Naujienų srautas

Verslas2014.06.05 15:27

A. Butkevičius ir J. Neverovičius atkirto R. Lopatai

BNS 2014.06.05 15:27

Vyriausybės vadovas Algirdas Butkevičius neigia politologo Raimundo Lopatos paskleistą informaciją, neva bendrovė „Lietuvos dujos“ atsisakė pateikti ieškinį Rusijos dujų tiekėjui „Gazprom“ tarptautiniame arbitraže. A. Butkevičius tikina, kad R. Lopata meluoja ir kalba neatsakingai.

Vyriausybės vadovas Algirdas Butkevičius neigia politologo Raimundo Lopatos paskleistą informaciją, neva bendrovė „Lietuvos dujos“ atsisakė pateikti ieškinį Rusijos dujų tiekėjui „Gazprom“ tarptautiniame arbitraže. A. Butkevičius tikina, kad R. Lopata meluoja ir kalba neatsakingai.

Energetikos ministras pareiškė, kad valstybės pozicija – tęsti Stokholmo arbitražą ir reikalauti visos kompensacijos iš „Gazprom“ – nesikeičia, o dviejų kompanijų – „Lietuvos dujų“ ir „Gazprom“ – susitarimas dėl dujų kainos nuolaidos, kurios įtaka šalies ekonomikai sieks apie 800 mln. litų, neturi įtakos arbitražui.

„Ponas Lopata yra melagis ir gaila, kad profesoriai skleidžia melagingą informaciją – ir, aišku, jis turės tą informaciją paneigti. Aš tos informacijos negirdėjau, bet vis dėlto mes kiekvienas privalome už savo žodžius atsakyti – nes tai yra melas, netiesa, ir man gaila kalbėti apei tai pirmiausia dėl tų žmonių, kurie deda pastangas derėtis su „Gazprom“, nes yra pasiektas tam tikras rezultatas pusiaukelėje, nes ta nuolaida pritaikyta nuo 2013 metų sausio 1 dienos iki 2016 metų sausio 1 dienos, ir yra pasirašyta sutartis ir joje visiškai nėra nieko apie arbitražą Stokholme“, – interviu Žinių radijui ketvirtadienį sakė A. Butkevičius.

„Labai atsakingai tą pareiškiu, netgi paskutinis „Lietuvos dujų“ valdybos posėdis, dalyvaujant ir E.ON atstovams, nes jie tuomet dar buvo akcininkai, apie arbitražo klausimus Stokholme nebuvo jokios kalbos“, – pridūrė premjeras.

Tuo metu R. Lopata interviu portalui 15min. lt pareiškė, kad, jo žiniomis, „Lietuvos dujos“ išsiuntė „Gazprom“ laišką su atsisakymu kelti pretenzijas tarptautiniame arbitraže. R. Lopata tikina, kad Vyriausybė neatsisakė pretenzijų koncernui, tračiau ji ir nepirko dujų iš „Gazprom“ – jas pirko „Lietuvos dujos“.

„O tai reiškia, kad, be „Lietuvos dujų“ pretenzijų, o jos turėjo būti pareikštos artimiausiu metu arbitraže, Lietuvos Vyriausybės ginčas su „Gazprom“ iš esmės tampa beviltišku reikalu. Kiek man yra žinoma, „Gazprom“ jau naudoja šitą „Lietuvos dujų“ atsisakymą kelti pretenzijas kaip argumentą savo naudai“, – 15min.lt  sakė R. Lopata.

Jo žiniomis, Lietuvai atstovaujantys „Lawin“ advokatai yra parašę raštą „Lietuvos dujoms“ dėl tokios netoleruotinos padėties. Politologo žodžiais, „Lietuvos dujų“ laišką „Gazprom“ su atsisakymu kelti pretenzijas ruošusi advokatų kontora tarptautiniame arbitraže atstovauja ir pačiam „Gazprom“.

R. Lopata teigė, kad politikai meluoja Lietuvos žmonėms, kalbėdami apie motyvus, kodėl Kremlius sumažino dujų kainą Lietuvai, „skirdamas tokį prizą“: „Manęs neįtikina, jog tokias nuolaidas rusai suteikė, neatlaikę Lietuvos politikų ir diplomatų spaudimo“.

Energetikos ministras Jaroslavas Neverovičius pabrėžia, kad arbitražiniai ginčai tarp Lietuvos ir „Gazprom“ vyksta toliau ir Vyriausybė neketina atsiimti ieškinio. Anot jo, ekspertų skaičiavimais, dėl „Gazprom“ suteiktos trejų metų kainos nuolaidos tiesioginė ir netiesioginė nauda šalies ekonomikai bus iki 800 mln. litų.

„Tai tikrai nėra kompensacija už visą laikotarpį, kuomet Lietuvos vartotojai permokėjo už gamtines dujas. „Lietuvos dujų“ privatizavimo metu Vyriausybei, bet ne kompanijai, buvo įsipareigota taikyti teisingas kainas visam dujų tiekimo sutarties laikotarpiui, todėl valstybės pozicija – tęsti Stokholmo arbitražą ir reikalauti visos kompensacijos – nesikeičia. Dviejų kompanijų – „Lietuvos dujų“ ir „Gazprom“ – susitarimas neturi įtakos Stokholmo arbitražui“, – BNS per atstovę spaudai sakė J. Neverovičius.

Pasak jo, 2012 metų spalį Vyriausybė inicijavo daugiau nei 4 mlrd. litų vertės ieškinį prieš „Gazprom“ Stokholmo arbitraže dėl permokos už dujas, pirktas nuo 2004 iki 2012 metų, kompensavimo. 2004 metais Lietuvos Vyriausybės, „Gazprom“ ir E.ON pasirašytų sutarčių bei arbitražinių bylų su „Gazprom“ šalis yra Lietuva, daugelis iš jų kylančių „Gazprom“ įsipareigojimų yra Lietuvos, o ne „Lietuvos dujų“ atžvilgiu, todėl, pasak ministro, Lietuvos inicijuota byla Stokholmo arbitraže toliau tęsiama.

Šių metų sausį „Lietuvos dujų“ akcininkai nutarė inicijuoti įmonės arbitražą prieš „Gazprom“, tačiau kartu buvo nutarta, kad arbitražo procedūros bus stabdomos, pasiekus susitarimą su „Gazprom“ dėl mažesnės dujų kainos.

Balandžio 30 dieną „Lietuvos dujų“ valdyba priėmė sprendimus, dėl kurių buvo sumažinta dujų kaina. Kokie tai sprendimai, J. Neverovičius neatskleidžia.

Energetikos ministras teigia, kad Lietuvos ir „Gazprom“ derybų procesas nėra baigtas, jo vadovaujama darbo grupė toliau tęsia derybas, tačiau jokių galutinių sprendimų nėra priimta.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi