Verslas

2012.09.07 20:46

„Lietuvos dujos“ steigia dujų biržą

Valstybės kontroliuojama Lietuvos energijos išteklių birža kitąmet turės rimtą konkurentą. Antrinę privačią gamtinių dujų biržą steigia ir „Lietuvos dujos“ kartu su suomiais. Ketvirtadienį abi dujų bendrovės pasirašė bendros įmonės, kuri bus dujų rinkos operatorė ir organizuos dujų prekybą, steigimo sutartį.

Valstybės kontroliuojama Lietuvos energijos išteklių birža kitąmet turės rimtą konkurentą. Antrinę privačią gamtinių dujų biržą steigia ir „Lietuvos dujos“ kartu su suomiais. Ketvirtadienį abi dujų bendrovės pasirašė bendros įmonės, kuri bus dujų rinkos operatorė ir organizuos dujų prekybą, steigimo sutartį.

Po Naujųjų metų netikėtai pritrūkę gamtinių dujų ar turintys jų perteklių vartotojai savo problemas galės spręsti ne tik per jau porą metų veikiančią energijos išteklių biržą „Baltpool“, bet ir panašią kitą biržą, kurią steigti ketvirtadienį sutarė Lietuvos ir Suomijos gamtinių dujų tiekimo įmonės – „Gasum Oy“ ir „Lietuvos dujos“.

„Pagrindiniai tos biržos veikėjai bus ne tiekimo įmonės, netgi ne „Lietuvos dujos“, bet patys klientai, patys vartotojai. Jie nuspręs, kokius nori pirkti ar parduoti kiekius, kokiomis kainomis. Jie apspręs tos rinkos apimtį, dydį, kainas ir visus kitus dalykus“, – sako „Lietuvos dujų“ generalinis direktorius Viktoras Valentukevičius.   

Skaičiuojama, kad antrinėje gamtinių dujų biržoje gali būti parduodama nuo 5 iki 7 procentų visų suvartojamų  gamtinių dujų kiekio. Jis dabar Lietuvoje viršija 3 milijardus kubinių metrų. 40 procentų to kiekio rinkai tiekia „Lietuvos dujos“. Kol kas nė viena pusė nesiima prognozuoti, ar dujos biržoje kainuos pigiau.

„Kainos gali būti ir aukštesnės, ir žemesnės. Tai priklausys nuo paklausos ir pasiūlos“, – teigia „Lietuvos dujų“ komercijos direktorius Joachimas Hockertzas.

Būsimai biržai „Lietuvos dujos“ renkasi jau 10 metų veikiančios Suomijos gamtinių dujų biržos modelį. Tačiau abi partnerės tikisi, kad ateityje jų birža plėsis ir, ko gero, apims visą Baltijos regioną.

„Turime planų į šią veiklą įtraukti ir kitas Baltijos šalis. Jau kalbamės su Estijos dujų įmone, tam tikrų ženklų esme gavę iš Latvijos dujininkų. Tikimės, kad visos šios šalys gali sėkmingai tilpti po vienu mūsų sistemos skėčiu ir užtikrinti geresnį dujų tiekimą regione“, – kalbėjo „Gasum Oy“ generalinis direktorius Antero Jannesas.

Naujosios biržos steigėjai pripažįsta, kad ji bus jau veikiančios energijos išteklių biržos „Baltpool“ konkurentė. Tačiau pastaroji, antrine prekyba gamtinėmis dujomis užsiimanti jau beveik pusmetį, bet tesudariusi vos vieną realų sandorį, sako konkurencijos nesibaiminanti. 

„Tai yra labai normalu. Ir kitas verslas pamatė galimybes, o tai reiškia, kad šita sritis yra perspektyvi. Konkurenciją mes skatinam, vertinam teigiamai ir manom, kad nuo to vartotojas tik laimės, nes kaina bus objektyvi“, – tikina „Baltpool“ generalinė direktorė Laura Žalaitė.

Dujų rinkos ekspertų nuomone, prekiauti biržoje vartotojų neskatina gana lankstūs tiekimo sutarčių įsipareigojimų vykdymo grafikai. Vartotojai už nesunaudotas ar staiga papildomai pareikalautas dujas praktiškai negauna  jokių sankcijų. Žadamas taikyti Suomijos biržos modelis numato kur kas griežtesnes nuobaudas už nevykdomus sutarčių įsipareigojimus. Sankcijas  sugriežtins ir Lietuvoje rengiamos gamtinių dujų rinkos balansavimo taisyklės.