Verslas

2014.06.04 12:02

Investuotojai iš Danijos tikrino Lietuvos darbuotojus: esame sužavėti

Erika Fuks, DELFI.lt2014.06.04 12:02

Lietuvoje šių metų vasarą veiklą pradės bendrovė „Blue Ocean Robotics Lithuania“ – iš dalies valdoma Danijos robotikos įmonės „Blue Ocean Robotics“. Ji kuriama Lietuvoje dėl aukšto lygio specialistų.

Lietuvoje šių metų vasarą veiklą pradės bendrovė „Blue Ocean Robotics Lithuania“ – iš dalies valdoma Danijos robotikos įmonės „Blue Ocean Robotics“. Ji kuriama Lietuvoje dėl aukšto lygio specialistų.

„Danijoje bendrovė turi apie 40 darbuotojų, Lietuvoje komandą jau sudaro apie 10 žmonių, per ateinančius metus planuojame paaugti dvigubai: komandą sudarytų įvairūs specialistai: inžinieriai, pramoniniai dizaineriai, programuotojai, rinkodaros specialistai“, – pasakoja vienas įmonės akcininkų Danijos prekybos rūmų prezidentas Thomas Solupajevas-Ronlevas.

Antrasis įmonės akcininkas Lietuvoje – Justinas Katkus, Kauno technologijos universiteto Jaunojo verslo vystymo skyriaus „StartupSpace“ įkūrėjas, neseniai nusprendęs plėtoti nuosavą verslą.

Danijos įmonė „Blue Ocean Robotics“ savo srityje yra žinoma ir dėl bendradarbiavimo su Danijos technologijos institutu ir vienu didžiausių robotų centrų Europoje Danijoje.

Dirbs ir su pramone, ir su medicina

Lietuvoje steigiama įmonė dirbs su įvairiomis sritimis: tiek su pramone, tiek su medicina.

„Mes matome, kokios yra naujienos, tendencijos, ir jas stengiamės komercializuoti, pritaikyti rinkai. Daugelis puikių idėjų neišgyvena, nes niekaip nepavyksta pritraukti finansavimo ir jas populiarinti. Lietuvoje matome labai stiprių specialistų, kurie gali dirbti su technologijų plėtojimu, o Danijoje yra daug patyrusių žmonių, kurie gali padėti jas platinant“, – veikimo Lietuvoje modelį paaiškina T. Solupajevas-Ronlevas.

Sprendimas įkurti įmonę Lietuvoje priimtas po to, kai danai pamatė lietuvių technologijos specialistų atliktų bandomųjų projektų rezultatus.

„Tikrinome specialistus dirbančius Kauno technologijos universitete daniškais egzaminais – bendrovės atstovai buvo sužavėti. Dėl to nutarėme imtis įmonės įkūrimo, ruošti strategiją, drauge atsirado ir pirmasis projektas“, – kalbėjo T. Solupajevas-Ronlevas.

Pasak jo, dabar įmonė Lietuvoje yra steigiama, tačiau jos atstovai jau ieško partnerių Lietuvoje, pirmiausiai, tai pramonės įmonės.

„Viena iš sričių, kurioje mes esame stiprūs, tai – vaizdo apdorojimo technologijos. Taip pat siūlysime inžinerinių sprendimų, analitinių įrankių bei kitų technologijų plėtojimo ir diegimo paslaugų“, – pasakojo J. Katkus.

Paprašytas pateikti pavyzdžių, kaip pramonėje gali būti pritaikyta vaizdų apdorojimo technologija, J. Katkus vardijo, jog šis sprendimas leidžia robotui vien iš vaizdo atpažinti daiktus, iš to daryti išvadas ir priimti sprendimus veiksmams.

„Taip galima daug ką suskaičiuoti: prekybos centre apsilankiusių žmonių skaičių, nustatyti, ar per gatvę važiuoja automobilis ar eina žmogus, ir taip toliau. Daiktą pakanka nufotografuoti telefonu nesuvedant jo pavadinimo ir iš to daryti išvadas, – vardija J. Katkus. – Vaizdų apdorojimo technologijos gali būti naudojamos ir pramonėje, pavyzdžiui, baldų gamybai. Iš vaizdo galima nuspręsti, ar daiktas nudažytas kokybiškai, taigi technologija gali būti naudojama ir kokybės kontrolei. Šiandien šios vaizdų technologijos gali būti naudojamos praktiškai visur.“

J. Katkus sako, jog dažniausiai robotas yra įsivaizduojamas kaip judanti automatinė ranka fabrike, kuri perkelia daiktus nuo vienos linijos ant kitos arba juos pasuka. Tačiau ne mažiau įdomūs yra žmogiškieji robotai, vadinamieji humanoidai, kurie gali dirbti su žmonėmis.

„Puiku yra tai, kad mes neprivalome apsiriboti, kokioje srityje dirbame. Pavyzdžiui, robotai-humanoidai Danijoje jau naudojami dirbant su vaikais, kurie turi autizmo sindromą“, – teigia J. Katkus.

T. Solupajevas-Ronlevas pasakoja, kad Danijoje robotai yra naudojami vaikų lavinimui.

„Kalbant apie autizmą, vaikams, turintiems šį sutrikimą, kur kas geriau sekasi mokytis, kai dirbama metodiškai, o tai, ko mokoma, nuolat pakartojama. Robotas šiuo atveju vaikams labai patinka, nes jis dirba struktūruotai, nesusierzina ir nepyksta dalykus nuolat kartodamas“, – Danijos pavyzdį pateikė T. Solupajevas-Ronlevas.

Į robotiką pasuko kaip į XXI a. verslą

Įmonė planuoja verslo plėtros padalinį įkurti Vilniuje, o technologinę dalį – Kaune.

Paklaustas, kodėl pasirinko Lietuvoje dirbti šioje srityje J. Katkus sako, jog tai lėmė susitikimas su T. Solupajevu-Ronlevu, o vėliau ir su partneriais iš Danijos.

„Esu programinės įrangos inžinierius, juo dirbu jau daug metų: teko išvystyti ne vieną technologiją, dirbti ne su viena įmone. Robotai mane patys surado: susitikome su Thomu prieš keletą metų ir tuomet pradėjome galvoti, kad būtų nuostabu šią sritį Lietuvoje plėtoti. Manau, kad didelį indėlį turėjo susitikimas tinkamu laiku, tinkamoje vietoje“, – prisimena J. Katkus.

Jis pasakoja, jog įmonės įkūrimui verslo partneriai jau ruošėsi keletą metų.

„Manau, trys dalykai lėmė, kodėl mes pasukome į šią sritį. Pirmiausiai, turime stiprius partnerius iš Danijos, o tai padės projektus komercializuoti, antra – Lietuvoje yra daug puikių specialistų, o trečia, mes dirbame XXI amžiaus sektoriuje, kai XX a. lyderius – automobilius ir kompiuterius – keičia robotai“, – kalbėjo T. Solupajevas-Ronlevas.

Bendrovė Lietuvoje oficialiai turėtų pradėti veikti birželio pabaigoje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.