Verslas

2015.09.08 13:45

J. Neverovičius: bus „naujų žingsnių“ dėl Visagino AE

ELTA 2015.09.08 13:45

Artimiausiu metu Visagino atominės elektrinės (VAE) projekte turėtų būti padaryti „nauji žingsniai“, sako energetikos ministras Jaroslavas Neverovičius. Jis taip pat patikino, kad Lietuva neatsisako pretenzijų Rusijos dujų koncernui „Gazprom“ dėl permokos už gamtines dujas.

Artimiausiu metu Visagino atominės elektrinės (VAE) projekte turėtų būti padaryti „nauji žingsniai“, sako energetikos ministras Jaroslavas Neverovičius. Jis taip pat patikino, kad Lietuva neatsisako pretenzijų Rusijos dujų koncernui „Gazprom“ dėl permokos už gamtines dujas.

VAE statybų klausimas buvo aptartas pirmadienį vykusiame J. Neverovičiaus ir Prezidentės Dalios Grybauskaitės susitikime. Jam pasibaigus energetikos ministras apžvelgė projekto eigą.

„Mes matome, kad pavyko nuveikti nemažai: turime gerą praktinį formatą su mūsų kaimynais Latvija ir Estija, taip pat labai dalykišką bendravimą su „Hitachi“- kaip tik šiuo metu vyksta viceministro vizitas Tokijuje, kur taip pat nagrinėjame šį klausimą. Manome, kad esame pasiruošę žengti žingsnį, kad galutinai įvertintume investicijas iš kapitalo pusės, galimybes sumažinti projekto vertę“, – kalbėjo J. Neverovičius.

Pasak ministro, prieš apsisprendžiant dėl naujos atominės jėgainės statybų, vis dar reikia atsakyti į techninį klausimą, kaip Visagino elektrinę būtų galima integruoti į Baltijos šalių energetikos sistemą ir sinchronizuoti Lietuvos ir Europos elektros sistemas.

„Procesą vertiname pakankamai gerai, kalbamės su kaimyninių šalių ministerijomis, įmonėmis, ir manau, artimiausiu metu projekte turėsime naujų žingsnių“, – informavo ministras.

Pretenzijų „Gazprom“ neatsisako

Pasak energetikos ministro, Lietuva neatsisako pretenzijų Rusijos dujų koncernui „Gazprom“ dėl permokos už gamtines dujas, o šalies skundas Stokholmo arbitraže artėja prie nagrinėjimo stadijos.

Pirmadienį po susitikimo su Prezidente Dalia Grybauskaite J. Neverovičius bandė išsklaidyti viešojoje erdvėje pasirodžiusias spėliones, esą „Lietuvos dujoms“ atsisakius planų skųsti „Gazprom“ taikytą kainodarą, bus atsiimtas ir valstybės pateiktas ieškinys Stokholmo arbitraže.

„Neturėtume painioti tarp Lietuvos Respublikos Vyriausybės ir „Gazprom“, ir pavienių komercinių subjektų (koks yra „Lietuvos dujos“) vykstančių teisinių procesų. Norėčiau aiškiai pasakyti, kad ieškinys dėl Lietuvos vartotojų permokos (vertinant pagal tai, kokia kaina dujos turėjo būti tiekiamos ir kaip tai yra aprašyta („Lietuvos dujų“. – ELTA) privatizavimo sutartyje), lieka“, – tikino energetikos ministras.

Pasak J. Neverovičiaus, šio ieškinio nagrinėjimas artėja prie esminės fazės – nagrinėjimo.

„Jokie sprendimai – ar kažkokios komercinės įmonės valdybos, ar kažkokios komercinės įmonės administracijos atstovų, bet kokie jų raštiški ar neraštiški pareiškimai nekeičia Lietuvos Vyriausybės pozicijos. Lietuvos Respublikos pozicija išlieka tokia, kad arbitražas bus toliau, o permoka Lietuvos vartotojams turi būti kompensuota“, – sakė J. Neverovičius.

Ministras tikino nemanąs, kad „Lietuvos dujų“ valdybos sprendimas galėtų turėti negatyvios įtakos nagrinėjant Vyriausybės skundą – pasak J. Neverovičiaus, tai nesusilpnins Lietuvos pozicijų arbitraže.

„Realybė yra tokia, kad Lietuvos Respublika per „Lietuvos energiją“ „Lietuvos dujų“ akcijas perėmė prieš kelias savaites – mes neturėjome poveikio sprendimams, kol akcijos nebuvo išpirktos. Dabar visus įmonės sprendimus ir galimybes vertiname naujai, tačiau tai neturi jokio poveikio tam, kas vyksta tarp Lietuvos ir „Gazprom“ Stokholmo arbitraže dėl privatizavimo sutarties“, – aiškino J. Neverovičius.