Verslas

2015.09.08 13:45

ESPO: Baltarusijos AE neatitinka ESPO konvencijos

BNS 2015.09.08 13:45

Baltarusijoje statoma Astravo atominė elektrinė (AE) pažeidžia Jungtinių Tautų konvenciją dėl poveikio aplinkai įvertinimo tarpvalstybiniame kontekste (Espo), patvirtino Espo šalys narės.

Baltarusijoje statoma Astravo atominė elektrinė (AE) pažeidžia Jungtinių Tautų konvenciją dėl poveikio aplinkai įvertinimo tarpvalstybiniame kontekste (Espo), patvirtino Espo šalys narės.

Espo konvencijos aukšto lygio šalys narės praėjusią savaitę Ženevoje patvirtino pernai balandžio 15 dienos Espo komiteto išvadas, kad Baltarusijos AE projektas neatitinka konvencijos reikalavimų, pranešė Lietuvos užsienio reikalų ministerija (URM).

Aplinkos ministerijos Taršos prevencijos departamento direktorius Vitalijus Auglys BNS teigė, kad pati Baltarusija šalių susitikimą vertina kaip teigiamą poslinkį, įgyvendinant Astravo AE projektą, tačiau Lietuva laikosi nuomonės, kad problemos nėra galutinai išspręstos.

„Šalių susitikimas galutinai patvirtino tą faktą, kad Baltarusija tuo metu, kai derino poveikio aplinkai dokumentus, neįgyvendino ir nevykdė Espo konvencijos reikalavimų. Kitas svarbus momentas, kad nesvarbu, ką Baltarusija dabar yra galimai pateikusi (Espo konvencijos – BNS) Įgyvendinimo komitetui, tai nereiškia, kad galima vertinti, kad jie yra teisingame kelyje. Kitos kadencijos Įgyvendinimo komitetas turės iš naujo peržvelgti visus dokumentus ir pasakyti, ar Baltarusija susitvarkė su anksčiau identifikuotomis problemomis“, – BNS sakė V. Auglys.

Tai, ar Baltarusijos veiksmai atitinka konvencijos reikalavimus, toliau nagrinės Espo konvencijos Įgyvendinimo komitetas. Pasak V. Auglio, komiteto sudėtis pasikeitė ir jo sprendimo galima tikėtis tik kitais metais.

Anot URM, Baltarusija buvo paraginta vykdyti Espo konvencijos reikalavimus ir atsižvelgti į Lietuvos keliamus klausimus. Jai taip pat pasiūlyta kreiptis į Tarptautinę atominės energetikos agentūrą (TATENA), kuri atliktų nepriklausomą Baltarusijos pasirinktos AE aikštelės įvertinimą.

Pasak V. Auglio, kol kas sunku pasakyti, ar Baltarusija iš tiesų pasikvies „Tatenos“ ekspertus.

„Susitikime buvo punktas, kuriuo šalys narės skatino Baltarusijos pusę kviesti „Tatenos“ ekspertus įvertinti vietos parinkimo ir alternatyvų klausimą. (...) Baigiamojoje kalboje Baltarusijos ambasadorius pasakė, kad į tai žiūri rezervuotai. Taigi, negalime pasakyti, kad Baltarusija dabar strimgalviais tai vykdys“, – kalbėjo V. Auglys.

Baltarusijos aplinkos viceministrė Ilja Malkina, kurią cituoja portalas afn.by, antradienį teigė, kad šalis nusprendė kviesti „Tatenos“ ekspertus. Anot jos, tai padaryti nuspręsta po Espo konvencijos dalyvių pasitarimo, kuriame svarstytas Lietuvos skundas dėl Astravo AE saugumo.

Lietuva ne kartą kritikavo Baltarusiją, kad ji neužtikrina saugumo plėtodama Astravo atominės elektrinės projektą, kuris planuojamas vos 50 kilometrų nuo Vilniaus.

Espo konvencija numato, kad prioritetinė projekto statybos vieta gali būti nustatyta tik baigus poveikio aplinkai vertinimo procesą, tai yra atsakius į visus poveikį galbūt patirsiančių valstybių klausimus, supažindinus jų visuomenę su projektu ir surengus dvišales konsultacijas.

Pirmąją branduolinę jėgainę, kurios galia siektų 2,4 gigavato, Baltarusija su Rusijos finansine pagalba tikisi pastatyti Gardino srityje, netoli Astravo miestelio.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.