Naujienų srautas

Verslas2015.02.12 21:36

Pasakė, kas darysis su Rusijos ekonomika

Rusijos ekonomika nepatirs kolapso, tačiau šiemet vis dėlto neišvengs nuosmukio, prognozuoja „Swedbank“ banko Latvijoje vyriausiasis ekonomistas Martinas Kazakas.

Rusijos ekonomika nepatirs kolapso, tačiau šiemet vis dėlto neišvengs nuosmukio, prognozuoja „Swedbank“ banko Latvijoje vyriausiasis ekonomistas Martinas Kazakas.

„Žvelgiant iš makroekonominės pusės, Rusija yra silpna, kad galėtų augti. Tačiau ne tokia silpna, kaip buvo baigiantis dešimtajam dešimtmečiui, kai patyrė didžiulį nuosmukį. Taigi nereikėtų kalbėti apie šalies bankroto grėsmę ar panašius dalykus“, – pirmadienį „Swedbank“ banko surengtame ekonomikos forume sakė jis.

Šiuo metu kai kuriems Rusijos pareigūnams ir įmonėms JAV ir Europos Sąjunga taiko sankcijas dėl agresijos Ukrainoje. Tačiau, ekonomistas mano, kad baziniu scenarijumi šios sankcijos labiau plėstis neturėtų.

Jau praėjusiais metais Rusija augo vos 1,3 proc., pirmasis šių metų ketvirtis buvo artimas nuosmukiui.

„Aš sakyčiau, kad Rusija jau patiria recesiją. Mes prognozuojame, kad šiemet Rusijos ekonomika smuks, o kitais metais stagnuos arba turės nedidelį augimą“, – prognozavo ekonomistas.

Rusijos verslo apklausos taip pat rodo, kad nėra didelio optimizmo dėl šalies ekonomikos augimo.

Remiantis baziniu scenarijumi, Baltijos šalys patirs sunkumų dėl situacijos Rusijoje, tačiau tai tik šiek tiek paveiks jų augimą, bet tikrai nelems nuosmukio.

„Jeigu Rusija silpna, mes tai jaučiame per eksporto lėtėjimą, tačiau baziniu scenarijumi mūsų augimas tik sulėtės“, – sakė Latvijos ekonomistas.

Jo kolegė Lija Strašuna taip pat sakė, kad Rusija Baltijos šalims yra svarbi, bet ne vienintelė rinka. Ji sudaro 11–20 proc. viso šalių eksporto.

Be to, ji atkreipė dėmesį, kad didesnę dalį Lietuvos eksporto dalį sudaro ne lietuviškos prekės, bet reeksportas.

„Žinoma, jeigu Rusijos gyventojų pajamos mažės, Baltijos šalių eksportas į šią šalį mažės. Tai rodo ir ankstesnių metų patirtis“, – pabrėžė ekonomistė.

Pasak M. Kazako, Rusijos situaciją švelnina sukaupti rezervai. Šiuo metu centrinio banko rezervas sudaro iki 25 proc. BVP, o valstybės skola yra žema.

Tačiau, pasak jo, namų ūkių situacija prastėja. Pastaruosius kelerius metus nedarbas Rusijoje mažėjo, tačiau paskutiniais metais sulėtėjo naujų darbo vietų kūrimas, o nedarbas nebemažėja.

„Ką tai reiškia? Nebeatsirandant naujų darbo vietų, matome, kad mažėja atlyginimų augimas. Dar prieš metus atlyginimai didėjo dviženkliu procentu, dabar jau pereita prie vienženklio, be to, nemažą augimo dalį suvalgo infliacija. Taigi realiai disponuojamos namų ūkių pajamos mažėja“, – pabrėžė ekonomistas.

Tokios tendencijos neleidžia manyti, kad nedarbas ir toliau mažės. Jo žodžiais, norint, kad verslas aktyviau kurtų naujas darbo vietas, būtinos struktūrinės reformos.

„O tai yra viena iš Rusijos ekonomikos silpnybių. Jeigu pažvelgtume į investavimo lygį, matytume, kad jis yra žemas. Viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl privatus sektorius nedaug investuoja, yra skaidrumo trūkumas, gero valdžios institucijų darbo, nepakankamo korupcijos mažėjimo ir panašių dalykų“, – pabrėžė M. Kazakas.

Jo nuomone, kad norėdama, jog ekonomika augtų, Rusija turi pagerinti valdžios institucijų darbą.

Įdomus dalykas tai, kad Putino reitingas auga, o tai kuria didžiulę nežinomybę, kaip pasuks įvykiai šalyje.

„Nepaisant silpnėjančios ekonomikos, po Ukrainos įvykių, jo reitingas pašoko nuo 60 proc. iki daugiau 80 proc. (..) Jeigu Rusijos ekonomika nepajėgs greitai atsigauti, kokių politinių priemonių bus imtasi. Jeigu ekonomika ims atsigauti, galbūt nebebus poreikio imtis politinių priemonių. Tai kelia didelį netikrumą“, – sakė ekonomistas.

Po nuosmukio per neramumus Ukrainoje Rusijos rublis susigrąžino savo vertę ir netgi yra brangesnis nei buvo iki šių įvykių.

Tai, ekonomisto nuomone, lėmė Rusijos centrinio banko nuo 5,5 proc. iki 7,5 proc. pakeltos bazinės palūkanų normos, taip pat ir trumpa finansų rinkų atmintis.

Tarptautinės reitingų agentūros Rusijai yra priskyrusios šlamštui artimą reitingą. Taigi šiai šaliai skolinimasis išorėje yra sunkiai įmanomas, tačiau ekonomistas primena, kad pasaulio rinkų atmintis yra trumpa, o pinigų jose yra daug, todėl ilgainiui tikrai atsiras investuotojų, kurie noriai paskolintų.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi