Verslas

2015.09.08 13:45

EK siūlo Rusijai įšaldyti dujotiekio „South Stream“ projektą

BNS2015.09.08 13:45

Europos Komisija paragino Rusiją stabdyti Ukrainą aplenksiančio dujotiekio „South Stream“ projektą, kaip prieštaraujantį Europos Sąjungos (ES) Trečiajam energetikos paketui.

Europos Komisija paragino Rusiją stabdyti Ukrainą aplenksiančio dujotiekio „South Stream“ projektą, kaip prieštaraujantį Europos Sąjungos (ES) Trečiajam energetikos paketui.

ES energetikos komisaro Guentherio Oettingerio spaudai Sabine Berger paaiškino, jog Rusija, pateikdama skundą Pasaulio prekybos organizacijai (PPO) dėl ES Trečiojo energetikos paketo įgyvendinimo, užkirto kelią deryboms dėl „South Stream“ projekto.

„Todėl Europos Komisija, vadovaudamasi energetinio saugumo strategija, siūlo stabdyti „South Stream“ projekto įgyvendinimą, kol jis visiškai atitiks ES teisės aktus. Šį projektą būtina peržiūrėti, vadovaujantis ES energetinio saugumo strategija. Mes neblokuojame „South Stream“, bet norime, kad jis neprieštarautų ES teisės aktams“, – sakė S.Berger.

„Mes nustatėme, jog Rusijos pasirašyti susitarimai su kai kuriomis ES narėmis dėl „South Stream“ prieštarauja ES teisės aktams, taip pat ir ES Trečiajam energetikos paketui“, – pridūrė S.Berger.

2,4 tūkst. kilometrų ilgio „South Stream“, kurį pradėta tiesti pernai gruodį, yra strategiškai svarbus „Gazprom“ projektas. Jis leistų pumpuoti dujas į ES, aplenkiant Ukrainą. Iš Rusijos per Juodąją jūrą nutiestas vamzdynas Bulgarijoje skiltų į dvi atšakas. Viena jų būtų tiesiama į Graikiją ir Italijos pietus, o antroji – per Serbiją, Vengriją, Austriją į Italijos šiaurę.

EK dar praėjusių metų pabaigoje rekomendavo Rusijai keisti ES teisei prieštaraujančius susitarimus su Europos valstybėmis dėl „South Stream“ teisimo.

Balandžio pabaigoje Rusija kreipėsi į PPO dėl ES energetikos politikos, apkaltindama ES trečiųjų šalių dujų ir elektros tiekėjų diskriminavimu, taikant ES Trečiąjį energetikos paketą ir taip pažeidžiant įvairius tarptautinius prekybos susitarimus.

Rusija ginčija ES nuostatas, draudžiančias tai pačiai bendrovei valdyti vamzdynus ir skirstymo tinklus. Tačiau ES jas laiko didinančiomis konkurenciją ir mažinančiomis Europos priklausomybę nuo Rusijos monopolinio dujų tiekėjo „Gazprom“.

Rusija paprašė PPO konsultacijų su ES dėl šio ginčo.

„South Stream“ akcininkai yra „Gazprom“, Prancūzijos EDF, Vokietijos „Wintershall“ ir Italijos ENI.

Rusija jau nutiesė dujotiekį „Nord Stream“, kurio dauguma akcijų priklauso „Gazprom“ ir kuriuo dujos pumpuojamos į Vokietiją, aplenkiant tranzito šalis Rytų Europoje.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt