Naujienų srautas

Verslas2014.06.02 20:15

EK Lietuvai rekomenduoja stiprinti fiskalinę drausmę ir didinti mokesčius

BNS, ELTA 2014.06.02 20:15

Europos Komisija siūlo Lietuvai stiprinti biudžeto išlaidų priežiūrą ir peržiūrėti mokesčių sistemą, nurodoma 2014 metų rekomendacijose.

Europos Komisija siūlo Lietuvai stiprinti biudžeto išlaidų priežiūrą ir peržiūrėti mokesčių sistemą, nurodoma 2014 metų rekomendacijose.

Komisija nurodo, kad Lietuva turi imtis priemonių užtikrinti vidutinio laikotarpio tikslą – 2017 metais pasiekti 0,9 proc. BVP struktūrinį biudžeto perteklių. Pasak komisijos, šiemet dėl didėjančių išlaidų 0,3 proc. BVP nukrypo nuo komisijos pavasario prognozių, o kitąmet reikia atlikti 0,5 proc. BVP korekciją.

„Biudžetą formuoti ir įgyvendinti turime taip, kad pasiektume numatytus vidutinio laikotarpio deficito tikslus, o stiprinama fiskalinė sistema padėtų laikytis Stabilumo ir Augimo pakto nuostatų“, − pranešime teigė finansų ministras Rimantas Šadžius.

Lietuvai taip pat siūloma peržvelgti mokesčių sistemą ir padidinti mažiausiai ekonomikos augimui poveikį darančius mokesčius – nekilnojamojo turto bei aplinkosaugos.

Komisija ir vėl siūlo peržiūrėti šalies pensijų sistemą: ilginti pensijinį amžių, atsižvelgiant į prognozuojamą gyvenimo trukmę, apriboti ankstyvą išėjimą į pensiją, skatinti privatų pensijų kaupimą.

„Visų pirma suderinti teisės aktais nustatytą pensinį amžių su vidutine tikėtina gyvenimo trukme, apriboti galimybes anksčiau išeiti į pensiją, nustatyti aiškias pensijų indeksavimo taisykles ir skatinti naudoti papildomo kaupimo schemas. Pensijų reformą pagrįsti priemonėmis, kuriomis didinamos vyresnio amžiaus žmonių galimybės įsidarbinti“, – teigiama rekomendacijose.

Lietuva taip pat raginama pasirūpinti struktūriniais bedarbiais, įlieti juos į darbo rinką, baigti valstybės valdomų įmonių reformas bei padidinti pastatų energetinį efektyvumą, taip mažinant energijos išlaidas.

Patarė reformuoti pensijų sistemą ir skatinti įsidarbinimą

Europos Komisija savo pateiktose kasmetinėse rekomendacijose pataria Lietuvai apsvarstyti turto ir aplinkos mokesčių galimybes, reformuoti pensijų sistemą ir subalansuoti pašalpų sistemą. 

EK Lietuvai rekomenduoja stiprinti biudžetines priemones, kad nebūtų nukrypta nuo Stabilumo ir augimo pakte numatytų taisyklių. Taip pat stiprinti fiskalinę sistemą, visų pirma, nustatant privalomas viršutines išlaidų ribas, kad būtų pasiektas vidutinės trukmės laikotarpio struktūrinio biudžeto deficito tikslas. 

Rekomenduojama tęsti mokesčių sistemos peržiūrą ir apsvarstyti galimybę padidinti tuos mokesčius, kurie mažiausiai kenkia ekonomikos augimui, tarp jų periodinius turto ir aplinkos mokesčius, kartu toliau gerinant mokestinių prievolių vykdymą.

Lietuvai pateikiamose rekomendacijose ypač didelis dėmesys skiriamas socialinei sričiai. Lietuvai rekomenduojama priimti ir įgyvendinti teisės aktus dėl visapusės pensijų sistemos reformos. Ypač suderinti pensinį amžių su gyvenimo trukme, apriboti ankstyvo išėjimo į pensiją galimybę, nustatyti aiškias pensijų indeksavimo taisykles ir skatinti papildomus taupymo planus. Rekomenduojama stiprinti pensijų reformą priemonėmis, kurios skatintų vyresnių žmonių įsidarbinimą. 

Rekomendacijose patariama numatyti tikslines darbo rinko priemones asmenims, kurie turi mažai įgūdžių ir jau ilgą laiką yra bedarbiai. Siūloma peržiūrėti nedarbo pašalpų skyrimo sistemą, skatinti mokymąsi visą gyvenimą, o siekiant pagerinti galimybes įsidarbinti jaunimui – plėtoti ryšius su verslo sektoriumi ir skatinti praktikos galimybes. 

EK drąsina Lietuvą ir toliau, kaip suplanuota, vykdyti valstybinių įmonių reformą, ypač atskiriant komercines ir nekomercines veiklas, skiriant dėmesį vykdomųjų valdybų profesionalumui. Patariama vykdyti namų renovaciją, toliau diversifikuoti energetikos šaltinius, tiesiant energijos jungtis. 

Europos Komisija pateikė rekomendacijas dėl biudžeto, užimtumo ir kitų struktūrinių reformų, kurias kiekviena ES valstybė narė turėtų įgyvendinti per ateinančius 12-18 mėnesių, kad sustiprintų ekonomikos augimą. 

Kasmet kiekvienai ES valstybei narei pateikiamos rekomendacijos yra dalis Europos semestro – ES ekonomikos politikos koordinavimo kalendoriaus, kuris skirtas problemoms nustatyti ir išspręsti ir taip užkirsti kelią galimoms krizėms. 

Rekomendacijomis valstybės narės taip pat skatinamos siekti ilgalaikių užimtumo, švietimo, mokslinių tyrimų, klimato kaitos ir skurdo mažinimo tikslų pagal strategiją „Europa 2020“. 

Konkrečioms šalims skirtas rekomendacijas Europos Vadovų Taryba tvirtins birželio 26-27 dienomis. Vėliau, liepos mėnesį, jas priims ES finansų ministrai.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi