Verslas

2015.02.14 17:07

Europos Centrinis Bankas nuramino rinkas

Pasaulio finansų rinkos šiandien kyla. Optimizmo įpūtė Europos Centrinis Bankas, paskelbęs naują planą skolų krizei spręsti. Bankas žada išpirkti problemų turinčių šalių obligacijas.

Pasaulio finansų rinkos šiandien kyla. Optimizmo įpūtė Europos Centrinis Bankas, paskelbęs naują planą skolų krizei spręsti. Bankas žada išpirkti problemų turinčių šalių obligacijas.

Ekonomiką valdo lūkesčiai – štai kodėl Europos Centrinis Bankas (ECB) griebėsi itin prieštaringai vertinamos programos. Jeigu skolas išpirks pats ECB – tai jau beveik garantija, kad kreditorių investicijos nepražus. Pasitikėjimas euru vėl kuriam laikui grįžta, Italijos ir Ispanijos skolinimasis pinga ir pinigų rinkose neturėtų mažėti. O tai būtina sąlyga ekonomikos plėtrai.

„Nauja įtampa finansų rinkose gali neigiamai paveikti infliaciją ir augimą. Siekdama to išvengti valdančioji taryba nusprendė griebtis tiesioginių piniginių operacijų. Bankas pirks euro zonos valstybių obligacijas“, – pareiškė ECB prezidentas Mario Draghi.

Tiesa, bus perkamos tik į rimtą bėdą patekusių šalių trumpojo laikotarpio obligacijos. O valstybės mainais privalės įsipareigoti laikytis grIežtos finansinės drausmės ir vykdyti esmines ekonomikos reformas. Jas diktuos ne tik ECB, bet ir Tarptautinis Valiutos Fondas. Jei vyriausybės nesilaikys sutarimo, bankas nustos pirkti obligacijas.

„Europos Centrinis Bankas negali ir neturi finansuoti vyriausybių. Tačiau kai Europos pinigų politikoje trūksta vientisumo, bankas turi veikti, jei vyriausybės griežtai įsipareigos“, – mano Europos Komisijos prezidentas Jose Manuelis Barroso.

Ši sąlyga analitikams kelia abejonių. Esą šalys neišdrįs laikytis griežtos disciplinos. Ispanijos premjeras jau pareiškė, kad siūloma programa kol kas jo tikrai nevilioja. Kita vertus, kyla klausimas, kaip ECB žada įsikišti, nesukeldamas finansinio chaoso, jei valstybės nukryps nuo sutarimo. O didžiausi plano kritikai – vokiečiai. Jų teigimu, ECB ne tik peržengė savo įgaliojimus, bet ir sukūrė prielaidas chaosui ateityje.

„Manau, tai pavojinga eurui. Tai infliaciją skatinanti politika. Obligacijų supirkimas padidins pinigų srautus ir tai bus sunku neutralizuoti“, – sako Vokietijos ekonomistas Thorstenas Polleitas.

ECB dar kartą patvirtino, kad iš esmės Europos ekonomikos problemų išspręsti negali. Struktūrinės reformos – pačių vyriausybių rankose. Bankas įspėjo, kad euro zonos ekonomika šiais metais susitrauks beveik puse procento. O kitais metais turėtų pakilti, tačiau augimas nesieks nė procento.