Verslas

2015.09.08 13:45

Po euro įvedimo atpigs dešimtimis kartų

Nuo kitų metų sausio įvedus eurą Lietuvoje, kur kas mažiau teks mokėti už tarptautinį pervedimą eurais.

Nuo kitų metų sausio įvedus eurą Lietuvoje, kur kas mažiau teks mokėti už tarptautinį pervedimą eurais.

Šiuo metu ši paslauga yra brangi – neskubus pervedimas internetu į Europos ekonominės erdvės šalis, taigi ne tik į Europos Sąjungą, bet Šveicariją, Islandiją, Lichtenšteiną ir Norvegiją iš Lietuvos bankų kainuoja 30–60 Lt.

Lietuvos banko valdybos narė Ingrida Šimonytė seminare apie euro įvedimą sakė, kad po 2015 m. sausio šie pervedimai nebebus laikomi tarptautiniais ir turės kainuoti tiek, kiek dabar kainuoja vietinis pervedimas litais į kitą banką.

Šiuo metu Lietuvos bankai už šią paslaugą ima nuo 0,8 Lt iki 1,5 Lt.

Pagal europinius reikalavimus, tarptautiniai pervedimai eurais negali kainuoti brangiau nei vietiniai pervedimai eurais. Lietuvai įsivedus eurą, absoliuti dauguma vietinių mokėjimų bus atliekami eurais, taigi jų kaina negalės skirtis nuo tarptautinių mokėjimų eurais.

Lietuvos bankų asociacijos vadovas Stasys Kropas pripažįsta, kad kainos mažės.

„2015 m. bankai turės ieškoti būdų, kaip sumažinti tarptautinių pavedimų kainas“, – DELFI sakė jis.

2016 m. Lietuvos kredito įstaigos jungsis prie bendros mokėjimų erdvės eurais (SEPA), tuomet visi pervedimai kainuos vienodai. Pasak S. Kropo, tuomet jie kainuos daugiausiai keliasdešimt euro centų.

„Latviai jau yra prisijungę prie SEPA, taigi konkurenciniai dalykai spaus bankus mažinti įkainius ir 2015 m.“, – teigė pašnekovas.

Lietuvos banko duomenimis, Latvijoje ir Estijoje tarptautiniai pervedimai atpigo iki vietinių lygio, o vietiniai nebrango.

„Latvijos ir Estijos patirtis rodo, kad įsivedant eurą bankai nepakeitė vietinių internetu inicijuotų kredito pervedimų eurais įkainių, t. y. įvedus eurą vietiniai pervedimai eurais kainavo tiek pat, kiek vietiniai mokėjimai nacionaline valiuta iki euro įvedimo. Tai reiškia, kad iki tokio dydžio sumažėjo internetu inicijuotų tarptautinių pervedimų eurais įkainiai. Tikėtina, kad ir Lietuvoje taip įvyks“, – rašoma Lietuvos banko atsakyme DELFI.

Lietuva euro zonos nare planuoja tapti kitų metų sausio 1 d. Galutinio sprendimo dėl prisijungimo prie euro Lietuva laukia liepos 23 d., kai vyks ES bendrųjų reikalų tarybos. Tada bus paskelbtas ir litų į eurus keitimo kursas. Manoma, kad jis bus toks, koks dabar – 3,4528 Lt už vieną eurą.

 
www.DELFI.lt