Naujienų srautas

Verslas2015.09.08 13:45

„Moody's“: ES reformos smukdo 82 Europos bankų perspektyvas

ELTA 2015.09.08 13:45

Tarptautinė reitingų agentūra „Moody's“ penktadienį sumažino skolinimosi reitingų prognozes 82 Europos bankams, nes naujosios Europos Sąjungos (ES) nuostatos didina bendrą finansų institucijų atsakomybę, kilus dar vienai finansų krizei. Apie tai praneša „EUbusiness“.

Tarptautinė reitingų agentūra „Moody's“ penktadienį sumažino skolinimosi reitingų prognozes 82 Europos bankams, nes naujosios Europos Sąjungos (ES) nuostatos didina bendrą finansų institucijų atsakomybę, kilus dar vienai finansų krizei. Apie tai praneša „EUbusiness“.

Toks sprendimas atskleidžia sunkumus, kylančius pertvarkant bankininkystės sistemą, lėmusią pastarąją krizę euro zonoje. Naujosios nuostatos izoliuoja finansinių sunkumų turinčius bankus – tokiu žingsniu siekiama sumažinti galinčią sistemoje kilti paniką ir apsaugoti mokesčių mokėtojus nuo papildomų išlaidų.

Reitingų agentūra sumažino 82 bankų perspektyvas iš stabilios į neigiamą – finansų institucijos savarankiškai gali ir neišlaikyti dabartinio skolinimosi reitingo. Tiesa, dviejų bankų perspektyvos smuko nuo teigiamos iki stabilios, o keturioms finansų institucijoms vis dėlto pavyko išlaikyti teigiamas perspektyvas. Oficialioje „Moody's“ ataskaitoje nurodoma: perspektyvos sumažintos dėl „neseniai priimtos Bankų gaivinimo ir pertvarkymo direktyvos (BGPD) ir Bendrojo priežiūros mechanizmo (SSM)“.

Anot ekspertų, kol kas dar sunku vertinti, ar naujosios nuostatos padės efektyviau spręsti kylančius sunkumus gelbėjant sunkumų galinčius turėti tarptautinius bankus. Apsaugojus nuo pagalbos teikimo mokesčių mokėtojus didesnė našta ir atsakomybė tenka patiems bankams, o tai gali neigiamai paveikti visos sistemos stabilumą.

Labiausiai pakeisti vertinimai paveikė Vokietiją – net 12-os jos bankų perspektyvos sumažintos. Prancūzijoje nukentėjo 10 bankų, Austrijoje – aštuoni, penki – Švedijoje ir keturi – Italijoje. Dar trys ataskaitoje minimi bankai įsikūrę Nyderlanduose, du – Ispanijoje ir vienas – Didžiojoje Britanijoje.

Toks „Moody's“ sprendimas sutiktas finansų institucijų gana neigiamai, nes pastaruoju metu jos ir taip patiria stiprų spaudimą dėl Europos centrinio banko (ECB) pradėtų vykdyti bankų stresų testų. Bankai stengėsi iki patikros pradžios skubėti stiprinti savo buhalteriją, atsidėti daugiau laisvojo kapitalo lėšų ir kuo sėkmingiau atitikti naująsias tarptautines nuostatas.

Tiesa, „Moody's“ nurodo dar stebėsianti, kaip naujoji sistema padės spręsti kylančias problemas sektoriuje, tačiau, anot ekspertų, išlieka galimybė, kad regiono bankų skolinimosi perspektyvos gali smukti ir toliau.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi