Naujienų srautas

Verslas2015.02.14 17:10

Islandai susirūpino be anestetikų kastruojamomis kiaulėmis

Nuo sausio 1 d. Islandijoje įsigaliojo įstatymas, draudžiantis be skausmą malšinančių vaistų gyvūnams atlikti skausmingas operacijas. Todėl gana atsainus Žemės ūkio ministerijos požiūris į kiaulių kastravimą nenaudojant anestetikų Islandijoje sukėlė skandalą.

Nuo sausio 1 d. Islandijoje įsigaliojo įstatymas, draudžiantis be skausmą malšinančių vaistų gyvūnams atlikti skausmingas operacijas. Todėl gana atsainus Žemės ūkio ministerijos požiūris į kiaulių kastravimą nenaudojant anestetikų Islandijoje sukėlė skandalą.

Ministerijos neveiklumas papiktino įvairias asociacijas, kovojančias už gyvūnų teises. Gyventojai kviečiami protestuoti ir nepirkti islandiškos kiaulienos, kol ši problema nebus išspręsta.

Paskutinę gegužės ir pirmą birželio dieną Islandijoje vyks plačiai aptarinėjami savivaldybių rinkimai. Jie parodo, kuriomis politinėmis partijomis rinkėjai spėjo nusivilti ir kurioms reikia gerokai pasistengti norint susigrąžinti rinkėjų palankumą. Rinkimų rezultatų su nekantrumu laukia ir verslininkai, mat kairiųjų ir dešiniųjų verslo politika skiriasi, be to,  jie turi nemažai konkrečių planų, kurie verslui turės daug įtakos.

Dabar vykstanti politinių partijų kova išryškino pasikeitusį rinkėjų palankumą. Didžiąją daugumą parlamente užimanti Progresyvioji partija ir konservatoriai dramatiškai praranda rinkėjų palankumą. Apklausų duomenimis, palankiausiai šiuo metu vertinamos partijos yra socialdemokratai ir „Šviesi ateitis“. Tikėtina, kad jų sėkmė savivaldybių rinkimuose lems sėkmę per parlamento rinkimus, po kurių socialdemokratai ir „Šviesi ateitis“ sudarytų valdančiąją koaliciją.

Ar sumažės Islandijoje euroskeptikų?

Viena aktualiausių temų, kalbant apie Islandijos stojimą į Europos Sąjungą (ES), yra žvejybos politika. Euroskeptikai Islandijoje iki šiol kaip didžiausią trūkumą nurodydavo galimą ES kišimąsi į šalies žvejybos politiką, mat žvejybos pramonė Islandijoje yra vienas pagrindinių ekonomikos variklių.

Net keletą metų trukę debatai šia tema pasipildė netikėtu elementu. Islandijoje lankęsi ES žuvininkystės ekspertai patikino, kad, jei Islandija įstotų į ES, galimybė valdyti savo žvejybos politiką šaliai galėtų būti palikta. Manoma, kad, jei šis pasiūlymas bus patvirtintas, Islandijoje labai sumažės euroskeptikų ir bus atgaivintos derybos.

Profsąjungų spaudimas didesnis, nei tikėtasi

Darbuotojų profsąjungos Islandijoje yra įtakingos ir aktyvios organizacijos. Viena tokių – lėktuvų pilotų profsąjunga „Island Air“ gerokai komplikavo oro transporto judėjimą. „Island Air“ pareikalavo pilotams padidinti atlyginimus, priešingu atveju profsąjunga pradėtų streiką. Esant tokiai situacijai, parlamentas priėmė įstatymą, kad oro pilotai, kaip ir policininkai ar ugniagesiai, negali streikuoti.

Vis dėlto profsąjunga rado būdą, kaip parodyti reikalavimų rimtumą – visą gegužės mėnesį pilotai atsisakė dirbti viršvalandžius. Dėl to buvo atšaukta daug skrydžių iš Islandijos ir į Islandiją, itin nukentėjo turizmo sektorius, buvo patirti milijoniniai nuostoliai.

Trečiadienį, po daugiau nei mėnesį trukusių derybų, pilotų reikalavimus buvo nuspręsta patenkinti. Reikia pastebėti, kad Islandijos visuomenė tai vertina prieštaringai, nes pilotų atlyginimai Islandijoje gana aukšti, o pilotų profsąjungos naujus reikalavimus kelia kas dvejus ar trejus metus.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi