Verslas

2014.05.30 20:47

Kaune įrengs atliekų rūšiavimo aikšteles

Kaune kitų metų vasarą, planuojama, iškils nauji atliekų rūšiavimo įrenginiai, į kuriuos suplauks atliekos ir iš kitų regiono miestų.

Kaune kitų metų vasarą, planuojama, iškils nauji atliekų rūšiavimo įrenginiai, į kuriuos suplauks atliekos ir iš kitų regiono miestų.

Skaičiuojama, kad taip į sąvartyną bus vežama perpus mažiau šiukšlių nei dabar. Ar tokie įrenginiai bus statomi ir kituose miestuose, kol kas neaišku.

14 ieškinių ir skundų teismuose Kauno mechaninio biologinio komunalinių atliekų apdorojimo įrenginių statybą miesto pakraštyje užvėlino dvejus metus. Bylos laimėtos, kapsulė įkasta, o statybos, planuojama, bus baigtos kitą vasarą. Tokių atliekų rūšiavimo įrenginių statyba Kaune ir Kėdainiuose kainuos 119 mln. litų, didžiąją jų dalį skiria Europos Sąjungos fondai. Planuojama, kad naujoje gamykloje dirbs kelios dešimtys žmonių.      

„Biologiškai skaidžios atliekos bus sukompostuojamos, to proceso metu jos praras pusę savo svorio ir tūrio ir tokiu būdu mes užtikrinsime, kad dabar visas kiekis, kuris keliauja į sąvartynus jisai sumažės perpus“, – sakė Kauno regiono atliekų tvarkymo centro direktorius Kęstutis Balčiūnas.

Jei reikėtų atliekas deginti, pavyzdžiui, Kaune iškiltų tokia gamykla, įrenginiai galės atliekas ne kompostuoti, o džiovinti.  Antrinės žaliavos bus tiekiamos perdirbti. Įrenginiuose bus tvarkomos komunalinės atliekos iš Kauno miesto ir rajono, Jonavos, Kaišiadorių bei Raseinių. Per metus planuojama sutvarkyti iki 220 tūkst. tonų atliekų.

Tokie atliekų rūšiavimo įrenginiai jau kyla Alytuje, vasarą jie turėtų būti pradėti statyti Panevėžyje, Šiauliuose, Tauragėje, Telšiuose, Utenoje ir Vilniuje. Tačiau ar statybos prasidės – neaišku, mat bylų taip pat netrūko, Klaipėdoje ir Marijampolėje dar neparengta techninė dokumentacija.

„Klausimas toliau pasirašius pagrindinę generalinę sutartį, kaip yra su finansiniais įsipareigojimais, rangovų garantijomis, irgi užtruko. Dabar yra kai kuriuose projektuose sprendžiamas kofinansavimo, tai yra nuosavų, paskolinių lėšų gavimas irgi ik galo nėra sprendimo“, – aiškino Aplinkos projektų valdymo agentūros vadovas Kastytis Tuminas.

ES fondai visiems atliekų rūšiavimo įrenginiams Lietuvoje statyti skiria beveik 430 mln. litų. Pasak Aplinkos projektų valdymo agentūros vadovo, liepą turėtų paaiškėti, ar visų įrenginių statybos galės prasidėti laiku. Jei ne, nepanaudotus europinius pinigus ketinama skirti vandentvarkos projektams.