Verslas

2012.09.05 16:56

A. Kubilius: EK tyrimas dėl „Gazprom“ gali pakeisti situaciją Europos dujų rinkose

ELTA2012.09.05 16:56

Europos Komisijos (EK) pradėtas tyrimas dėl Rusijos energetikos milžinės „Gazprom“ gali pakeisti situaciją Europos dujų rinkose ir koncerno politiką Lietuvoje bei Vidurio Europoje, mano Premjeras Andrius Kubilius.

Europos Komisijos (EK) pradėtas tyrimas dėl Rusijos energetikos milžinės „Gazprom“ gali pakeisti situaciją Europos dujų rinkose ir koncerno politiką Lietuvoje bei Vidurio Europoje, mano Premjeras Andrius Kubilius.

„Tai tikrai reikšmingas sprendimas, ir tai, kad EK priėmė tokį sprendimą, yra labai svarbus įvykis, kuris tikrai gali, mano manymu, pakankamai stipriai pakeisti situaciją Europos dujų rinkose ir paties „Gazprom“ elgesį, visų pirma mūsų regione, visoje Centrinėje Europoje“, – trečiadienį žurnalistams sakė Ministras Pirmininkas, komentuodamas EK pradėtą tyrimą prieš „Gazprom“.

Vyriausybės vadovo teigimu, dėl to, kad tyrimas „Gazprom“ atžvilgiu būtų pradėtas, eita nuosekliai, pernai Lietuva kreipėsi į EK Konkurencingumo tarnybą dėl pažeidžiamų sąžiningumo ir laisvos konkurencijos principų, „Gazprom“ taikomų Lietuvai dujų kainų politikoje.

Pasiteiravus, ar EK pradėtas tyrimas gali būti tam tikra spaudimo priemonė „Gazprom“ tariantis dėl mažesnių dujų kainų Lietuvai, A. Kubilius to neatmetė.

„Mūsų pozicijos pokalbiuose ir derybose su „Gazprom“ yra ryškiai sustiprinamos“, – teigė Premjeras.

A. Kubilius nevertino, kokios įtakos EK galutinės išvados turės „Gazprom“ veiklai, tačiau priminė, kad EK po savo tyrimų buvo pritaikiusi dideles nuobaudas tokioms tarptautinėms kompanijoms kaip „Microsoft“, pasiekė, kad tokios kompanijos savo veikloje laikytųsi ES galiojančių laisvos konkurencijos principų.

„Ir šiuo atveju matome, kad nuosekliai einama tuo pačiu keliu ir, be abejo, pasakyčiau, kad būtų galima tikėtis protingos reakcijos ir iš to paties „Gazprom“ – nelaukti tokios bylos galutinio rezultato ir kokių nors nuobaudų, o iš tikrųjų keisti savo kainų politiką, siekti, kad jinai atitiktų ES konkurencingumo, sąžiningos konkurencijos reikalavimus. Tokiu atveju tikrai tikėčiausi, kad ir mūsų vartotojai turėtų galimybę pirkti tas pačias dujas žymiai konkurencingesnėmis kainomis“, – sakė A. Kubilius.

ELTA primena, kad EK antradienį pradėjo tirti, ar Rusijos energetikos milžinė „Gazprom“ pažeidė ES antimonopolinius įstatymus trukdydama konkurencijai Vidurio ir Rytų Europos dujų rinkose.

Nurodoma, kad koncernas „Gazprom“ galėjo skaidyti dujų rinką trukdydamas laisvam dujų tiekimui per ES šalių teritoriją, galėjo trukdyti diversifikuoti dujų tiekimą, taip pat susiedamas gamtinių dujų kainas su naftos kainomis galėjo nustatyti neteisingas kainas klientams.

Prieš kurį laiką atliktos kratos ir poėmiai „Gazprom“ atstovybėse Europoje buvo Lietuvos ir galimai kitų rinkos dalyvių iškeltų klausimų dėl „Gazprom“ monopolinių veiksmų rezultatas. Paimti dokumentai buvo analizuojami. Turėdama faktų ir įrodymų, EK pradėjo teisinio tyrimo procedūrą.

Savo ruožtu Rusijos dujų milžinės „Gazprom“ atstovai trečiadienį neigė, kad koncernas pažeidė kokias nors taisykles Europos dujų rinkoje. Kompanija tikisi, kad Europos Komisija, atlikdama tyrimą dėl antimonopolinių taisyklių pažeidimų, gerbs kompanijos teises ir interesus, informuoja AFP.

„Tai, kad pradėtas oficialus tyrimas, nereiškia, kad kompaniją „Gazprom“ pripažino kalta pažeidus kokias nors Europos Sąjungos antimonopolines taisykles“, – teigiama kompanijos pranešime spaudai.

„Gazprom Group“ veikla ES rinkoje, įskaitant kainų nustatymo principus, atitinka standartus, kuriais naudojasi kiti dujų gamintojai ir eksportuotojai“, – pažymima pranešime.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.