Verslas

2015.09.08 13:45

Kijevas atmeta Rusijos siūlomą nuolaidą už dujas ir reikalauja peržiūrėti sutartį

BNS2015.09.08 13:45

Ukrainos laikinasis premjeras Arsenijus Jaceniukas trečiadienį nurodė, kad Kijevas nepriima Maskvos pasiūlymo taikyti 100 JAV dolerių nuolaidą Rusijos tiekiamoms dujoms ir reikalauja, kad dujos būtų parduodamos rinkos kaina, kuri būtų tiesiogiai nurodyta kontrakte.

Ukrainos laikinasis premjeras Arsenijus Jaceniukas trečiadienį nurodė, kad Kijevas nepriima Maskvos pasiūlymo taikyti 100 JAV dolerių nuolaidą Rusijos tiekiamoms dujoms ir reikalauja, kad dujos būtų parduodamos rinkos kaina, kuri būtų tiesiogiai nurodyta kontrakte.

„Liekame tose pačiose pozicijose, kuriose buvome: perrašome kontraktą ir nustatome dujoms rinkos kainą, – pareiškė A. Jaceniukas pradėdamas vyriausybės posėdį. – Dukart ant to paties grėblio nelipame.“

Rusijos valstybinė energetikos milžinė „Gazprom“ nuo balandžio 1-osios panaikino ekonominės krizės ir politinių neramumų krečiamai Ukrainai pirmąjį šių metų ketvirtį taikytą nuolaidą, todėl Kijevui tiekiamos dujos pabrango nuo 268,5 iki 385,5 JAV dolerio už tūkstantį kubinių metrų.

Tuo tarpu nuo balandžio 2-osios Rusija atšaukė vadinamąjį Charkovo susitarimą, kuris buvo sudarytas su vasarį nuversto Kremliaus palaikomo prezidento Viktoro Janukovyčiaus vyriausybe ir grąžino dujų eksporto mokestį, todėl jos automatiškai pabrango iki 485,5 dolerio.

A. Jaceniukas pareiškė, kad Rusijos pateiktą naująjį pasiūlymą taikyti nuolaidą dujų kainai laiko spąstais. Pasak jo, dabartinėmis sąlygomis, kai Maskva yra aneksavusi Krymo pusiasalį ir įtariama kurstanti prorusiškų separatistų judėjimą rytų Ukrainoje, Kijevo vyriausybė neturi pagrindo pasitikėti Rusijos vyriausybe, todėl reikalaus, kad kontraktas dėl dujų pardavimo būtų peržiūrėtas.

Premjeras pabrėžė, kad Ukraina rinkos kaina tebelaiko 268,5 dolerių už tūkstantį kubinių metrų, kurią ji mokėjo už dujas, tiektas pirmąjį šių metų ketvirtį. Pasak jo, Kijevas pasiruošęs mokėti šią kainą už visą likusį iš „Gazprom“ gautų dujų kiekį.

A. Jaceniukas nurodė, kad Ukrainos energetikos ministras Jurijus Prodanas ir valstybinės energetikos įmonės „Naftogaz“ vadovai trečiadienį tęs derybas su Rusija Briuselyje, tarpininkaujant Europos Sąjungai (ES).

Tuo tarpu Rusija jau trečiąkart atidėjo Ukrainai planuotą įvesti išankstinio apmokėjimo už tiekiamas dujas režimą, nurodžiusi, kad jis nebus taikomas bent iki birželio 16 dienos.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.