Verslas

2014.05.16 12:20

J. Neverovičius apsisprendė dėl ministro pareigų

BNS 2014.05.16 12:20

Rusijos dujų koncernui „Gazprom“ sumažinus dujų kainą bendrovei „Lietuvos dujos“, kuri aptarnauja visus šalies buitinius vartotojus ir užima apie 40 proc. visos dujų rinkos, energetikos ministras sako, kad dujos nuo liepos gyventojams atpigs iki 30 proc. 

Rusijos dujų koncernui „Gazprom“ sumažinus dujų kainą bendrovei „Lietuvos dujos“, kuri aptarnauja visus šalies buitinius vartotojus ir užima apie 40 proc. visos dujų rinkos, energetikos ministras sako, kad dujos nuo liepos gyventojams atpigs iki 30 proc. Pasak ministro, derybos su „Gazprom“ bus tęsiamos, o ieškinys arbitraže dėl permokos už dujas nebus atsiimamas. Ministras teigia nusiteikęs dirbti toliau, tačiau norėtų keisti komandą.

„Tikimės, kad iki 30 proc. bus sumažinta buitiniams vartotojams dujų kaina“, – penktadienį interviu LRT radijui sakė Jaroslavas Neverovičius.

J. Neverovičius taip pat priminė, kad nuo šių metų dujų kainos buitiniams vartotojams jau sumažintos apie 10 proc., be to. „Lietuvos dujos“ jau patvirtino maždaug 3 proc. mažesnes kainas nuo liepos, tačiau į jas dar neįskaičiuota „Gazprom“ pasiūlyta nuolaida.

Premjeras Algirdas Butkevičius ketvirtadienį pranešė, kad su Kainų komisijos atstovais jau aptarė būsimus įkainius gyventojams. Anot jo, jie nuo liepos 1 dienos mažės 20-30 proc.

Kainų komisija kol kas neatskleidžia, kiek tiksliai mažės dujų kaina vartotojams – sprendimas turėtų būti priimtas gegužės 29-ąją. Komisijos narys Vygantas Vaitkus BNS ketvirtadienį patvirtino, kad į naujas kainas vartotojams bus įskaičiuota ir kompensacija už ankstesnį laikotarpį, tačiau ji bus paskirstyta per dvejus metus, arba 4 pusmečius.

„Lietuvos dujos“ praėjusią savaitę pasiekė susitarimą su Rusijos dujų koncernu „Gazprom“ dėl mažesnės dujų kainos. Pasak neoficialių šaltinių, „Gazprom“ siūloma 2013-2015-ųjų dujų kaina būtų apie 370 JAV dolerių (apie 921 litas) arba 24 proc. (apie 118 dolerių) mažesnė nei dabar (kovo mėnesį – 1215 litų, arba 488 doleriai už 1 tūkst. kubų).

Nuo liepos 1 dienos buitiniams vartotojams nustatyta dujų kaina galios iki 2015 metų sausio 1 dienos.

Nusiteikęs dirbti toliau

Energetikos ministras Jaroslavas Neverovičius nusiteikęs toliau eiti pareigas, jeigu po prezidento rinkimų jam būtų pasiūlyta, tačiau atsisakytų kai kurių dabartinės komandos narių.

„Būčiau pasiruošęs likti. Kadangi dabar yra toks laikotarpis, kai yra reikalingas šioje srityje tęstinumas ir labai įtemptas visų energetikos projektų įgyvendinimo grafikas - reikėtų užbaigti bent jau kai kuriuos etapus. Todėl, be abejo, būčiau pasiruošęs tęsti savo darbą“, - penktadienį interviu LRT radijui sakė ministras.

J. Neverovičius teigė apie galimybę toliau eiti pareigas nekalbėjęs nei su kandidatais į prezidentus Dalia Grybauskaite ir Zigmantu Balčyčiu, nei su premjeru Algirdu Butkevičiumi, nei su jį delegavusia partija Lenkų rinkimų akcija.

