Verslas

2014.05.27 12:40

Griebs didžiausių koncertų organizatorius

Rasa Lukaitytė-Vnarauskienė, DELFI.lt2014.05.27 12:40

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) šiemet pradėjo vykdyti projektą „Šou be šešėlių“, kuriuo aiškinsis, kaip didžiausiose Lietuvos arenose renginius organizuojančios įstaigos moka mokesčius.

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) šiemet pradėjo vykdyti projektą „Šou be šešėlių“, kuriuo aiškinsis, kaip didžiausiose Lietuvos arenose renginius organizuojančios įstaigos moka mokesčius.

Inspektoriai tikrins, ar įmonės teisingai apskaito pajamas ir išlaidas, kaip apskaičiuoja mokesčius, ar laiku juos deklaruoja ir sumoka.

Kaip praneša VMI, ypatingą dėmesį planuojama skirti ne pelno siekiančioms organizacijoms – didelius renginius organizuojančioms viešosioms įstaigoms (VšĮ).

Projekto vadovė Laura Viešūnienė DELFI sakė, kad inspektorių akiratyje bus pernai ir šiemet didžiausius koncertus organizavusios įstaigos.

„VMI darbuotojai sieks nustatyti tikslius renginių biudžetus, gautų pajamų ir išlaidų pasiskirstymą bei vertins, ar teisingai buvo vykdomos mokestinės prievolės. Patikrinimų metu bus vertinama ir priešpriešinė informacija, kurią VMI gavo iš bilietų platintojų bei kitų paslaugų teikėjų“, – tvirtino ji.

Pasak pašnekovės, siekiant įvertinti pažeidimų mastą patikrinimams atrinktos kelios įmonės bei viešosios įstaigos, vėliau tikrinamų įmonių ratas turėtų plėstis.

Pasak jos, šio sektoriaus imtasi dėl to, jog renginius organizuojančios viešosios įstaigos kai kada piktnaudžiauja teisine forma ir nepagrįstai naudojasi įstatymuose numatytomis lengvatomis: jos vykdo komercinę ir labai pelningą veiklą, tačiau prisidengia PVM įstatyme numatytomis lengvatomis, kai renginio organizavimas neapmokestinamas šiuo mokesčiu.

„Taip pat, siekiant nuslėpti tikrąsias gautas pajamas, renginio užsakovų ir tiekėjų sutartys būna labai abstrakčios, iš jų neįmanoma išsiaiškinti kas, kam ir kiek turėjo sumokėti už suteiktas paslaugas arba siekiant sumažinti mokėtinus mokesčius (PVM, pelno, GPM) išmokamos išmokos pagal juridinės galios neturinčius dokumentus už realiai neįvykusiais ūkines operacijas ir pan.“, – dėstė projekto vadovė.

Pirminiame projekto etape VMI neplanuoja tikrinti pačių atlikėjų ar jų vadybininkų.

„Vis dėlto, įtariant mokesčių vengimo riziką ir siekiant visapusiškai patikrinti renginių organizatorių VMI pateiktą informaciją, priepriešiniai kontrolės veiksmai gali būti atliekami ir kitų renginio partnerių atžvilgiu. Pabrėžtina, kad VMI nesiekia bausti, bet skatina  mokesčių mokėtojus savarankiškai tikslinti pateiktas deklaracijas ir tvarkingai sumokėtų priklausančius mokesčius“, – aiškino L. Viešūnienė.

Projektą vykdys Vilniaus ir Kauno mokesčių inspekcijos.

Aptiko įspūdingas sumas

Mokesčių inspekcija jau ir anksčiau komercinių pramoginių renginių organizatorių veikloje nustatė didelių pažeidimų.

Pasak pranešimo, Vilniaus AVMI patikrino viešąją įstaigą, kuri, prisidengdama pelno nesiekiančios organizacijos vardu, faktiškai vykdė komercinę veiklą bei teikė koncertų ir spektaklių organizatoriaus paslaugas. Nuo įkūrimo įstaiga suorganizavo daugiau nei 150 garsių užsienio atlikėjų koncertų.

Vilniaus AVMI nustatė, kad pinigines lėšas, kurias gaudavo už Lietuvoje suorganizuotus renginius, viešoji įstaiga pervesdavo užsienio bendrovei, registruotai Maltoje. Sutartyse nebuvo aptarta, kokią kainos dalį Maltos įmonė turi sumokėti atlikėjui už pasirodymą, nedetalizuotos atlygio už renginio organizavimą ir kitos sumos.

Pagal galiojančius teisės aktus, nuo išmokų Maltos įmonei viešoji įstaiga turėjo apskaičiuoti ir deklaruoti per 4 mln. Lt pelno mokesčio, tačiau to nepadarė. Be to, viešoji įstaiga ne tik pasinaudodavo PVM lengvata ir neapmokestindavo suteiktų paslaugų (renginių organizavimo), ji, deklaruodama PVM neapmokestinamą veiklą, naudodavosi Maltos įmonės suteiktų paslaugų PVM atskaita.

Vilniaus AVMI apskaičiavo, kad Lietuvos koncertų organizatorė nuslėpė daugiau nei 5 mln. Lt PVM. Iš viso ši įstaiga už trejus veiklos metus į valstybės biudžetą turės pervesti daugiau kaip 9 mln. Lt mokesčių.

VMI informuoja, kad šiemet bus tęsiami 2013 metais vykdyti projektai „Būstas be mokesčių“, Baltieji chalatai“, taip pat vykdomi nauji: „Atsakinga statyba“, „Skaidri gamyba“, „Ratai“, „Šou be šešėlių“, „Nuostolinga įmonė“.

VMI primena, kad gyventojai apie mokestinius pažeidimus gali pranešti paskambinę pasitikėjimo telefonu 1882, pasinaudodami išmaniųjų telefonų programėle „Pranešk“, užpildę anketą interneto svetainėje www.vmi.lt arba apsilankę Mokesčių inspekcijoje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.