Verslas

2015.02.12 21:36

Aliejus Europoje pinga, Lietuvoje – dar ne

Ispanų, italų ir graikų ūkininkai sunerimę dėl sumažėsiančių pajamų: geras alyvuogių derlius smarkiai kirto per aliejaus supirkimo kainą.  

Ispanų, italų ir graikų ūkininkai sunerimę dėl sumažėsiančių pajamų: geras alyvuogių derlius smarkiai kirto per aliejaus supirkimo kainą.

Lietuvos tiekėjai ir prekybininkai kol kas neketina mažinti kainų.

Pietų Europoje smarkiai sumažėjo alyvuogių aliejaus vartojimas. Taip nutiko dėl susitraukusios vietos gyventojų perkamosios galios. Aliejaus kainą parduotuvių lentynose apkarpys ir geras šių metų alyvuogių derlius.

Dėl alyvuogių aliejaus pertekliaus sunerimo ne tik Ispanijos, Italijos ir Graikijos, kuriose plyti alyvuogių laukai, ūkininkai, bet ir Europos Sąjunga.

Jau svarstoma, kaip pagelbėti pietinių valstybių alyvuogių augintojams ir jų perdirbėjams. Juolab aukščiausios rūšies aliejaus kaina pastarąjį mėnesį krito iki 2900 dolerių už toną – daugiausia nuo 2002-ųjų. 2005-aisiais ji siekė net 6 tūkst. dolerių už toną.

Prognozuoja didesnes kainas

Tačiau Lietuvos prekybos centrai apie netrukus mažėsiančias kainas nekalba. To jie tikisi nebent rudenį, kai į mūsų šalį bus vežamas jau naujo sezono derliaus aliejus.

„Jei aliejus pigs, tai nutiks nebent spalį, mat tuomet bus aišku dėl šiųmečio derliaus. Tačiau tikrai kaina nekris perpus, daugiausia – 50 lietuviškų centų. Šiuo metu žadėti, kad kainos mažės, negalime“, – sakė aliejų importuojančios bendrovės „AJV grupė“ komercijos direktorius Augustinas Miklyčius.

Atvirkščiai – nuo liepos 1-osios alyvuogių augintojai kainą pakels maždaug 10 euro centų, tad gali pabrangti ir pats aliejus. „AJV grupės“ importuojamas aliejus atsieina 15–16 litų už litrą.

„Ši rinka stabili. Aliejaus kaina dabar labai maža. Niekas jos nesiruošia mažinti. Jei kainos ir kris, tai tikrai nedaug“, – įsitikinusi bendrovės „Anira“ direktoriaus pavaduotoja Irena Torrau. Ši įmonė aukščiausios rūšies alyvuogių aliejų perka už 23,5 lito už litrą.

Neskuba perrašyti etikečių

Tiekėjai įsitikinę, kad alyvuogių aliejaus kaina priklausys ne tik nuo derliaus Europos pietuose, bet ir Lietuvos prekybininkų elgesio.

„Didžiąją kainos dalį sudaro antkainis, tad jei prekybininkai norėtų sumažinti kainą savo sąskaita, tą padarytų jau dabar“, – sakė „AJV grupės “ komercijos direktorius A. Miklyčius.

Prekybininkai neskuba apie tai kalbėti. „Norfa“ dar nėra gavusi jokių signalų iš tiekėjų, kad alyvuogių aliejaus kainos galėtų labai keistis. Šiuo metu prekiaujama seno derliaus aliejumi.

Jei šįmet alyvuogių derlius iš tiesų būtų labai geras, aliejaus kainos galėtų sumažėti rudenį“, – aiškino „Norfos“ tinklo atstovas Darius Ryliškis.

Vartojimas nuolat auga

Pirkėjams palankių pokyčių kol kas nežada ir kiti prekybos tinklai. „Iš tiekėjų Ispanijoje perkame praėjusių metų derliaus alyvuogių aliejų, todėl kaina kol kas išlieka nepakitusi“, – sakė „Iki“ atstovas Valdas Lopeta.

Jam pritarė ir „Maxima“ tinklo atstovė Olga Malaškevičienė: „Mūsų parduotuvėse alyvuogių aliejaus kainos yra stabilios, jos nekito ir šią žiemą, kai Europoje brango alyvuogių aliejus.“

Nors lietuviai vis dar labiau mėgsta saulėgrąžų aliejų, pernai alyvuogių aliejaus dažname prekybos centre parduota daugiau nei 2010-aisiais – apie 15 proc. Alyvuogių aliejaus litro kaina prekybos tinkluose svyruoja nuo 7 iki 30 litų.