„Nekalbėjau apie tai“, - teigė J. Neverovičius.

Jis pabrėžė, kad jo galimybės likti ministru priklausys ir nuo Lenkų rinkimų akcijos: „Ji taip pat turės tarti žodį, kaip ji mato savo darbą toliau Vyriausybėje“.

Tačiau J. Neverovičius patikino, kad naujoje jo komandoje, tikėtina, bus pasikeitimų.

„Kaip ir kiekvienas etapas, šis etapas yra gera proga pasižiūrėti šviežiai, kas pavyko, kas mažiau pavyko, pabandyti sustiprinti komandą, ir šiuo atveju yra tas momentas, kad tokį įvertinimą greičiausiai reikės padaryti“, - teigė J. Neverovičius.

Paklaustas, ar bus atsisakyta viceministrės Renatos Cytackos, kuri buvo kritikuota už netinkamą elgesį, J. Neverovičius tiesiogiai neatsakė.

„Turiu omeny apskritai visą savo komandą ir tai, kaip mums sekasi dirbti komandoje, neišskiriant nė vieno atskirai“, - teigė ministras.

Premjeras Algirdas Butkevičius ketvirtadienį pareiškė, kad po prezidento rinkimų bus grįžta prie energetikos viceministrės Renatos Cytackos tolesnio darbo ministerijoje.

„Aš bendrauju su ministrais, jūs puikiai žinote, kad dėl kai kurių viceministrų buvo iškilusios problemos, ir aš manau, kad šitas klausimas bus aptartas, kai pasibaigs rinkimai“, - interviu Žinių radijui ketvirtadienį sakė A. Butkevičius, paklaustas, ką mano apie šalies prezidentės teiginius, kad ji turi priekaištų viceministrams.

Nors premjeras neįvardijo R. Cytackos, tačiau laidos vedėjas Aurimas Perednis BNS sakė, jog kalbėta būtent apie ją.

R. Cytackos klausimą po to, kai sausį ji išplatino viešą laišką, kuriame prezidentę Dalią Grybauskaitę pavadino melage, premjeras kėlė jau ne kartą. Tačiau J. Neverovičius jos neatleido sakydamas, kad jis kalbėjosi su viceministre ir sutarė, jog ateityje tokių poelgių bus vengiama.

R. Cytackos elgesį premjeras su energetikos ministru dar kartą aptarė, kai ši minint Nepriklausomybės dieną prie savo privataus namo neiškėlė valstybės vėliavos, kaip reikalauja įstatymas.

Ministras: ieškinio arbitraže neatsiimame

Nepaisant Rusijos dujų koncerno „Gazprom“ pasiūlytos dujų kainos nuolaidos Lietuvai, Vyriausybė ir toliau reikalaus daugiau nei 4 mlrd. litų kompensacijos už permokėtas rusiškas dujas. Energetikos ministras sako, kad nuolaida, pritaikyta 2013-2015 metų dujoms, neprivers Lietuvos trauktis iš Stokholmo arbitražo.

„Mums pavyko atskirti tuos dalykus, ir teisine prasme arbitražas lieka galioti, kol nebus arba susitarta, arba teisme neišspręsta, kaip reikia kompensuoti permoką, kuri buvo anksčiau (...) Mes nedarome jokių žingsnių dėl jo atsiėmimo“, – penktadienį interviu LRT radijui sakė Jaroslavas Neverovičius.

Jis teigė, kad dujų kainos sumažinimas – dar ne Lietuvos derybų su „Gazprom“ pabaiga.

„Susitarimas („Lietuvos dujų“ ir „Gazprom“ – BNS) yra teisingas žingsnis, tačiau tai dar nėra derybų pabaiga – mums reikia spręsti dar kitus likusius klausimus – visų pirma, kas bus po 2015 metų, kai pasibaigs dabartinė tiekimo sutartis su „Gazprom“, kaip ją reikės pratęsti, kaip reikės pasirašyti naują sutartį“, – kalbėjo J. Neverovičius.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.