Naujienų srautas

Verslas2015.02.14 17:32

Trišalė taryba nesutarė dėl MMA kėlimo

ELTA 2015.02.14 17:32

Antradienį, per paskutinį posėdį prieš atostogas, Trišalė taryba ėmėsi minimalaus atlyginimo klausimo. Premjeras Algirdas Butkevičius yra sakęs, jog atlyginimai turėtų didėti greičiausiai kitąmet, profsąjungos šio klausimo nepamiršta ir šiemet.

Trišalė taryba kol kas nerado bendro sprendimo dėl minimalios mėnesinės algos (MMA) padidinimo.

Antradienį vykusiame Tarybos posėdyje darbdavių ir profsąjungų atstovų nuomonės išsiskyrė ir MMA kėlimo klausimas bus sprendžiamas iš naujo.

Specialiai sudaryta darbo grupė buvo pateikusi pasiūlymą nuo šių metų spalio mėnesio padidinti MMA nuo esamos 1 tūkst. iki 1,1 tūkst. litų sumos, tačiau Trišalės tarybos posėdyje tam nepritarta.

Taryba prie šio klausimo svarstymo grįš po vasaros atostogų rudenį.

Pasak darbdavių atstovo, Lietuvos verslo darbdavių konfederacijos Prezidiumo nario Vytauto Vidmanto Zimnicko, staigus MMA pakėlimas jau šiais metais atneštų daugiau žalos nei naudos, juolab kad tiek valstybės, tiek verslininkų metiniai biudžetai jau yra patvirtinti.

„MMA pakėlimas visiems tikrai nėra geras procesas, nes jis sukels daugiau šoko nei atneš naudos. Mūsų pasiūlymas – taikant koeficientus atsižvelgti į regioninį ir šakinį principus. Vieni paslaugų teikėjai negali patempti tokio krūvio, o tie, kurie turi pelningą pramonės verslą, galės“, – sakė jis.

Pasak V. V. Zimnicko, grįžimas į darbo grupę turėtų duoti teigiamų rezultatų, bus objektyviai nustatyta, kokios bus MMA padidinimo pasekmės.

„Dabar vyksta turgus – kieno argumentai į kurią pusę pasuks. Todėl grįžimas į darbo grupę, kur būtų aiškiai išdėlioti kriterijai, kad žinotų ir valstybė, ir verslas, pabaigs šį „tampymąsi“. Kartais atrodo, kad mes (darbdaviai. – ELTA) priešinamės ir nenorime padėti. Jokiais būdais, tačiau mes žiūrime plačiau“, – sakė jis.

V. V. Zimnickas sakė pritariąs Premjero Algirdo Butkevičiaus nuomonei, jog MMA reikėtų kelti tik nuo kitų metų.

„Šių metų biudžetas yra patvirtintas. Kiekviena įmonė ar įstaiga numato savo lėšas tiek darbo užmokesčiui, tiek kitoms reikmėms. Juk yra dar ilgalaikės sutartys. (...) Kitų metų kovo mėnuo būtų optimaliausias variantas, nes, jei nuo metų pradžios bus įvestas euras, verslas susitvarkys su euro įvedimu ir sisteminiais dalykais, o nuo kovo galima didinti ir MMA“, – sakė darbdavių atstovas.

Pasak jo, jei bus keliama MMA, reikės didinti ir daugiau gaunančių darbuotojų darbo užmokesčius.

„Tas 100 litų nėra pagrindinis dalykas ir našta sprendžiant darbo užmokesčio sistemą“, – tikino V. V. Zimnickas.

Tuo tarpu Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos atstovas, Paslaugų sektoriaus darbuotojų profsąjungos pirmininkas Aleksandras Posochovas teigė esąs nusivylęs tokiu Trišalės tarybos sprendimu.

„Mūsų noras buvo aiškiai išsakytas. Ir darbo grupė, ir mes buvome sutarę spalio mėnesį kelti MMA 100 litų, o toliau, atsižvelgus į kriterijus ir visus niuansus, po pirmojo euro įvedimo ketvirčio kelti dar kartą, iki 330-350 eurų“, – sakė jis.

Anot jo, profsąjungų atstovai nedalyvaus darbo grupės veikoje, nes jų pozicija jau buvo išsakyta.

A. Posochovas neatmeta galimybės, kad profesinių sąjungų nariai pradės rengti protesto akcijas.

„Manau, kad rengsime protesto akcijas. Dabar rengia švietimo darbuotojai, reikės prisijungti prie jų“, – kalbėjo jis.

Premjeras A. Butkevičius tvirtina, kad MMA turėtų kilti nuo kitų metų, primena ELTA.

Antradienio interviu LRT radijui Premjeras kalbėjo apie MMA ir mažiausius atlyginimus gaunančių viešojo sektoriaus darbuotojų darbo užmokesčio kėlimą. Pasak Vyriausybės vadovo, didžiausią galvosūkį Ministrų Kabinetui kelia itin mažos šių darbuotojų algos.

„Padidinimus MMA nekvalifikuotos darbo jėgos darbo pajamos susilygins su žmonių, kurie yra baigę ir universitetus, pajamomis. Mes didinsime MMA, bet lygiagrečiai turime didinti viešojo sektoriaus darbuotojų atlyginimus, kurie dabar santykinai yra patys mažiausi“, – kalbėjo A. Butkevičius.

Pasak A. Butkevičiaus, tiek minimalus darbo užmokestis, tiek mažiausi viešojo sektoriaus atlyginimai turėtų ir gali būti keliami nuo kitų metų.

„Kalbant apie viešojo sektoriaus algų didinimą, mes tai padaryti galime tik nuo kitų metų, nes jau yra patvirtintas šių metų biudžetas, ir jis tikrai nebus keičiamas. Manau, kad MMA kitais metais irgi turėtų būti didinama“, – sakė Premjeras.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi