Verslas

2012.09.08 16:19

Portugalijos vyriausybė paskelbė naują taupymo planą

Algirdas Acus, LRT TV naujienų tarnyba2012.09.08 16:19

Portugalija, kuriai neseniai reikėjo finansinės pagalbos, paskelbė naują taupymo planą. Juo bus karpomi atlyginimai visiems dirbantiesiems.

Portugalija, kuriai neseniai reikėjo finansinės pagalbos, paskelbė naują taupymo planą. Juo bus karpomi atlyginimai visiems dirbantiesiems.

Praėjusiais metais į finansų sausrą patekusiai Portugalijai gelbėti prireikė 78 milijardų eurų. Paskolą suteikęs Tarptautinis valiutos fondas drauge su Europos finansinėmis institucijomis iškėlė griežtas taupymo sąlygas. Todėl šiemet šalies vyriausybė iš paskutiniųjų stengiasi sumažinti biudžeto deficitą iki 4,5 procentų skaičiuojant nuo bendrojo vidaus produkto. Pasirinktas kelias – daugiau pinigų rinkti iš dirbančiųjų.

„Vyriausybė nusprendė pakelti socialinio draudimo įmokas, renkamas iš privataus sektoriaus darbuotojų iki aštuoniolikos procentų“, – Portugalijos premjeras Passos Coelho.

Tokia dalis iš pradžių buvo numatyta tik viešojo sektoriaus darbuotojams, tačiau šalies teismai šią sąlygą pripažino neteisėta ir socialinio draudimo įmokas teko kelti visiems vienodai – nuo 11 iki 18 procentų. Portugalijos profesinės sąjungos sako, kad taip kitais metais iš dirbančiųjų bus atimta suma, prilygstanti jų mėnesio atlyginimui.

„Premjeras deklaravo naują ir labai rimtą karą prieš darbininkus. Sutaupyti viešojo ir privataus sektorių darbuotojų, taip pat pensininkų, sąskaita planuojama daugiau nei 4 milijardus eurų“, – profesinių sąjungų atstovas Armenio Carlosas.

Profesinės sąjungos įsitikinusios, kad tokia politika – tai užburtas ratas. Esą ji sudegins šeimų pajamas ir neigiamai paveiks vartojimą. Tada vietos įmonės, nerasdamos klientų, privalės užsidaryti. Nedarbas ir socialinė nelygybė dar labiau šoktels. Tačiau vyriausybė atrėžia matanti išeitį. Iš bendrovių renkamų socialinio aprūpinimo įmokų dalį ji sumažino nuo beveik 24 iki 18 procentų. Tai esą sumažins įdarbinimo sąnaudas ir skatins kurti darbo vietas.

Dabar šalies nedarbo lygis viršija 15 procentų, tai neigiamai veikia biudžeto pajamas. Vyriausybė pripažįsta, kad surinks 2 milijardais eurų mažiau nei tikėjosi ir deficitas gali būti didesnis nei užsibrėžta.

Portugalijos ekonomika šiais metais susitrauks apie tris procentus.