Naujienų srautas

Verslas2014.06.09 15:00

Kaip „neskausmingai“ sutaupyti

Kiaulė-taupyklė – ne tik vaikams, o užvakuotas stiklainis – ne tik agurkams, liudija LRT.lt pašnekovų istorijos apie tai, kaip jie be didesnio vargo ir „neskriausdami“ piniginės sutaupė stambesniems pirkiniams ar užsienio kelionėms.

Kiaulė-taupyklė – ne tik vaikams, o užvakuotas stiklainis – ne tik agurkams, liudija LRT.lt pašnekovų istorijos apie tai, kaip jie be didesnio vargo ir „neskriausdami“ piniginės sutaupė stambesniems pirkiniams ar užsienio kelionėms.

29-erių Tomas Morkūnas pats to nejusdamas per pusmetį susitaupė kelionei į Italiją. Vyras į užvakuotą stiklainį su skyle metaliniame dangtelyje kaupė 5 litų nominalo monetas.

„Dvi tris 5 Lt nominalo monetas atseikėti nuo pirkinių nėra „skausminga“ piniginei. Beveik nejučiomis per porą dienų gali ir penkiasdešimt litų sutaupyti. Tuo metu sąmoningai paimti 50 litų kupiūrą ir dėti ją į taupyklę nėra taip lengva. Man nepavyksta ir nuo atlyginimo atsidėti tam tikros sumos, kaip kitiems žmonėms, kurie visuomet vienodą dalį atlyginimo atideda kelionėms ar didesniems pirkiniams.

Be to, kai tas stiklainis yra užvakuotas, o jo dangtelio metalas užsilenkęs į vidų, iškrapštyti monetų beveik neįmanoma, tad atsispirti pagundai ištraukti keletą monetų labai paprasta“, – taupymo užvakuotame stiklainyje privalumus vardija T. Morkūnas.

Šį taupymo būdą LRT.lt pašnekovas nusižiūrėjo iš draugų. Jie papasakojo, kad viename pusės litro stiklainyje galima surinkti iki 1600 litų. Vyras sako, kad iš pradžių taupyti jam nesisekė, rodėsi, kad stiklainis beveik nepilnėja. Tuomet draugai jam patarė surinkti mažą (150–200 ml) indelį, o jame sukauptas monetas supilti į didesnį (0,5 l) stiklainį.

„Po to, kai surenki trečdalį pusės litro stiklainio, monetų daugėja pastebimai ir greitai. Vėliau užvaldo tokia manija, kai nuėjęs į parduotuvę, perki prekę už 2 litus, paduodi 20 litų kupiūrą ir prašai, kad grąžą atiduotų 5 litų monetomis“, – šypsosi T. Morkūnas.

Vyras nuo pat pradžių žinojo, kad taupo kelionei, tik dar nebuvo tiksliai nusprendęs, kur už sutaupytus pinigus keliaus. Jo teigimu, daugybė pažįstamų užsikrėtė tokiu taupymo būdu. „Aš ir pats, be abejonės, dar taip taupysiu. Įvedus eurą, taupysiu 2 eurų nominalo monetas. O sutaupytus pinigus vėl skirsiu kelionei“, – tikina T. Morkūnas.

26-erių Viltė Bernatonytė pasakoja taip pat išbandžiusi 5 litų nominalo monetų taupymo stiklainyje būdą. „Dar mokyklos laikais su tėvais nusprendėme užvakuoti pusės litro talpos stiklainį ir jame taupyti 5 litų nominalo monetas. Nepamenu, kodėl taip nusprendėme. Bet manau, kad tai buvo tėčio mintis. Jam būdingos originalios idėjos“, – sako V. Bernatonytė.

Nors nuo pat taupymo pradžios merginos šeima neturėjo aiškaus tikslo, kam taupo, laikui bėgant jis atsirado. „Pritaupėme pilną stiklainį. Jame buvo daugiau nei tūkstantis litų. Už dalį jų mano automobiliui pirkome naujus ratus, o likusias monetas užvakavome ir pradėjome taupyti iš naujo“, – prisimena V. Bernatonytė.

Mergina teigia, kad toks taupymo būdas jai yra priimtinas, nes nepastebimai galima surinkti didelę sumą. Be to, nekyla pagunda iškrapštyti keletą monetų iš stiklainio smulkiems pirkiniams ar kitam tikslui.

„Turiu kiaulę-taupyklę, kurią galėčiau naudoti monetoms taupyti, bet nepavyksta. Jos dugne yra dangtelis, kurį atidengus galima tas monetas išberti. Kai žinau, kad automobilį teks statyti mokamoje stovėjimo aikštelėje, o jokių monetų piniginėje neturiu, negrąžinamai pasiskolinu kiaulės-taupyklės turinį. Turbūt reikės grįžti prie stiklainio ir jau eurus taupyti“, – svarsto pašnekovė.

Kiaulė-taupyklė – ne tik vaikams

24-erių Paulius Radauskas 2 ir 5 litų nominalo monetas taupo kiaulėje-taupyklėje. Vaikinas sako, kad nuo pat taupymo pradžios reikia turėti konkretų tikslą, tuomet yra smagiau ir suteikia daugiau motyvacijos.

„Taupiau kiaulėje-taupyklėje pusę metų. Su drauge susitarėme mesti į kiaulę-taupyklę 2 ir 5 litų monetas. Tuomet sutaupėme 480 litų. Dabar vėl metu po 2 ir 5 litus. Taupau vasaros atostogoms. Manau, kad tikslą turėti reikia, taip yra smagiau ir suteikia daugiau motyvacijos“, – kalba P. Radauskas.

Vaikinas sako taupysiantis iki šių metų pabaigos, o vėliau sutaupytus pinigus išsikeis į eurus.

„Tikiuosi iki to laiko spėsiu prikaupti bent 500 Lt. Turiu tikslą per savaitę įmesti po 10–20 Lt, tačiau dažnai nepavyksta, nes tenka atsiskaitinėti kortele, o kartais specialiai 10 Lt išsikeičiu monetomis, kad galėčiau jas suberti į taupyklę. Manau, toks taupymas disciplinuoja. Užuot iššvaistęs po porą litų kavai ar saldėsiui ir to nė nepajutęs, gali juos mesti į taupyklę ir galiausiai po ilgo taupymo pamatyti, į ką gali pavirsti litas prie lito dedami pinigėliai“, – mintimis dalijasi pašnekovas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi