Verslas

2014.05.22 12:11

Dėl darbuotojų protestų „McDonalds“ uždaro būstinę

ELTA 2014.05.22 12:11

JAV greitojo maisto restoranų tinklas „McDonald`s uždarė savo būstinę, esančią JAV Ilinojaus valstijoje, Čikagos Ouk-Bruko priemiestyje, dėl masinių darbuotojų protestų, informuoja BBC.

JAV greitojo maisto restoranų tinklas „McDonald`s uždarė savo būstinę, esančią JAV Ilinojaus valstijoje, Čikagos Ouk-Bruko priemiestyje, dėl masinių darbuotojų protestų, informuoja BBC.

Tūkstančiai protestuotojų dalyvavo masinėje protesto akcijoje prie greitojo maisto restoranų tinklo „McDonald's“ būstinės. Iš viso demonstracijoje dalyvavo apie du tūkstančius žmonių iš visos šalies. Protestuotojai reikalavo padidinti minimalų atlyginimą beveik dvigubai – iki 15 dolerių per valandą, taip pat suteikti teisę steigti profsąjungą.

Akcijos laikas pasirinktas neatsitiktinai. Ketvirtadienį vyks metinis kompanijos akcininkų susirinkimas, kuriame, be kitų klausimų, bus svarstomas kompanijos vadovybės, įskaitant ir generalinio direktoriaus Dono Tompsono, atlyginimų dydis. 2013 metais D. Tompsonas, įskaitant premijas ir kompensacijas, uždirbo 9,5 mln. dolerių. Spaudos atstovai į susirinkimą nebus įleidžiami.

Policija protesto akcijos metu sulaikė per šimtą žmonių.

„D. Tompsonas uždirba milijonus ant paprastų žmonių kupros. Mes turime pademonstruoti „McDonalds“, kad toliau taip negali tęstis“, – piktinosi viena akcijoje dalyvavusi jauna Čikagos „McDonalds“ darbuotoja.

„Mes norime, kad korporacijos akcininkai ir Donas Tompsonas savo akimis išvystų žmones, kuriuos jie stumia į skurdą“, – pareiškė grupės „Fast Food Forward“ atstovas Kendallas Fellsas.

Masinės restoranų tinklo darbuotojų protesto akcijos Jungtinėse Valstijose vyksta nuo 2012 m. lapkričio. Praėjusią savaitę šimtai greitojo maisto restoranų darbuotojų išėjo į didžiųjų JAV miestų gatves – demonstracijos vyko Niujorke, Čikagoje, Filadelfijoje, Bostone ir Majamyje. Mažesnės protesto akcijos vyko dar 30 miestų – Prancūzijoje, Didžiojoje Britanijoje, Brazilijoje, Japonijoje, Pietų Korėjoje ir Indonezijoje.

Šiuo metu minimalus darbo atlyginimas JAV siekia 7,25 JAV dolerio už valandą. Toks minimalus atlyginimas nustatytas 2009 metais. Ekspertų apskaičiavimais, tam, kad keturių asmenų šeimos pragyvenimo lygis viršytų skurdo ribą, minimalus atlyginimas turi būti ne mažesnis nei 11 dolerių už valandą. Tuo tarpu 21 valstijoje, taip pat ir Vašingtone, yra nustatytas didesnis minimalus atlyginimas nei numatyta Federaliniuose įstatymuose.

Greitojo maisto restoranų tinklo darbuotojų protestų akcijos jau seniai atkreipė Baltųjų rūmų dėmesį. Sausį JAV prezidentas Barackas Obama pasiūlė Kongresui pakelti minimalaus atlyginimo ribą nuo 7,25 dolerio už valandą iki 10,1 dolerio, tačiau respublikonų opozicija šią iniciatyvą atmetė.

JAV darbo statistikos biuro duomenimis, JAV greitojo maisto restoranų tinklo darbuotojai per valandą uždirba 8,83 dolerio, arba 18 tūkst. 400 dolerių per metus, jei dirba visą 40 valandų darbo savaitę.