Verslas

2014.06.10 15:57

Po milijonų verto sprendimo rusiški pinigai ranka pasiekiami

Rusijos dujų milžinui „Gazprom“ Konkurencijos tarybos skirtą 123,1 mln. litų baudą išieškoti gali būti kur kas lengviau nei išsiprašyti mažesnės dujų kainos.

Rusijos dujų milžinui „Gazprom“ Konkurencijos tarybos skirtą 123,1 mln. litų baudą išieškoti gali būti kur kas lengviau nei išsiprašyti mažesnės dujų kainos.

Advokatų kontoros „Glimstedt“ asocijuotas partneris, advokatas Andrius Ivanauskas sako, kad jeigu sprendimas įsiteisėtų ir „Gazprom“ savanoriškai nesumokėtų baudos, tuomet išieškojimas būtų nukreiptas į turimą turtą.

Baudą Konkurencijos taryba skyrė po dvejus metus trukusio tyrimo, kai „Lietuvos energijos gamybai“ nepavyko su „Gazprom“ pasirašyti dujų mainų sandorio.

Tačiau advokatas atkreipia dėmesį, kad labai tikėtina, jog „Gazprom“ sprendimą apskųs ir bus pereitos bent dvi teismų instancijos.

„Jeigu nutarimas būtų paliktas galioti, tuomet Konkurencijos taryba baudą turėtų išieškoti tokiomis pačiomis priemonėmis, kokiomis tai daro dabar. Pirmiausiai, jeigu „Gazprom“ savo noru nesumokėtų baudos, reikėtų ieškoti Lietuvoje bendrovei priklausančio turto ir į jį nukreipti išieškojimą. Tai didelių problemų sudaryti neturėtų, nes Konkurencijos tarybos nutarimas yra vykdytinas dokumentas, kuris pateikiamas antstoliui, o šis imasi veiksmų “, – DELFI sakė jis.

Šiuo metu „Gazprom“ turi turto Lietuvoje: jai priklauso dalis bendrovių „Lietuvos dujos“ ir „Amber grid“ akcijų.

„Gali atsitikti taip, kad kai jau įsiteisės Konkurencijos tarybos nutarimas ir baigsis teismų karuselė, gali būti, kad „Amber grid“ ir „Lietuvos dujų“ akcijų paketai bus parduoti, nes dabar bendrovei pateiktas privalomas pasiūlymas ir „Gazprom“ gali nutarti juo pasinaudoti. Tokiu atveju išieškojimą reikėtų nukreipti į kitose valstybėse esantį turtą. Tačiau ir čia nėra taip blogai, nes bendrovė turi turto Europos Sąjungoje. Tai nėra visiškai tarpvalstybinė erdvė, yra europiniai reglamentai, kurie palengvina išieškojimą“, – aiškino advokatas.

Pašnekovas pripažįsta, kad jeigu reikėtų vykdyti išieškojimą Rusijoje, tuomet tai būtų ypač sudėtinga.

„Tai būtų visiškai nerealu, nes pirmiausiai reikėtų, kad Rusijos teismai pripažintų tokį sprendimą ir jis būtų vykdomas Rusijoje. Tai būtų labai mažai realu“, – sakė A. Ivanauskas.

„Gazprom“ atstovaujantis advokatas Ramūnas Audzevičius kol kas nekomentuoja, ar bendrovė skųs šį sprendimą.

„Klausimus pateikite raštu ir aš nežadu jums atsakyti, nes kol kas nieko apskritai negaliu nei patvirtinti, nei paneigti, nei atstovavimo fakto patvirtinti. Aš nesuteikiu teisės jums informacijos netgi skelbti apie mūsų pokalbį. Nenoriu, kad komentuotumėte mūsų pokalbį, o kaip bus, jūs pamatysit“, – naujienų agentūrai BNS sakė advokatas.

Konkurencijos tarybos sprendimas per 20 dienų gali būti skundžiamas Vilniaus apygardos administraciniam teismui.

www.DELFI.lt