Verslas

2015.09.08 13:45

Vyriausybė dar labiau griežtina žemės pirkimo sąlygas

BNS 2015.09.08 13:45

Vyriausybė iš esmės pritarė, kad be apribojimų būtų galima įsigyti tik 5 hektarus žemės, o ne 10, kaip yra dabar. Anot žemės ūkio ministro, taip bandoma apriboti spekuliacijas žeme.

Vyriausybė iš esmės pritarė, kad be apribojimų būtų galima įsigyti tik 5 hektarus žemės, o ne 10, kaip yra dabar. Anot žemės ūkio ministro, taip bandoma apriboti spekuliacijas žeme.

Pirmadienį Vyriausybės pasitarime nutarė dabartinius saugiklius taikyti, parduodant daugiau negu 5 hektarus žemės.

„Įvertinus ūkių dydį, pageidaujama apriboti spekuliaciją žeme, nes kuo didesnis žemės plotas yra parduodamas, tuo atsiranda didesnė galimybė ja spekuliuoti“, – po pasitarimo žurnalistams sakė žemės ūkio ministras Vigilijus Jukna.

Jo teigimu, prieš mėnesį įsigalioję žemės pardavimo saugikliai sukėlė nedidelį sąstingį rinkoje, tačiau tai yra normalu, įvedus naujus apribojimus.

Pasak V. Juknos, Žemės ūkio paskirties žemės pardavimo įstatymo pakeitimo projekte taip pat svarstoma užtikrinti savivaldybių ir vietos bendruomenių dalyvavimą žemės pirkimo-pardavimo procesuose.

Šiuo metu be apribojimų galima įsigyti iki 10 hektarų žemės. Vasario mėnesį Vyriausybė taip pat pasiūlė ateityje be jokių apribojimų leisti įsigyti iki 1 hektaro žemės sklypus. Šį pasiūlymą Aplinkos apsaugos komiteto narė Aurelija Skancikienė vertino neigiamai, nes, jos nuomone, šis sprendimas sukeltų dar didesnes spekuliacijos bangas.

Šiuo metu norint įsigyti daugiau negu 10 hektarų žemės, pirkėjas privalo turėti 3 metų žemės ūkio veiklos patirties arba su žemės ūkiu susijusią specialybę, o ją parduoti jis galės, tik panaudojus žemę pagal paskirtį 5 metus. Norint įsigyti daugiau negu 10 hektarų žemės, reikia gauti Nacionalinės žemės tarnybos leidimą.

Dirbamą žemę gali pirkti užsieniečiai ir Lietuvos gyventojai - visiems jiems galioja vienodos sąlygos, be to, žemę galima pirkti nebūtinai toje vietoje, kur pirkėjas gyvena.

Nuo šių metų pradžios negalima pirkti daugiau kaip 500 hektarų žemės. Daugiau žemės gali turėti tik gyvulių augintojai.

Žemės įsigijimo saugikliai galioja daugelyje Europos Sąjungos šalių.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.