Verslas

2015.09.08 13:45

Vyriausybės valdomų įmonių ir E.ON sandorio vertė – 509 mln. Lt

BNS, ELTA2015.09.08 13:45

Trečiadienį baigtas Vokietijos energetikos koncerno „E.ON Ruhrgas International“ ir Vyriausybės sandoris, kuriuo E.ON jo valdomas trijų Lietuvos energetikos įmonių akcijas pardavė už 147,3 mln. eurų (508,6 mln. litų).

Po daugiau nei vienerius metus trukusių derybų trečiadienį baigtas Vokietijos energetikos koncerno „E.ON Ruhrgas International“ ir Vyriausybės sandoris, kuriuo E.ON jo valdomas trijų Lietuvos energetikos įmonių akcijas pardavė už 147,3 mln. eurų (508,6 mln. litų).

„Šiuo sandoriu sutvirtinamos Lietuvos pozicijos, siekiant strateginių tikslų energetikoje. Tai leis valstybei užsitikrinti daugiau nei pusės „Amber Grid“ ir „Lietuvos dujų“ akcijų valdymą ir bus sudarytos sąlygos didinti gamtinių dujų tiekimo veiklos skaidrumą ir efektyvumą, geriau atstovauti vartotojų ir valstybės interesams“, – pranešime sakė premjeras Algirdas Butkevičius.

Anot jo, derybose buvo sutarta priimtina Lietuvai kaina, kuri yra mažesnė nei įvertino nepriklausomi ekspertai ir mažesnė nei vidutinė svertinė 6 mėnesių akcijų kainą biržoje – šia kaina bendra paketo kaina būtų 185,2 mln. eurų (639,46 mln. litų).

Pasak pranešimo, į sandorio vertę įskaičiuotos sukauptos palūkanos ir „Lesto“ išmokėti dividendai.. 

38,9 proc. „Lietuvos dujų“ akcijų parduota už 63,43 mln. eurų (219,22 mln. litų), tiek pat „Amber Grid“ akcijų – už 49,76 mln. eurų (171,43 mln. litų), o 11,76 proc.„Lesto“ akcijų – už 34,14 mln. eurų (118 mln. litų).

E.ON galutinai pasitraukė iš Lietuvos energetikos sektoriaus, į kurį investavo prieš 12 metų. Energetikos ministerijos valdoma „Epso–G“ iš E.ON įsigijo 38,9 proc. dujų perdavimo bendrovės „Amber Grid“, o Finansų ministerijos valdoma „Lietuvos energija“ – tiek pat „Lietuvos dujų“ bei 11,76 proc. „Lesto“ akcijų.

Valstybė per jos valdomas įmones dabar valdys po 56,61 proc. šių įmonių akcijų.

R. Šadžius: „Lietuvos energija“ užsitikrina kontrolės teisę

Finansų ministras Rimantas Šadžius teigia, jog po įvykusio sandorio tarp „Lietuvos energijos“ ir Vokietijos koncerno „E.On Ruhrgas International“ Lietuva užsitikrins kontrolės teisę.

„Lietuvos energija“, įsigydama šiuos akcijų paketus ir tokiu būdu valdydama daugiau kaip pusę šių įmonių akcijų, užsitikrina kontrolės teisę. O tai dar labiau sustiprina valstybės galimybę siekti energetinės nepriklausomybės, geriau ginti vartotojų interesus“, – teigė R. Šadžius.

Susitarė ir dėl mokėjimo Lietuvai

Lietuvos derybininkams taip pat pavyko sutarti dėl 2002 metų „Lietuvos dujų“ privatizavimo sutartyje numatyto, bet užginčyto ir sulaikyto 12,7 mln. eurų (43,85 mln. litų) E.ON mokėjimo Lietuvai. Ši suma bus pervesta į Lietuvos biudžetą, pranešė Vyriausybė.

Pasak pranešimo, baigus sandorį, bus teikiamas oficialus pasiūlymas Rusijos koncernui „Gazprom“ ir smulkiesiems „Amber Grid“ ir „Lietuvos dujų“ akcininkams išpirkti jų akcijas, o pasiūlymo kaina bus vidutinė svertinė paskutinių 6 mėnesių rinkos kaina.

„Koncernas E.ON suteikė visokeriopą paramą ir „Lietuvos dujų“ derybose su „Gazprom“ dėl dujų kainų“, – rašoma pranešime.

Pasak kai kurių šaltinių, tikėtina, kad „Gazprom“, dabar valdantis 37,06 proc. abiejų įmonių akcijų, jų neparduos, bendrovėje „Amber Grid“ likdamas tik finansiniu investuotoju be balso teisės, o „Lietuvos dujose“ – įprastu akcininku.

Energetikos ministerijos kontroliuojama įmonė „Epso–G“ iš „Lietuvos energijos“ pirkiniui pasiskolino 29 mln. eurų (100,131 mln. litų), o iš SEB banko – dar 52 mln. eurų (179,5 mln. litų).

„Lietuvos energija“ dalį lėšų sandoriui – apie 240 mln. litų – yra sukaupusi iš antrinių įmonių „Lesto“ ir „Lietuvos energijos gamybos“ dividendų, be to, praėjusių metų pabaigoje bendrovė turėjo 310 mln. litų pinigų ir jų ekvivalentų bei 122,4 mln. litų vertės trumpalaikių investicijų ir terminuotųjų indėlių.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.