Verslas

2015.09.08 13:45

Kinijoje V. Putinas tikis pasirašyti kelias dešimtis prekybinių susitarimų

Saulius Masalskas, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2015.09.08 13:45

Antradienį Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pradeda valstybinį vizitą Kinijoje. Rusijos vadovas Šanchajuje tikis pasirašyti kelias dešimtis prekybinių susitarimų, bet svarbiausias iš jų – dėl dujų tiekimo kinams.

Antradienį Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pradeda valstybinį vizitą Kinijoje. Rusijos vadovas Šanchajuje tikis pasirašyti kelias dešimtis prekybinių susitarimų, bet svarbiausias iš jų – dėl dujų tiekimo kinams.

Dėl Ukrainos krizės Kremliaus valdžia yra priversta paskubinti šio grandiozinio, bet lėtai judančio projekto – tiekti dujas Kinijai – įgyvendinimą. Be to, dabar kinai įgavo gerokai stipresnes pozicijas derėtis dėl dujų kainos. „Gazprom`as“ tikisi užbaigti dujotakį į Kiniją 2019 m. ir per jį parduoti kinams beveik 40 milijardų kubinių metrų dujų per metus – tai trečdalis to, ką jie parduoda Europai. Bet dėl gresiančių sankcijų vargu ar „Gazprom`as“  gaus iš kinų europietišką kainą ir pelną. Bet gresiant tarptautinėms sankcijoms dėl Ukrainos, rusai greičiausiai sutiks padaryti nuolaidų, nors dėl jų visas šis projektas gali tapti nuostolingu. 

„Jei padėtis energijos resursų teikimo srityje toliau komplikuosis, tai bus logiška, kad tų resursų transportavimo geografija turėtų kažkaip pasikeisti. Mes norime, kad taisyklės energijos rinkoje  būtų stabilios ir jos nebūtų vienašališkai keičiamos, nepriklausytų nuo politinių spekuliacijų, nepriklausytų nuo to, kur kokia administracija darbuojasi“, – teigia Rusijos premjeras Dmitrijus Medvedevas.

V. Putinui bus nelengva derėtis su naująją Kinijos valdžia, nes prezidentas Xi Jinpingas jau susitarė su  Turkmėnijos valdžia dėl gerokai didesnio kiekio dujų, kuris jau tiekiamas per Kazachstaną ir Uzbekistaną. Rusai dar tikis, kad kinai pirks ir suskystintų gamtinių dujų, bet tam dar reikia pastatyti naujus terminalus. Visa tai užtruks ir nemažai kainuos, o Rusijos ekonomika jau dabar pradėjo stagnuoti ir neaišku, ar Kremlius ras, iš kur paimti pinigų visiems šiems projektams.  

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.