Naujienų srautas

Verslas2015.09.08 13:45

Seimas skubiai ir vienbalsiai pritarė pensijų kompensavimo tvarkai

ELTA 2015.09.08 13:45

Seimas ketvirtadienį ypatingos skubos tvarka pritarė Vyriausybės parengtam per krizę sumažintų pensijų kompensavimo mechanizmui.

Seimas ketvirtadienį ypatingos skubos tvarka pritarė Vyriausybės parengtam per krizę sumažintų pensijų kompensavimo mechanizmui.

Valstybinių socialinio draudimo senatvės ir netekto darbingumo (invalidumo) pensijų kompensavimo įstatymo projektui pritarė 88 Seimo nariai, balsavusiųjų prieš ar susilaikiusiųjų nebuvo.

Išmokėti kompensacijas už per krizę sumažintas pensijas ir tokiu būdu įgyvendinti Konstitucinio Teismo (KT) nutarimą ketinama iki 2016 metų. Skaičiuojama, kad pensijų kompensavimui prireiks apie 460 mln. litų.

Kompensavimas bus paskirstytas į tris laikotarpius: nuo 2014 metų ketvirtojo ketvirčio bus išmokėta 20 proc. sumos, o 2015 ir 2016 m. bus kompensuota po 40 proc. nepriemokos. 2015 ir 2016 m. kompensacijas siūloma mokėti kas ketvirtį, išmokant pinigus paskutinį ketvirčio mėnesį.

Siūloma nustatyti išimtis tais atvejais, kai sumažintų pensijų nepriemokos nesiekia 100 litų. Tokiu atveju visa suma būtų išmokama šių metų pabaigoje.

„Taip pat siūloma netaikyti bendros taisyklės tuo atveju, jei išmokėjus kurią nors procentinę dalį, nepriemokos likučio procentinė dalis neviršija 100 litų. Tokiu atveju ir likutis po 10 proc. neskaidomas ir nustatyto procentinio dydžio išmokamas atitinkamų metų pirmojo ketvirčio paskutinįjį mėnesį“, – yra aiškinusi socialinės apsaugos ir darbo ministrė Algimanta Pabedinskienė.

Per krizę sumažintos pensijos šiemet bus kompensuojamos iš „Sodros“ viršplaninių lėšų, tam numatyta 90 mln. litų. Tuo metu 2015 ir 2016 m. pensijų kompensavimui iš valstybės į „Sodros“ biudžetą bus atlikti tiksliniai asignavimai.

Pensijų kompensacijas gaus apie 350 tūkst. senatvės pensininkų, o bendras kompensacijų gavėjų skaičius sieks 840 tūkst.

Mažiausia kompensacija sudarys apie 100 litų. Pensijų nepriemokos bus išmokamos įprastu gavėjams būdu: pervedant į sąskaitą, pristatant į namus ar kitu pasirinktu būdu. Papildomų prašymų pinigų gavėjams rašyti nereikės, visi reikalingi duomenys bus surinkti iš „Sodros“ duomenų bazių, išskyrus atvejus, kai pensijos mokėjimas yra nutrauktas.

Vyriausybės siūlymu galimybė paveldėti kompensaciją nenumatyta.

Pensijos dėl ekonominės krizės praėjusios kadencijos Seimo sprendimu buvo sumažintos 2010-2011 metais.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi