekonominės krizės ir politinių neramumų krečiamai Ukrainai pirmąjį šių metų ketvirtį taikytą nuolaidą, todėl Kijevui tiekiamos dujos pabrango nuo 268,5 iki 385,5 JAV dolerio už tūkstantį kubinių metrų.

Tuo metu nuo balandžio 2-osios Rusija atšaukė vadinamąjį Charkovo susitarimą, kuris buvo sudarytas su vasarį nuversto Kremliaus palaikomo prezidento Viktoro Janukovyčiaus vyriausybe ir grąžino dujų eksporto mokestį, todėl jos automatiškai pabrango iki 485,5 dolerio.

A. Jaceniukas pareiškė, kad Rusijos pateiktą naująjį pasiūlymą taikyti nuolaidą dujų kainai laiko spąstais. Pasak jo, dabartinėmis sąlygomis, kai Maskva yra aneksavusi Krymo pusiasalį ir įtariama kurstanti prorusiškų separatistų judėjimą rytų Ukrainoje, Kijevo vyriausybė neturi pagrindo pasitikėti Rusijos vyriausybe, todėl reikalaus, kad kontraktas dėl dujų pardavimo būtų peržiūrėtas.

Premjeras pabrėžė, kad Ukraina rinkos kaina tebelaiko 268,5 dolerių už tūkstantį kubinių metrų, kurią ji mokėjo už dujas, tiektas pirmąjį šių metų ketvirtį. Pasak jo, Kijevas pasiruošęs mokėti šią kainą už visą likusį iš „Gazprom“ gautų dujų kiekį.

A. Jaceniukas nurodė, kad Ukrainos energetikos ministras Jurijus Prodanas ir valstybinės energetikos įmonės „Naftogaz“ vadovai trečiadienį tęs derybas su Rusija Briuselyje, tarpininkaujant Europos Sąjungai (ES).

Tuo metu Rusija jau trečiąkart atidėjo Ukrainai planuotą įvesti išankstinio apmokėjimo už tiekiamas dujas režimą, nurodžiusi, kad jis nebus taikomas bent iki birželio 16 dienos.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt