Verslas

2012.09.07 23:41

Gariūnuose pirkėjams čekių siūlyti neskubama

Kasos aparatai Gariūnų turgavietėje įdiegti, tačiau prigyja sunkiai. Lauko prekyba besiverčiantys prekeiviai jų neturi, o patalpose prekiaujantys turi, bet čekių siūlyti pirkėjams neskuba.

Kasos aparatai Gariūnų turgavietėje įdiegti, tačiau prigyja sunkiai. Lauko prekyba besiverčiantys prekeiviai jų neturi, o patalpose prekiaujantys turi, bet čekių siūlyti pirkėjams neskuba.

Išklausė aiškinimų litanijos

Į „Vilniaus dienos“ redakciją kreipėsi savaitgalį Gariūnuose apsipirkti nusprendęs vilnietis Tomas. Pašnekovas sau įsigijo drabužių, vaikui – žaislų, mokyklinių prekių.

„Pirkau net keturiose vietose ir niekur man nebuvo pasiūlytas čekis, nors čekis turi būti pasiūlytas. Iš pradžių net nesusidomėjau, turi jie kasos aparatus ar neturi. Stebino pats faktas, kad čekio nesiūlo. Juk tai pardavėjo pareigas“, – pasakojimą pradėjo pašnekovas.

Vyriškis lankėsi tiek dengtuose lauko paviljonuose, tiek pastate – „Titanike“. Tačiau čekio jam nepasiūlė nei ten, nei ten. Neapsikentęs vilnietis vienos prekybininkės paprašė čekio. Paaiškėjo, kad moteris kasos aparato neturi.

„Ji pradėjo kažką miglotai aiškinti, kad prekiaujantiems dengtuose lauko paviljonuose kasos aparatai lyg nereikalingi, nes dėl drėgmės jie gali sugesti. Dar keisčiau pasirodė, kai panašius atsikalbinėjimus išgirdau ir pastato, kur vyksta prekyba, viduje“, – teigė pašnekovas.

Čekių neduoda net Vakaruose

Su Gariūnų administracija žurnalistams susisiekti nepavyko, tačiau kalbinti prekeiviai tikino, paklusę naujajai tvarkai ir stengiasi didelių nusižengimų nedaryti. Kad nėra pasiūlomas čekis ar prekės kaina ne visada mušama į kasą, prekybininkai vadino „smulkiom klaidelėm“.

Vladislovu prisistatęs pardavėjas teigė kasos aparatą įsigijęs tuomet, kai jau tapo aišku, kad be jo neišsisuksi.

„Apie tuos kasos aparatus seniai buvo kalbama, tačiau kam pirkti ir leisti pinigus, jei nėra būtinybės. Vieną dieną mums buvo paaiškinta, kad aparatai turi būti. Ką gi, reikia, tai reikia – įsigijome. O dėl čekių. Jau kai pradeda kas iš Mokesčių inspekcijos eiti, tai visi žino. Tada mes mušam tuos čekius. O jei nėra, tai kam?“, – retoriškai klausė prekeivis.

Dažnai į Vengriją prekių atsivežti vykstantis Vladislovas teigė, kad Vakarų Europoje kasos aparatų sistema jau veikia, tačiau valstybės nustatytos tvarkos nesilaikoma ir ten.

„Pas juos savų gudrybių yra. Ir nors kasos aparatus turi visi, bet mušti į čekį niekas tikrai neskuba. Perki, pavyzdžiui, už 1000 eurų, o tau įmuša 10 arba išvis neįmuša. Lenkijoje tokia sistema dar gyvybingesnė, nes ten kasos aparatai atsirado vėliau nei likusioje Vakarų Europoje“, – savo įspūdžiais dalijosi pašnekovas.

Aktyviai baudžia pažeidėjus

Vilniaus apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos viršininkas Marius Žemgulis „Vilniaus dienai“ teigė, kad mokesčių inspekcijos specialistai ne kartą lankėsi Gariūnų turgavietėje, aiškindami prekeiviams naująją tvarką.

„Siekiant užtikrinti, kad nauji kasos aparatų naudojimo reikalavimai būtų vykdomi, Vilniaus VMI specialistai ne kartą lankėsi Gariūnų turgavietėje ir prekeiviams aiškino norminių aktų pasikeitimus, pildė kontrolinius klausimynus“, – teigė M. Žemgulis.

Nuo gegužės 1 d. iki rugsėjo 1 d. Mokesčių inspekcijos specialistai bendravo su 501 prekeiviu.

Pasak pašnekovo, tuo pat metu buvo aktyviai nustatinėjami pažeidimai bei išrašomos baudos.

„Visose turgavietėse buvo atliktas 241 operatyvus patikrinimas ir beveik trečdaliu atvejų teko surašyti administracinių teisės pažeidimų protokolus: 8 protokolus įmonėms dėl gautų pajamų neapskaitymo arba kvito neišdavimo, 24 protokolus fiziniams asmenims dėl pajamų neapskaitymo arba kvito neišdavimo, deklaracijų nepateikimo, 33 protokolus fiziniams asmenims dėl elektroninių kasos aparatų (18) ir verslo liudijimų (15) neturėjimo“, – kalbėjo VMI atstovas.