Verslas

2014.05.15 17:37

Ž. Plytnikas: viešųjų pirkimų projektai susiję su partiniais reikalais

ELTA 2014.05.15 17:37

Viešųjų pirkimų tarnybos vadovas Žydrūnas Plytnikas sako, kad viešuosiuose dalykuose yra begalė teisiškai nesuderintų, su logika ir sveiku protu prasilenkiančių dalykų ir problemų. Viena jų – atsakomybė už projekto įgyvendinimą.

Viešųjų pirkimų tarnybos vadovas Žydrūnas Plytnikas sako, kad viešuosiuose dalykuose yra begalė teisiškai nesuderintų, su logika ir sveiku protu prasilenkiančių dalykų ir problemų. Viena jų – atsakomybė už projekto įgyvendinimą.

Pasak jo, kokiai nors kontroliuojančiai institucijai atradus pažeidimų, galima sumažinti skiriamų lėšų, tačiau pažeidėjai ir toliau dirba. „Niekas netaiko atsakomybės tam asmeniui, kuris neteisingai įvykdė projektą. Jei būtų asmeninė atsakomybė, kitaip pakryptų viešieji pirkimai. Yra institucijų atsakomybė, bet tie žmonės toliau dirba... Vagia galbūt“, – „Laisvajai bangai“ sakė Ž. Plytnikas.

„Yra tų schemų, – kalbėjo Ž. Plytnikas, – viena įmonė prisisteigė daug įmonių, pateikė penkis pasiūlymus vienam pirkimui...“ Toliau, pasak jo, veiksmas vyksta tokia seka: vienas konkurso dalyvis pateikia nepilną dokumentaciją, tačiau neatsako į pirkėjo paklausimus, taip pat neatsako kiti dalyviai; pirkėjas galiausiai perka iš paskutinio tiekėjo už didžiausią kainą. „Genialu – viskas teisėta, dokumentai tvarkingi“, – sakė Ž. Plytnikas. Jo teigimu, dauguma viešųjų pirkimų vyksta pagal išankstinius susitarimus.

„Mes pagauname labai nedidelę dalį, kada ateina nesusipratėliai“, – sakė pareigūnas. Pernai iš 44 patikrintų sutarčių pažeidimų rasta 39. Ž. Plytnikas teigia, kad pats yra važiavęs fotografuoti objektą, kuriame atrado įvykdymo neatitikimą sutarties sąlygoms.

Pasak vadovo, viešųjų pirkimų specialistai yra labai vertinami ir gerai apmokami, todėl tarnybai sunku išlaikyti kvalifikuotus kadrus.

„Kiek žmonių ar įmonių tvarko sprendimus? Viešuosiuose pirkimuose maksimum šimtas, kurie visus reikaliukus tvarko. Ir visi vienas kitą žino. Didžiausia problema, kad visi vienas su kitu labai glaudžiai susiję. Labai labai norit galima juos išgaudyti“, – svarstė Ž. Plytnikas. Jo vertinimu, viešųjų pirkimų projektai susiję su „partiniais reikalais“: „Pažiūrėkime, kas priima sprendimus. Kur visi tie projektai nueina? Nueina į aukščiausias politines struktūras“.

Pareigūnas teigė, kad dar šią vasarą bus pradėti viešinti, anot jo, „etatiniai skundikai“. „Tai yra verslas – tu sakai: arba duosi man projektą, arba pasitrauki iš eilės, arba susimoki ir aš pasitraukiu ir niekur tavęs neskundžiu, arba aš tave skundžiu, tave po teismus tampau, viešųjų pirkimų tarnyboje tampau... Ir tu vis tiek projekto negausi“, – sakė Ž. Plytnikas „Laisvajai bangai“