Verslas

2014.05.15 14:47

V. Vasiliauskas: Lietuva su atsarga atitinka euro zonos standartus

ELTA2014.05.15 14:47

Lietuvos ekonominiai rodikliai, kurie lems Europos Sąjungos (ES) institucijų sprendimą dėl Lietuvos pasirengimo tapti euro zonos nare, su atsarga atitinka keliamus standartus.

Lietuvos ekonominiai rodikliai, kurie lems Europos Sąjungos (ES) institucijų sprendimą dėl Lietuvos pasirengimo tapti euro zonos nare, su atsarga atitinka keliamus standartus.

„Kviesti ar nekviesti – galutinę išvadą rašys ES institucijos, tačiau, Lietuvos banko vertinimu, priežasčių neigiamam sprendimui nebeliko“, – teigė Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas.

Jo teigimu, užfiksuoti rodikliai ir prognozuojama jų raida su saugia atsarga atitinka prognozuojamus konvergencijos kriterijus.

Pasak V. Vasiliausko, net jei sulauktume tam tikrų pastabų, šiandieniai mūsų skaičiai turėtų įtikinti vertintojus, kad Lietuva yra pasiekusi pakankamą konvergencijos laipsnį ir dar svarbiau - šis procesas yra nuoseklus ir tvarus.

Gegužės 15 dienos duomenimis, kurių pagrindu bus rengiami Europos centrinio banko (ECB) ir Europos Komisijos (EK) konvergencijos pranešimai, Lietuvos valdžios sektoriaus skolos ir šalies bendrojo vidaus produkto (BVP) santykis vertinamuoju laikotarpiu yra 39,4 proc., tai yra gerokai mažesnis už maksimalų leistiną 60 proc. dydį.

Valdžios sektoriaus deficito ir šalies BVP santykis sudaro 2,2 proc. BVP, arba 0,8 proc. punkto mažesnis už leistiną 3 proc. ribą.

Ilgalaikių palūkanų normų rodiklis Lietuvoje yra 3,6 proc., kriterijaus reikšmė – ne mažesnė nei 5,4 proc. Jau dvejus metus nuolat mažėjęs vidutinės metinės infliacijos rodiklis Lietuvoje balandį buvo 0,6 proc.

Šiuo metu ECB dar vertina, kurių šalių infliacijos rodikliai yra išskirtiniai ir todėl neturėtų būti įtraukti skaičiuojant kainų stabilumo kriterijų, todėl jo dydis kol kas nėra žinomas, tačiau nepriklausomai nuo to, kuris iš kelių šiuo metu vertinamų variantų bus pasirinktas, Lietuvos rodiklis atitiks ir šį kriterijų, prognozuoja Lietuvos bankas.

Kainų stabilumo kriterijus yra trijų ES šalių, kuriose kainos yra stabiliausios, vidutinės metinės infliacijos aritmetinis vidurkis, padidintas 1,5 proc. punkto.

Pranešimus apie Lietuvos ekonominę ir teisinę konvergenciją ECB ir EK numato skelbti birželio pradžioje. Jų pagrindu bus rengiamas EK pasiūlymas Europos Sąjungos Tarybai dėl euro įvedimo Lietuvoje. Galutinio ES Tarybos sprendimo tikimasi liepos pabaigoje.