Verslas

2014.06.05 08:41

ECB nusitekęs sumažinti palūkanų normą

ELTA 2014.06.05 08:41

Prognozės, kad Europos centrinis bankas (ECB) per ketvirtadienį numatytą posėdį sušvelnins savo monetarinę politiką, vis stiprėja, informuoja BBC.

Prognozės, kad Europos centrinis bankas (ECB) per ketvirtadienį numatytą posėdį sušvelnins savo monetarinę politiką, vis stiprėja, informuoja BBC.

Dauguma analitikų prognozuoja, kad bus bent jau sumažinta bazinė palūkanų norma, tuo tarpu kiti mano, kad bus imtasi ir kitų priemonių.

Manoma, kad ECB įves neigiamas palūkanų normas bankų indėliams. Tai reikštų, kad bankai, užuot gavę palūkanas, mokės pinigus už lėšų saugojimą centriniame banke.

Naujausi ekonominiai rodikliai rodo, kad atsigavimas euro zonoje geriausiu atveju susilpnėjo.

Kaip rodo antradienį paskelbti duomenys, infliacijos lygis gegužę sumažėjo iki 0,5 proc., vis labiau atitoldamas nuo ECB planinio rodiklio – vos žemiau 2 proc. ribos.

Naujausia statistika kelia defliacijos grėsmę, o tai keltų pavojų augimui, nes vartotojai atidėtų vartojimą tikėdamiesi, kad kainos ir toliau kris. Taip pat nerimaujama, kad investuotojai nustos investuoti.

Nedarbas toliau kamuoja euro zoną. Antradienį paskelbtais duomenimis, nedarbas euro zonoje balandį, palyginti su kovu, nukrito nuo 11,8 iki 11,7 proc., tačiau daugelyje bloko šalių nedarbas vis dar labai aukštas. Pavyzdžiui, Ispanijoje nedarbo lygis sieke 25,1 proc., Graikijoje – net 26,5 procento.

Todėl ketvirtadienį, analitikų įsitikinimu, ECB paskelbs kovą.

Šiuo metu bazinė palūkanų norma ir taip jau labai žema – 0,25 proc., tačiau, kai kurių ekonomistų manymu, ECB ją sumažins dar labiau, tikėtina, iki 0,1 procento.