Verslas

2014.05.15 19:02

Estijos ekonominis stebuklas baigėsi krize?

15min.lt 2014.05.15 19:02

Pirmąjį šių metų ketvirtį Estijos ekonomikos rezultatai buvo stebėtinai prasti – šalies ūkis pirmą kartą nuo 2010-ųjų susitraukė. Mažėjantis eksportas į kaimynines šalis, taip pat ir Rusiją, bei auganti darbo jėgos kaina gali nutraukti iki šiol įspūdingą Estijos ekonomikos ekspansiją.

Pirmąjį šių metų ketvirtį Estijos ekonomikos rezultatai buvo stebėtinai prasti – šalies ūkis pirmą kartą nuo 2010-ųjų susitraukė. Mažėjantis eksportas į kaimynines šalis, taip pat ir Rusiją, bei auganti darbo jėgos kaina gali nutraukti iki šiol įspūdingą Estijos ekonomikos ekspansiją.

Kaip praneša „Bloomberg Businesweek“, Estijos ekonomika per pirmus tris 2014-ųjų mėnesius sumažėjo 1,9 proc. lyginant su tuo pačiu laikotarpiu 2013-aisiais.

Sulėtėjimas fiksuojamas Estijos transporto, nekilnojamojo turto ir energetikos sektoriuose. Be to, eksportas mažėjo jau trečią ketvirtį iš eilės, pasak Estijos statistikos departamento.

Balandį šalies Finansų ministerija sumažino 2014-ųjų BVP augimo prognozes iki 2 proc., atsižvelgusi į galimus sankcijų Rusijai padarinius. Tarptautinis Valiutos Fondas bei ES taip pat mažina savo lūkesčius dėl Estijos ekonomikos augimo.

Europos Komisija praėjusią savaitę Estijos šių metų BVP augimo prognozes sumažino nuo 3 proc. iki 1,9 proc., o TVF kovo mėnesį – nuo 2,5 proc. iki 2,4 proc.

Fondui nerimą kelia galimas konkurencingumo mažėjimas dėl brangstančios darbo jėgos. Atlyginimai Estijoje pastaruoju metu augo bene greičiausiai Europoje.

Pasak „Reuters“ ir „Bloomberg“, Estijos eksportas, kuris sudaro 88 proc. šalies BVP, sumažėjo dėl smukusios paklausos Suomijoje, Rusijoje ir Švedijoje. Tai trys didžiausios Estijos prekybos partnerės.

Balandį „Swedbank“ ekonomistai teigė, kad Rusijos vaidmuo Estijos ūkyje nėra toks didelis.

„Vis dėlto Rusijos rinka svarbesnė tam tikriems sektoriams, tokiems kaip maisto pramonė ir žemės ūkis bei chemijos ir tekstilės pramonės... Rusijos rinka taip pat svarbi Estijos transporto ir kelionių paslaugų eksportui“, – pasak „Swedbank“.

„Moody's Investors Service“ vertinimu, ekonominę stagnaciją Rusijoje Estija gali pajusti skaudžiau nei bet kuri kita ES šalis.

Iš 2008-aisiais prasidėjusio nuosmukio Estija išsikapstė greičiau nei Latvija ar Lietuva. Fiskalinės drausmės šalininkai ją dažnai pasitelkdavo kaip pavyzdį, kad maža valstybės skola ir taupymas gali pakurstyti ekonomikos augimą.

Vis dėlto Estijos ekonomika yra labai priklausoma nuo eksporto, o beveik visą jos bankininkystės sektorių valdo užsienio investuotojai, tad šalis ne visada yra savo likimo šeimininkė, pažymi „Reuters“.

Vangus ekonomikos augimas pirmąjį šių metų ketvirtį užfiksuotas visoje euro zonoje. Prancūzijos ekonomika stagnavo, o Nyderlandų ūkis susitraukė net 1,4 proc.

BVP mažėjimą taip pat fiksavo Italija, Portugalija, Kipras ir Suomija.