Verslas

2014.05.22 11:58

Rusijos-Kinijos sutartis: pelnu ten nė nekvepia, tai kur šuo pakastas?

DELFI.lt2014.05.22 11:58

Pagrindinis klausimas, kuris net dešimt metų Rusijai trukdė pasirašyti sutartį dėl gamtinių dujų tiekimo Kinijai, skambėjo taip: ar sugebės suinteresuotos šalys susitarti dėl dujų kainos Kinijai, atitinkančios kainų vartotojams iš Europos lygį.

Pagrindinis klausimas, kuris net dešimt metų Rusijai trukdė pasirašyti sutartį dėl gamtinių dujų tiekimo Kinijai, skambėjo taip: ar sugebės suinteresuotos šalys susitarti dėl dujų kainos Kinijai, atitinkančios kainų vartotojams iš Europos lygį.

Kaina kompromisinė, įsitikęs Nacionalinio energetinio saugumo fondo analitinės valdybos vadovas Aleksandras Pasečnikas, kurį cituoja newsru.com: „Šiuo metu mūsų partnerio iš Rytų pozicija yra stipresnė, atsižvelgiant į „Gazprom“ kilusius sunkumus su Europos Sąjunga dėl Maskvos ir Briuselio nesutarimų Ukrainos klausimu... Pasiektas susitarimas – garantija, jog pirmosios dujų porcijos Kinija sulauks 2019–2020 metais“.

Rusija netaikys dempingo, nes tokia strategija reikštų pozicijos regione silpnumo pripažinimą ir „žalią šviesą“ Europai ir toliau spausti „Gazprom“, mano „UNIVER Kapital“ analitinių tyrimų skyriaus vadovas Dmitrijus Aleksandrovas.

„350 dolerių (880 Lt) kaina (už 1 tūkst. kub. m) buvo gana patraukli. Tačiau, neskaitant tinkamos kainos, labai svarbios ir kitos sutarties sąlygos. Pavyzdžiui, kaina gali būti mažesnė, tačiau tokiu atveju Kinija avansu susimokės už dujas keleriems metams į priekį. Dar vienas atskiras ir svarbus klausimas – Kinijos bendrovių dalyvavimas tiesiant dujotiekį“, – teigia Energetikos ir finansų instituto ekonomikos departamento „Ekonomika ir finansy“ ekspertas Sergejus Agibalovas.

Remiantis „Gazprom“ prognozėmis, suskystintų dujų kainos Azijoje sumažės maždaug iki kainų, numatytų Europos ilgalaikėse sutartyse, pridūrė „East European Gas Analysis“ vadovas Michailas Korčemkinas: „Gazprom“ gali pardavinėti dujas po 350 dolerių nuliniais muitais ir nuliniais gamtos išteklių mokesčių tarifais. Pelno iš dujų eksporto į Kiniją laukti neverta“.

Kaip teigia specialistai, pirmaisiais sutarties įsigaliojimo metais dujų tiekimas bus nuostolingas, tik baigus dujotiekį atsiras galimybių gauti bent minimalų pelną, tačiau „vilties gauti europietiško lygio pelną tikrai nėra“.

„Aišku, Kinija suinteresuota bendradarbiavimo su Rusija vystymu, ir ne tik energetikos sferoje“, – EJ rašo politologas Arkadijus Dubnovas. Pirmiausia kinams labai svarbu užsitikrinti prieigą prie Tolimųjų Rytų ir Sibiro regiono.

Būtent pagal tai vertinamos ilgalaikio strateginio Kinijos ir Rusijos bendradarbiavimo perspektyvos. Maskva to negali nesuprasti – kaip ir negali nesuprasti, jog tokie Pekino veiksmai gali pasirodyti gana grėsmingi šalies vientisumui ir faktiškai unitarinės valstybės įvaizdžiui, teigia specialistas.

„Kinija mano, jog bendradarbiavime ir bendravime su Rusija Pekinas bus lyderio pozicijas užimantis narys, bent jau ekonominiais klausimais, tačiau visai gali būti, yra tikrai nemenkų galimybių, jog praktikoje Maskvos ir Pekino santykiai taps dar artimesni ir labiau įtempti“, – įsitikinęs politologas Fiodoras Lukjanovas.

„Ateinančius dvejus ar trejus metus iš to išloš abi valstybės. Vystysis prekyba, padaugės galimybių ir pinigų. Jeigu ir bus kokių nors neigiamų padarinių, jie pasijus nebent tolimesnėje ateityje“, – konstatuoja F. Lukjanovas.

Primename, kad trečiadienį Rusijos dujų monopolininkas „Gazprom“ ir Kinijos nacionalinė naftos ir dujų korporacija CNPC vis dėl to pasirašė sutartį dėl dujų, nors buvo signalų, kad sutartis gali būti nepasirašyta, nesutariant dėl kainos.

Sutartis buvo pasirašyta Šanchajuje.

Susitarimas apima 30 metų laikotarpį, per kurį kasmet į Kiniją turėtų būti tiekiama 38 mlrd. kub. metrų dujų. Kontrakto vertė – 400 mlrd. dol. (1 trln. Lt).

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.