Verslas

2015.09.08 13:45

Kaip prekyba be mokesčių baigėsi 150 tūkst. Lt sąskaita

DELFI.lt 2015.09.08 13:45

Mokesčių inspektoriai patikrinimų metu nustatė dvi Alytaus apskrities bendroves, kurios imitavo laisvą nuo mokesčių „Tax free shopping“ prekybą.

Mokesčių inspektoriai patikrinimų metu nustatė dvi Alytaus apskrities bendroves, kurios imitavo laisvą nuo mokesčių „Tax free shopping“ prekybą.

Įmonės taikė 0 proc. pridėtinės vertės mokesčio tarifą (PVM), tad, pasak Alytaus apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos (Alytaus AVMI), užsieniečiams neteisėtai grąžino daugiau nei 150 tūkst. Lt mokesčių. Tokią pat sąskaitą valstybė pateikė minėtoms įmonėms.

Alytaus AVMI specialistai, atlikdami naujų PVM mokesčių mokėtojų kontrolę, patikrino Alytuje garso ir vaizdo įrangos mažmeninę prekybą vykdančią bendrovę. Nuvykus registruotu adresu, mokesčių specialistams niekas durų neatidarė, nesimatė ir iškabų, nurodomųjų ženklų, kad įmonė galėtų prekiauti garso aparatūra. Patikrinimo metu įmonei papildžius duomenis ir nurodžius kitą veiklos vietą, į Šalčininkus nuvykę mokesčių specialistai vėl rado užrakintą sandėliuką be jokių reklaminių iškabų ar kitų ženklų, nurodančių įsikūrus bendrovę. Įmonės vadovas, Baltarusijos pilietis, atvyko į Alytaus AVMI ir pateikė buhalterinės apskaitos dokumentus tik po mokesčių administratoriaus nurodymo.

„Patikrinimo metu paaiškėjo, kad įmonė, vykdanti laisvą nuo mokesčių prekybą, per pusmetį pardavė garso aparatūros už daugiau kaip 370 tūkst. litų. Prekės parduotos ne atsitiktiniams užsienio piliečiams, o vis tiems patiems keturiems Baltarusijos gyventojams. Be to, didžiąją dalį prekių įsigijo pats bendrovės vadovas. Iš patikrinimo metu surinktos informacijos negalima nustatyti, kokiomis aplinkybėmis ir kur vyko prekių pardavimas, atsiskaitymas grynaisiais pinigais, kur buvo išrašomos PVM sąskaitos faktūros, kasos pajamų orderiai ir jų kvitai. Nustatyti faktai rodo, kad įmonė 0 proc. PVM tarifą taikė ir PVM grąžinimą vykdė neteisėtai, – sako Alytaus AVMI Mokestinių prievolių skyriaus vedėja, atliekanti viršininko funkcijas, Zita Jarmalienė.

Pasak Z. Jarmalienės, pagal PVM įstatymą, 0 proc. PVM tarifą galima taikyti ir sumokėtą PVM grąžinti asmenims, kurių nuolatinė gyvenamoji vieta nėra Europos Sąjungos teritorijoje, jeigu tenkinamos tokios pagrindinės sąlygos:

1) Lietuvos Respublikoje iš PVM mokėtojų įsigytos prekės fiziškai išgabenamos iš Europos Sąjungos teritorijos;

2) prekės skirtos tik asmeniniams (nekomerciniams) tikslams;

3) patalpose, kuriose vykdoma prekyba, prie kasos turi būti užrašas anglų kalba „TAX FREE SHOPPING“.

Panaši situacija paaiškėjo ir su kita Druskininkuose registruota įmone, kuri prekių pardavimą vykdė tik vienam Baltarusijos gyventojui, įsigytos prekės dėl savo rūšies ir kiekio negali būti laikomos skirtomis asmeniniams tikslams, neaišku, kokiomis aplinkybėmis ir kur vyko prekių pardavimas bei atsiskaitymas grynaisiais pinigais.

Minėtos bendrovės į valstybės biudžetą turės sumokėti daugiau kaip 150 tūkst. PVM.